PRZEWODNIKI BEZDROŻY – BALEARY

Ukazał się, w nowej, „urlopowej serii” Bezdroży, pierwszy w języku polskim przewodnik prezentujący wszystkie cztery największe wyspy Archipelagu Baleary – autonomicznego regionu Hiszpanii na Morzu Śródziemnym. Nie tak popularnego wśród turystów polskich jak inne regiony tego kraju, zwłaszcza wybrzeża śródziemnomorskie, ale niezwykle ciekawego.

„ Baleary są czymś znacznie więcej, niż miejscem typowych letnich wakacji – pisze we wstępie do tego przewodnika jego autorka. Wyspy są prawdziwą gratką krajoznawczą dla miłośników kultury, sztuki i przyrody. Malownicze górskie klasztory, urocze wioski i porty, imponujące zamki i twierdze, prehistoryczne zabytki, kolorowe fiesty, miejsca, które inspirowały takich artystów jak Fryderyk Chopin, Juliusz Verne, Jonan Moró i Antoni Gaudi, jaskinie, ostoje ptaków i podwodne skarby przyrody – to wszystko znajdziemy w tym niewielkim zakątku Hiszpanii.”

 

I z powodzeniem prezentuje te walory archipelagu. Zaczynając od „hitów” – najważniejszych zabytków, obiektów i miejsc wchodzących w ich skład wysp. W przypadku Majorki – największej z nich, której w sumie poświęciła ponad 100 stron – 40% całego przewodnika – są to m.in. Stare miasto w Palmie z gotycką katedrą La Seu, Muzeum Miró, podróż zabytkową koleją wąskotorową Palma – Sóller, przejazd widokową, krętą drogą przez góry Serra de Tramontana, Valldemosa z klasztorem Kartuzów w którym mieszkał Fryderyk Chopin z George Sand, najpiękniejsze miasteczka portowe, cenne przyrodniczo obszary chronione, zabytkowe rezydencje, sanktuaria, magiczne jaskinie itd.

 

Na Minorce są to m.in. prehistoryczne megality talajockie, dzikie plaże, naturalny port w Maó strzeżony przez fortyfikacje i twierdze, Ciutadella – dawna stolica wyspy i Baśniowe nadmorskie miasteczko letniskowe Banibèquer Vell. Na Ibizie jej stolica założona przez Fenicjan, białe miasteczka, targi rzemiosła w Es Canar i Las Dalias. A na Formenterze jej stolica San Francisk Xavier, latarnia morska Far de la Mola, piaszczyste dziewicze plaże oraz malownicze ścieżki piesze i rowerowe.

 

Zgodnie z regułą tej serii przewodników zwięzłe, ale wystarczająco dokładne są informacje na temat przygotowania i podróży na Baleary różnymi środkami transportu. Informacje historyczno – krajoznawcze obejmujące m.in. przyrodę i jej ochronę, kalendarium historyczne archipelagu za 5 tys. lat – od 3000 r. p.n.e., języki, architekturę, kulturę i sztukę, rzemiosło i pamiątki, obszerne na temat tradycyjnej kuchni i jeszcze obszerniejszy kalendarz fiest na poszczególnych wyspach.

 

I Informacje praktyczne na temat transportu, komunikacji, plaż, noclegów – z nazwami hoteli, ich adresami, telefonami, charakterystyką, podobnie jak wyżywienia, rozrywki itp. Część podstawowa przewodnika poświęcona zwiedzaniu prezentuje poszczególne wyspy, ich stolice z okolicami i najważniejsze miejsca które trzeba zobaczyć, a w przypadku Majorki również dosyć szczegółowo jej wybrzeża – z dokładnymi informacjami o plażach, ich usytuowaniu, rozmiarach, rodzaju piasku, wyposażeniu itp.

 

Nie brak oczywiście i innych informacji praktycznych, historyczno – krajoznawczych itp. dotyczących wysp, m.in. na temat 17 istniejących na Majorce pól golfowych. Poruszanie się po wyspach ułatwiają mapki i plany, do zwiedzania zachęcają liczne zdjęcia i ilustracje. Znalazło się również miejsce na włamane w tekst, lub wydzielone w nim różne informacje monotematyczne od kilkunastowierszowych w ramkach po cało, a nawet 2 – stronicowe.

 

Np. Baleary w literaturze, Serce królewskiego miasta ( Palma ), Kataloński Art Nouveau, Świat Joana Miró na Majorce, Palma Aquarium, Jakub I Zdobywca, Klasztor Kartuzów ( Valldemosa ), Park Narodowy Archipelagu Cabrera, Prehistoryczne megality, Winiarstwo i wino z Balearów i inne. Przydatny jest również mini słowniczek i rozmówki polsko – hiszpańsko – katalońskie oraz Indeks. W sumie jest to przewodnik, który powinien mieć z sobą każdy udający się na te wyspy – nawet tylko z myślą o wypoczynku. Wart również aby go nabyć zastanawiając się, dokąd pojechać na udany urlop. Zwłaszcza, że cena jest przystępna.

 

MAJORKA, MINORKA, IBIZA ORAZ FORMENTERA. BALEARY – ARCHIPELAG MARZEŃ. Autorka: Dominika Zaręba. Wydawnictwo Bezdroża, Kraków, wyd. I 2009, str. 251, cena 24,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top