PRZEWODNIKI BEZDROŻY: ADRIATYCKIE WYBRZEŻE WŁOCH

Przewodniki rekreacyjne, to nowa seria Wydawnictwa Bezdroża „stworzona z myślą – jak informuje jego redaktorka Teresa Karkowska – o tych, którzy poszukują sprawdzonych przepisów na wymarzony odpoczynek wakacyjny lub weekendowy. Zawierają wartościowe merytorycznie wiadomości o atrakcjach danego kraju oraz mnóstwo ciekawostek. Można we nich znaleźć aktualne informacje o bazie noclegowej i gastronomicznej, a także porady na temat sposobów aktywnego spędzania czasu” – zapewnia.

 

Pomysł jest interesujący, a poręczny format, ładna szata graficzna z mnóstwem zdjęć, rysunków, mapek i planów miast oraz przystępna cena tych przewodników powinny zainteresować turystów. Zwłaszcza tych, do których kierowane są dwie pierwsze pozycje prezentujące adriatyckie wybrzeża Włoch i Chorwacji. Wielu naszych rodaków wyjeżdża bowiem na nie przede wszystkim z myślą o wypoczynku nad i na morzu. Ale jest to także dobra okazja poznania chociażby w najbliższej okolicy tego wypoczynku wspaniałych zabytków przeszłości i innych atrakcyjnych miejsc.

 

Przewodnik po wybrzeżu włoskim, z podtytułem Szmaragdowym szlakiem od Triestu do Lecce, a faktycznie, bo i o nim są informacje, aż do maleńkiego Otranto leżącego na styku Adriatyku i Morza Jońskiego, oprowadza po nadmorskich miastach i miasteczkach oraz państewku San Marino, od północy aż po kraniec obcasa włoskiego „buta’ na płd. wschodzie.

 

Najpierw przedstawia konkretny region: Friuli – Wenecja Julijska, Wenecja Euganejska, Emilia – Romania, Marche, Abruzję i Molise oraz Apulię, a następnie miejscowości w nich, niekiedy położone nieco dalej od wybrzeża, jak np. Urbino. Informując o ich historii oraz, niekiedy dosyć obszernie o tym, co w nich oraz w okolicach warto zobaczyć. Wyróżniając żółtym tłem bogate informacje praktyczne na temat dróg, połączeń i dojazdów, noclegów – z wybranymi nazwami hoteli, kempingów czy placówek wynajmujących pokoje oraz placówek gastronomicznych, z ich adresami, telefonami, nierzadko również przykładowymi cenami.

 

Ponadto o plażach, marinach i wypożyczalniach jachtów, centrach termalnych, ścieżkach rowerowych, festiwalach, imprezach muzycznych oraz innych wydarzeniach kulturalnych itp. Nie brak w opisach ciekawostek, anegdotek, interesujących szczegółów. Trafiają się również informacje nieścisłe. Np. trabucchi – specjalne sieci na długich wysięgnikach do przybrzeżnego łowienia ryb i owoców morza w Apulii i Abruzji, nie tylko służyły do tego w przeszłości, ale są nadal stosowane.

 

Trochę szkoda, że w opisie poszczególnych miejscowości występujące tam dosyć nieliczne poloniki ograniczono do króciutkiej informacji o rządach w Bari naszej królowej Bony oraz opisu ufundowanego przez Annę Jagiellonkę jej nagrobka w tamtejszej bazylice św. Mikołaja. Pomijając zupełnie polskie cmentarze wojskowe z okresu II wojny światowej, nie mówiąc już o zapomnianych, gdyż jedynymi śladami po nich są wydane na ich potrzeby znaczki, a ściślej nalepki pocztowe, Osiedlach Polskich w Barletcie i Triani. A przecież w roku 1945 i kilku następnych mieszkali tam nie tylko b. żołnierze 2 Korpusu gen. Władysława Andersa, ale również Polacy – byli jeńcy i robotnicy przymusowi w Niemczech, którzy przybyli tam po wojnie nie chcąc repatriować się do innej Polski, niż ta o którą walczyli czy z której zostali wywiezieni.

 

Podstawową część tego przewodnika poświęconą prezentacji regionów, miejscowości i zabytków, poprzedza kilka informacji zachęcających do podróży właśnie tam. Z listami „hitów”: pereł architektury i malarstwa, ciekawych budowli i innych obiektów, charakterystycznych mostów, najciekawszych muzeów, atrakcji przyrodniczych, najciekawszych dorocznych wydarzeń kulturalnych, miejsc o ciekawej tradycji ludowej, świąt poświęconych jedzeniu i piciu, oryginalnych dań regionalnych i wyrobów rzemiosła, parków zabaw i rozrywki oraz parków wodnych.

 

Dosyć obszerne są Informacje praktyczne na temat przygotowań do podróży i odbywania jej różnymi środkami transportu, zakwaterowania, wyżywienia itp. Podobnie Informacje krajoznawcze i historyczne o całych Włoszech bez specjalnego wyodrębniania – z wyjątkiem rzemiosła, win oraz miejscowej kuchni – regionów nad adriatyckich. Na końcu zaś znajdują się mini rozmówki polsko – włoskie oraz indeks wybranych nazw geograficznych. Jest to więc przewodnik przydatny zarówno w zwiedzaniu przy okazji urlopu spędzanego w jednym miejscu, jak i podróży wzdłuż wybrzeża.

 

ADRIATYCKIE WYBRZEŻE WŁOCH. Szmaragdowym szlakiem od Triestu do Lecce. Przewodnik turystyczny. Autorka: Agnieszka Masternak. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I Kraków 2009, str. 251, cena 24,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top