Ta ciekawa, bogato ilustrowana książka związana jest z Festiwalem Podróżników Trzy Żywioły. Na przypadające w tym roku dziesięciolecie festiwalu, jego organizatorzy – Marek Tomalik i Piotr Trybalski przygotowali edycję 10 reportaży najwybitniejszych polskich podróżników.
Otwiera ją Piotr Chmieliński – legenda światowego kajakarstwa, który wspomina przepłynięcie kajakiem Amazonki, najpotężniejszej rzeki świata od źródeł do ujścia, za który to wyczyn trafił do Księgi Rekordów Guinnesa.
Jacek Hugo-Bader; człowiek wielu różnorodnych profesji w tym dziennikarz „Gazety Wyborczej” opisuje swoją podróż przez wszystkie kraje posowieckiej Azji Środkowej, podczas której przejechał na rowem ponad 3200 km od Armaty do Aszchabadu.
Elżbieta Dzikowska w swoim reportażu wspomina wyprawę do ostatniej stolicy Inków – Vilcababmby jaką odbyła z Tony Halikiem, Marek Kamiński opowiada o zdobyciu biegunów – najbardziej odludnych miejsc naszego globu, pokazując również jak dotrzeć do własnego wnętrza, jak odkryć swoją północ. Z kolei Olgierd Budrewicz (1923-2011), podróżnik, który „był wszędzie”, dziennikarz i varsavianista reprezentowany jest tekstem Yap, czyli Alamakota z nagrodzonej Bursztynowym Motylem książki „Druga strona księżyca”.
Słynny himalaista Piotr Pustelnik opowiada o swojej fascynacji najwyższymi górami świata i chęcią bycia jak Mallory oraz zadając pytania m.in. o sens himalaizmu a niezwykle wszechstronny podróżnik Romuald Koperski również pisarz, dziennikarz, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista oprowadza nas po skrajnie niekorzystnej dla życia krainie Czukczów – ludzi, którzy z punktu widzenia praw fizyki nie powinni żyć na tej planecie.
Reportaż prof. Zdzisława Jana Ryna; lekarza, alpinisty, dyplomaty i podróżnika z Rapa Nui – najbardziej samotnej wyspy świata bardziej znanej jako Wyspa Wielkanocna. Opisując jej historię i teraźniejszość zastanawia się nad jej przyszłością i snuje filozoficzne refleksje nad kondycją świata.
Zdaniem Janusza Kaszy – przyrodnika i podróżnika zafascynowanego bogactwem przyrody Ameryki Południowej wszystkie drogi prowadzą nie – jakby można było przypuszczać do Rzymu, ale do Sturgis w północnoamerykańskiej Dakocie gdzie spotykają się właściciele jednośladów z całego świata. Wojciech Jagielski natomiast opisuje miasteczko Ventersdorp w Republice Południowej Afryki. Autor książek o Kaukazie, Czeczenii i Afganistanie opowiada o trudnej przeszłości ostatniego bastionu apartheidu i żyjących tu ludzi na tle współczesnej historii RPA.
Wydawcy napisali we wstępie, że chcieli żeby „Pojechane podróże 2” były ciekawym i inspirującym „czytadłem” – i im się to udało.
Pojechane podróże 2 – zbiór reportaży ze świata. Wydawca TravelBrain.pl. Kraków 2013. 208 str.