Muzeum Instrumentów Muzycznych w Brukseli
Jedną z największych na świecie kolekcji instrumentów muzycznych z różnych epok można zobaczyć w Muzeum Instrumentów Muzycznych (Musee des Instruments de Musique – MIM) w Brukseli. Muzeum posiada w swoich zbiorach ok. 7.000 eksponatów. W stałej ekspozycji, zajmującej cztery piętra zabytkowego,secesyjnego budynku, jest prezentowane jednocześnie aż 1500 instrumentów i 90 tematów muzycznych.
Czy kiedykolwiek słyszeliście o walijskiej lirze, lub kaukaskim podwójnym bębnie? Odwiedzając muzeum można zobaczyć instrumenty z najdalszych zakątków globu, począwszy od staroegipskiej harfy po supernowoczesny syntezator. Są tam takie ciekawostki, jak m.in. instrumenty tybetańskich mnichów wykonane z kości zmarłych poprzedników, oraz afrykańskie bębny. Oprócz znanych wersji szkockich dud, odwiedzający mają także możliwość poznania kilku odpowiedników tego instrumentu z innych regionów świata. Specjalna cześć wystawy jest poświęcona saksofonowi, który wynalazł i opatentował w 1846 r. Adolphe Sax, pochodzący z miejscowości Dinant w Belgii.
Multimedialny pokaz i muzyka na żywo
W muzeum, które jest jedną z największych atrakcji w „stolicy Europy”, można nie tylko obejrzeć instrumenty, ale także usłyszeć ich dźwięk, zapoznać się ze sposobem gry na nich i ich budową. Na wyświetlanych filmach i zdjęciach są pokazane sposoby gry na poszczególnych instrumentach oraz wykonawcy w strojach z danej epoki. Prezentowane są także filmy dotyczące dziejów instrumentów. Dodatkową atrakcją są słuchawki na podczerwień, które zwiedzający otrzymują (na czas zwiedzania) przy wejściu do muzeum. Umożliwiają one zapoznanie się z brzmieniem każdego prezentowanego instrumentu, poprzez prezentację fragmentów utworów z danej epoki. Aby usłyszeć instrument zwiedzający musi stanąć w oznakowanym (na podłodze) miejscu, wtedy w słuchawkach pojawi się dźwięk.
W wybrane dni można także na żywo posłuchać, jak brzmią najlepiej zachowane eksponaty. W muzeum znajduje się sala koncertowa, w której w czwartki wieczorem odbywają się koncerty.
Warto także wspomnieć o prezentowanych w muzeum pracowniach, w których nie tylko można zapoznać się m. in. z budową skrzypiec i fortepianu, ale także obejrzeć kolejne fazy budowy tych instrumentów, a także poznać materiały i narzędzia, które służą do ich wytwarzania.
Imponujące zbiory
Muzeum, które powstało w 1877 r., posiada niebagatelne zbiory. Jak już wcześniej wspomniałam, ok. 7.000 eksponatów, w tym w stałej ekspozycji, na czterech piętrach, jest jednocześnie prezentowane aż 1500 instrumentów i 90 tematów muzycznych. Tak dużo instrumentów udało się zgromadzić w wyniku połączenia dwóch zbiorów. Pierwszy, kupiony przez belgijski rząd, należał do słynnego belgijskiego muzykologa François-Joseph Fétisa (1784-1871). Drugi – był darem króla Leopolda II i składał się z ok. stu instrumentów indyjskich.
Na początku muzeum było częścią Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w
Brukseli. Miało to umożliwić studentom zapoznanie się z budową oraz brzmieniem wielu instrumentów. Od 1992 r. muzeum jest częścią Królewskiego Muzeum Sztuki i Historii. Na mocy dekretu królewskiego, uznano jego naukowy charakter i działalność, a zbiory podzielono na dwie części: początki muzyki i muzyka współczesna.
Brukseli. Miało to umożliwić studentom zapoznanie się z budową oraz brzmieniem wielu instrumentów. Od 1992 r. muzeum jest częścią Królewskiego Muzeum Sztuki i Historii. Na mocy dekretu królewskiego, uznano jego naukowy charakter i działalność, a zbiory podzielono na dwie części: początki muzyki i muzyka współczesna.
Szkło i kute żelazo
Piękny, secesyjny budynek Muzeum Instrumentów Muzycznych (MIM) mieści się na brukselskim „Górnym Mieście” przy Place du Musee na rue Montagne de la Cour 2. Jest zabytkiem sztuki architektonicznej. Został wybudowany w stylu art nouveau, ze szkła i kutego żelaza. Na jego delikatnie zdobionej fasadzie widnieje napis „Old England” tj. Stara Anglia. Nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy, która wybudowała go w 1899 r. na swoją siedzibę w Brukseli. Niegdyś w budynku mieścił się dom towarowy. Robiła w nim zakupy ówczesna brukselska śmietanka towarzyska, a w podobnym do altany pomieszczeniu na górze spotykała się na popołudniowej herbatce. Do dziś, na ostatnim piętrze budynku mieści się kawiarnia, niezmiennie przyciągająca gości słynnym widokiem z tarasu, wychodzącego na Place Royale i miasto.
Muzeum jest czynne: od wtorku do piątku w godz. 9.30-17,00, w soboty i niedziele w godz. 10.00-17.00. Cena biletu 5 euro.