W 2010 stolica Bawarii, Monachium obchodzi szczególnego rodzaju jubileusz: „200-lecie Oktoberfestu”. Od 18 września do 3 października 2010 po raz 177 na błoniach Theresienwiese rozstawione zostaną namioty i piwo poleje się strumieniami. Urodzinowy program na Oktoberfest związany będzie ze sztuką, kulturą i bawarskimi zwyczajami. Oficjalne otwarcie święta piwa otworzy 45-minutowy pochód, który rozpocznie się o godz. 10.45. W korowodzie zobaczyć będzie można przedstawicieli browarów, kelnerki, muzykantów, pięknie przystrojone bryczki i wozy z beczkami.
Piwo i muzyka
Następnego dnia odbędzie się prezentacja tradycyjnych strojów. Głównymi ulicami miasta na Teresienwiese przejdzie około 8.000 osób w regionalnych strojach Bawarii, Frankonii, Szwabii oraz krajów sąsiednich. 7-kilometrowemu pochodowi towarzyszyć będą wspaniale przystrojone wozy, zabytkowe bryczki, tradycyjne wianki i drzewka oraz bawarskie kapele.
W drugą niedzielę Oktoberfestu odbędzie się koncert bawarskich zespołów muzycznych. O 11.00, około 400 muzyków grających w namiotach na Oktoberfest weźmie udział w spektakularnym koncercie open air na błoniach Theresienwiese. W roku jubileuszowym Monachium przypomni o początkach święta piwa: w południowej części łąki na „Historische Wiesn“ odbędzie się wiele atrakcji związanych z historią i rozwojem festynu. Oprócz wystawy zabytkowych karuzel organizowane będą liczne konkursy i wyścig konny przypominający o ślubie królewskiej pary w 1810 roku.
Więcej informacji: Tourismusamt München Sendlinger Straße 1, 80331 München, tel.: +49 (0)89 23396500; tourismus@muenchen.de, www.muenchen-tourist.de oraz www.oktoberfest.de
Historia Oktoberfestu
12 października 1810 książę Ludwik, późniejszy król Ludwik I poślubił księżniczkę Teresę von Sachsen-Hildburghausen. Uroczystości ślubne, na które zaproszono również mieszkańców Monachium odbywały się na położonych (wtedy jeszcze przed bramami miasta) błoniach, które od tego dnia na cześć księżniczki nazwano „Theresienwiese“.
W ramach kilkudniowych uroczystości weselnych 17 października 1810 odbyły się wyścigi konne, jako część festynu dla wszystkich Bawarczyków. W związku z postanowieniem, że festyn i wyścigi odbywać się będą każdego roku narodził się „Oktoberfest”. Już rok później zorganizowano pierwszy, regionalny festyn ludowy w Bawarii. Z roku na rok na festynie pojawiało się coraz więcej budek, w których można było napić się piwa a w 1896 gospodarze i właściciele browarów postawili pierwszy, wielki zamek piwny.
Część terenu była wykorzystywana na zabawę i konkursy. W 1818 postawiono pierwszą karuzelę i dwie huśtawki. Od lat 70. dziewiętnastego wieku obszar ten sukcesywnie się powiększał. Co cztery lata w ramach Oktoberfest odbywa się popularny „Landwirtschaftsfest”. Oktoberfest i dziś zaprasza do zabawy i świętowania. „Wiesn” stał się synonimem Oktoberfestu i znany jest na całym świecie. W 20 wieku stał się on festynem ludowym, jakiego na próżno szukać gdzie indziej: ponad sześć milionów gości sprawia, że jest to największa impreza tego typu na świecie.
Monachijski Oktoberfest stał się też początkiem organizowania tego typu festynów w innych krajach. „Ozapft is“ można usłyszeć podczas otwarcia Oktoberfestu nie tylko w Niemczech, ale także w Australii, Brazylii, Chinach, Tajlandii i USA.
Ile lat ma Oktoberfest?
Pozostaje jeszcze pytanie, jak to możliwe, że Oktoberfest obchodzi 200-lecie, ale odbywa się po raz 177. Odpowiedź jest prosta: w czasie wojen i w latach powojennych oraz w czasie epidemii cholery 1854-1873 w ostatnich dwóch wiekach Oktoberfest nie odbył się aż 23 razy.
Krótka historia monachijskich ogródków piwnych
Usiąść pod kasztanowcem i w wolny wieczór napić się smacznego, zimnego piwa… tę przyjemność monachijczycy zawdzięczają bawarskiemu prawu piwnemu z 1539 roku, które zezwalało na warzenie piwa jedynie między dniem św. Michała przypadające 29 września i dniem św. Jerzego – 23 kwietnia. W miesiącach letnich warzenie piwa było zabronione. Ze względu na wysoką temperaturę proces fermentacji był zbyt ryzykowny. W związku z tym w zimie uzyskiwano duże ilości zapasów tego złotego napoju, które można było spożytkować latem.
Aby zapewnić piwu odpowiednią temperaturę budowano specjalne piwnice, które umiejscawiano najczęściej tuż przy browarach. Niska temperatura piwnic jednak nie wystarczała, dlatego okolicę zadrzewiano rodzimymi kasztanowcami. Ich szerokie liście dawały odpowiedni cień. Kiedy latem browarnicy rozpoczynali sprzedaż piwa, z okolicznych miejscowości schodziły się tłumy mężczyzn tak, że trzeba było ustawiać ławki do siedzenia i wypoczynku. Z czasem pojawiły się stoły i tak narodziły się ogródki piwne.
Nie obyło się jednak bez problemów. Przeciwko sprzedaży piwa w ogrodach zaczęli protestować karczmarze, którzy twierdzili, że browarnicy powinni sprzedawać piwo tylko im a jeśli robią to bezpośrednio to nie taniej niż sprzedaje się w karczmach. Do konfliktu włączył się król Ludwik I wydając werdykt zezwalający na sprzedaż piwa w ogrodach, „uratował” tym samym ogródki piwne. W zamian za przychylność karczmarzy, browarnicy nie mogli sprzedawać jedzenia. Zasada ta zmieniała się w miarę upływu czasu. Na pamiątkę tamtych wydarzeń do dziś do ogródków piwnych można przynosić własne jedzenie, delektować się jego smakiem i popijać mocno schłodzone piwo.
Więcej na: www.muenchen-tourist.de
Zdjęcie: Foto DZT