OD SCHLOSS ROMBERG DO PAŁACU ALEXANDRÓW

We wsi Samotwór zaledwie kilometr za zachodnią granicą Wrocławia na wysokiej skarpie pośrodku Parku Krajobrazowego „Dolina Bystrzycy” stoi pałac Alexandrów nazwany tak od imion nowych właścicieli polsko-niemieckiego małżeństwa Alexandra i Aleksandry Watin.

 

 

Nieco historii

 

Przed rokiem 1272 wieś wspomniana była w kronikach jako Zsamotvcr. W latach od 1274 do ok. 1313 miejscowość była własnością braci Ronnenberc, stąd w 1313 r. pojawiła się nowa nazwa wsi – Ronenberg.

 

W 1776 r. właścicielem miejscowych dóbr został pruski major Gottfob Albrecht von Saurma auf Sadewitz, który, zamówił budowę nowego pałacu u znanego pruskiego architekta Carla Gottharda Langhansa twórcy berlińskiej Bramy Brandenburskiej i wielu innych projektów na terenie Dolnego Ślaska i Prus.

 

Aż do roku 1945 pałac nazywał się Schloss Romberg od ówczesnej nazwy wsi (obecnie Samotwór). Lokalizacja pałacu w idyllicznym terenie nad rzeką, na wzniesieniu, przypomina weneckie wille palladiańskie.

 

Pałac w Samotworze był jedną z pierwszych budowli klasycystycznych na Dolnym Śląsku. Przez 230 lat pałac był w posiadaniu rodzin von Sauerma i Zedlitz-Trützschler von Falkenstein, a od 1846 roku rodziny von Richthofen. Przebudowana początku lat 20. ubiegłego stulecia przez wrocławskiego architekta Ericha Graua, do końca II Wojny Światowej był własnością rodziny Jesdinskich.

 

Od 1946 roku pałac wraz folwarkiem był własnością Wrocławskiej Akademii Rolniczej. Zakupiony w 1996 roku przez osobę prywatną niszczał przez jedenaście lat.

 

Willa suburbana

 

Langhans, zainspirowany nowymi ideami artystycznymi sztuki angielskiego palladianizmu i francuskiego neoklasycyzmu, ale też miejscową, śląską tradycją budownictwa dworów wiejskich.

Pałac w Samotworze zaprojektowany został przez Langhansa jako wolnostojąca podmiejska willa. Trzypiętrowy budynek zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 25 na 18 metrów. Od frontu cztery kolumny na tarasie na który prowadzą szerokie schody podtrzymują tympanon z kartuszami herbowymi hrabiego Karla Moritza von Zedlitz-Trützscheler od frontu, a od ogrodu Gottloba Albrechta von Saürma. Na elewacji ogrodowej widoczne są stiukowe wyobrażenia ze scenami z mitologii z mężnymi czynami Herkulesa.

 

Medaliony i supraporty przedstawiają m.in. personifikacje: Siły, Wierności, Męstwa, Zdrowia, Pokoju oraz różne sceny symboliczne. W salonie zachowała się także drewniana mozaika podłogowa z XVIII wieku oraz neoklasycystyczny kominek z 1919 r. Styl zastosowany w pałacu w Samotworze przyczynił się ostatecznie do nadejścia epoki klasycyzmu na Śląsku.

 

Najbardziej prestiżowym pomieszczeniem pałacu jest owalny salon, który jest charakterystycznym dla późniejszej twórczości Langhansa typem wnętrza utworzonego na planie owalu z prostokątnymi wnękami ozdobionymi kolumnami jońskimi. Jego ściany pokryte bogatą sztukaterią klasycystyczną. Bogata dekoracja owalnego salonu, a także zewnętrznych elewacji pałacu, była dziełem współpracującego z Langhansem wrocławskiego sztukatora Johanna Petera Echtlera.

 

Tereny parku krajobrazowego przylegające do rzeki Bystrzycy wraz z zabytkowym 3-hektarowym XVIII-wiecznym angielskim parkiem pałacowym zachęcają do spacerów i odpoczynku na łonie natury.

 

Pałac Alexandrów

 

W 2007 zniszczony pałac kupiony został przez Aleksandrę i Alexandra Watin, którzy wyremontowali go pod nadzorem konserwatora zabytków i przekształcili w obiekt hotelarsko-gastronomiczno-konferencyjny przy zachowaniu zabytkowego charakteru pałacu. Pani Aleksandra Watin, która jest artystką osobiście nadzorowała wyposażenie wnętrz i wykonała część zdobień. Stylowej atmosfery pałacowych wnętrz nie zakłóca również nowa infrastruktura grzewcza i elektryczna, a bezpieczeństwo zapewnia nowoczesny system przeciwpożarowy.

 

Alexander Watin jest z pochodzenia Niemcem, a z wykształcenia ekonomistą i filologiem po uniwersytecie Ludwika Maxymiliana w Monachium (mówi biegle po niemiecki, angielsku, polsku i rosyjsku). Przez wiele lat pracował jako menadżer w różnych firmach farmaceutycznych.

 

Dzięki wielkiej pasji, zaangażowaniu i marzeniom nowych właścicieli odrestaurowany Pałac Alexandrów stał się perłą klasycystycznej architektury na Dolnym Śląsku. Atutem obiektu jest doskonała lokalizacja w pobliżu centrum Wrocławia (16 km od centrum Wrocławia), a jednocześnie w oddaleniu od zgiełku wielkiego miasta.

 

Obiekt ma do dyspozycji 8 apartamentów w głównym budynku. Wszystkie pokoje są wyposażone we własny węzeł sanitarny i mają dostęp do Internetu. Wkrótce oddanych zostanie 14 kolejnych. Ponadto goście mogą korzystać z trzech w pełni wyposażonych sal bankietowo-konferencyjnych, mieszczących w sumie ponad 200 osób. Salon C. G. Langhansa ma powierzchnię ponad 90 m. kw. zaś Sala Owalna oraz Salon Szczęścia i Pokoju maja po 62 m. kw. W pałacu jest też stylowa restauracja serwująca potrawy kuchni polskiej i międzynarodowej.

 

Oprócz wspaniałych stylowych sal w piwnicach pałacu mieści się klub Amadeusz (80 m. kw.), któremu wyjątkowy klimat nadają ceglane ściany i krzyżowe sklepienia. Wkrótce Pałac Alexandrów dołączy do międzynarodowej sieci hoteli Best Western. Będzie to pierwszy obiekt w Polsce pod marką Best Western Plus jako obiekt czterogwiazdkowy. Kontrakt w tej sprawie podpisano 21 maja 2012 r.

 

Zdecydowana większość gości naszego pałacu to turyści z krajów Unii Europejskiej a prawie 80 procent to turyści biznesowi – mówi Alexander Watin. Zależało nam, aby to miejsce stało się połączeniem unikalnych pomieszczeń z bogatą historią z luksusem i nowoczesnymi rozwiązaniami. Bardzo się cieszymy, że te założenia będziemy realizować wspólnie z Best Western.

 

Atutem Pałacu Alexandrów jest znakomita kuchnia. Pyszne śniadanie (jak na zdjęciu obok) na słonecznym tarasie z widokiem na stary park podczas którego słychać śpiew ptaków, na pewno pozostanie na długo w pamięci gościa. Obok pałacu znajdują się doskonałe miejsca na organizację imprez integracyjnych przy ognisku albo garden party z potrawami z grilla.

 

 

 

 

Pałac Alexandrów

54-433 Wrocław

ul. Główna 14, Samotwór

tel. +48 71 373 12 34

biuro@palacalexandrow.com.pl

www.palacalexandrow.com.pl

Dojazd komunikacją miejską:

Autobusem miejskim z Dworca Świebodzkiego po samą bramę pałacu, linia 609.

 

 

 

 

 

 

Carl Gotthard Langhans – jeden z najsłynniejszych przedstawicieli klasycyzmu w Prusach urodził się 15.12.1732 roku w Kamiennej Górze, zmarł w Grüneiche k. Wrocławia (dziś dzielnica Wrocław Dąbie) w październiku 1808 roku. Studiował prawo i matematykę w Halle, zaś w zakresie architektury był samoukiem – zainteresował się tą dziedziną sztuki pod wpływem traktatów teoretycznych Witruwiusza i odkryć zabytków antycznych. Odbył podróż do Włoch, gdzie poznawał oryginalne zabytki architektury antycznej. C. G. Langhaus był jednym z bardziej znanych dolnośląskich architektów i budowniczych. Pełnił funkcję Dyrektora Nadrzędnego Urzędu Budowlanego (Oberhofbauamt) przy dworze króla Prus.

 

Jego najsłynniejsze dzieło architektoniczne to Brama Brandenburska w Berlinie wzorowana na ateńskich Propylejach. Na Dolnym Śląsku zaprojektował wiele budowli: m. in. kościoły ewangelickie w Sycowie, Żeliszowie, Zagrodnie i Wałbrzychu, nieistniejące już pałace Hatzfeldtów w Żmigrodzie i Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu, teatr w Legnicy, klasycystyczne pałace w Żerkowie, Maciejowie i Czerwonym Kościele dla rodziny von Rotkirch oraz pałacu Carla Georga Hoyma w Brzegu Dolnym.

 

Był też projektantem część założenia parkowo-pałacowego Charlottenburg. Uczestniczył także w przebudowie państwowej Opery w Belinie i rozbudowie Pałacu Królewskiego we Wrocławiu. Schloss Romberg/Pałac w Samotworze (obecnie Pałac Alexandrów) zalicza się do najlepiej zachowanych, niesakralnych budowli klasycystycznych na Dolnym Śląsku. Carl Gotthard Langhans pochowany został na nieistniejącym dziś Wielkim Cmentarzu we Wrocławiu.

 

Jego syn, Carl Ferdynand Langhans był również znanym architektem.

 

 

Filmy na YT

http://youtu.be/NtW3t4Jv3ZM

http://youtu.be/HFqeivv7izg

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top