NIEMCY – ZAMKI I PAŁACE

Obraz1

© Anibal Trejo/anibaltrejo.com
 

W Niemczech jest ponad 20 tysięcy zamków i pałaców. Każdy z nich zaprasza do fantastycznej podróży. Piękne sale balowe, skarbce, zbrojownie i wspaniała historia każdego miejsca. Tu możesz się poczuć jak królowa lub rycerz w lśniącej zbroi, odbyć wycieczkę w czasie lub doświadczyć piękna architektury. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych zamków i pałaców – niech będą dla Ciebie inspiracją do podróżowania po Niemczech.

 

 

 

Perła Drezna

Obraz2

© Jens Wegener/DZT

 

 

Drezdeński Zwinger to późnobarokowy zespół architektoniczny położony w centrum miasta, z ogrodami i fontannami. Początkowo planowany jako oranżeria, potem rozbudowany przez saskich książąt. Dziś jest miejscem przechowania najcenniejszych zbiorów malarskich jak Madonna Sykstyńska Rafaela, czy wspaniała kolekcja porcelany. Ciekawostka: nazwa Zwinger oznacza przestrzeń między wewnętrznym i zewnętrznym murem miejskim. Kiedy go budowano, tu właśnie kończyło się miasto.

Więcej o Zwinger

 

 

 

 

 

 

 

Dowód wielkiej miłości

Obraz3

© Patrice Kunte/EAC GmbH

 

 

Zamek Marienburg leży ok. 20 km od Hanoweru i jest unikatem na skalę światową. W zamku, który ma 140 komnat zachował się oryginalny wystrój wnętrz z połowy XIX w. Część budynku została udostępniona turystom, a pozostała część stanowi prywatne pokoje księcia Ernesta Augusta von Hannover i jego rodziny. Ciekawostka: kiedy żona Jerzego V wyznała mu, że marzy jej się azyl, do którego mogłaby od czasu do czasu uciekać od zgiełku i oficjalnego życia, król postanowił wybudować zamek i podarował jej na 40. urodziny. Nazwał go Marienburg (zamek Marii).

Więcej o Marienburg

 

 

 

 

 

 

Jak z bajki

Obraz4

© Francesco Carovillano/DZT

 

 

 

Pałac Linderhof jest najbardziej okazałym i pełnym przepychu. Wygląda jak z baśni „tysiąca i jednej nocy”. Blask złota, luster i świecidełek jest wszechobecny. Impulsem do jego budowy (XIX w.) była wizyta Ludwika II w Wersalu. Ciekawostka: w jadalni zastosowano innowacyjne jak na ówczesne czasy rozwiązanie. Pośrodku stoi ozdobny stół zwany potocznie „stoliczku nakryj się”. Wystarczyło, że podczas uczty król nacisnął odpowiedni przycisk a stół zjeżdżał do kuchni znajdującej się pod jadalnią, po czym stół nakryty nowymi daniami wjeżdżał ponownie na swoje miejsce.

Więcej o Linderhof

 

 

 

 

 

 

 

Obraz5

© ddpix.de/Dresden Marketing GmbH

Pałac na wodzie

 

 

Bajkowy Moritzburg nazwany został na cześć księcia Maurycego i jest jednym z najpiękniejszych zamków na wodzie w Saksonii. Książę wybudował go (XVI w.) jako zamek myśliwski, jednak w XVIII w. August II Mocny zmienił jego charakter na pałac barokowy z pięknym ogrodem. Ciekawostka: tu znajduje się jedyna latarnia morska w Saksonii, która nie ma dostępu do morza. Budowle morskie wokół Moritzburga służyły w XVIII w. książęcemu towarzystwu dworskiemu jako tło dla przejażdżek po pałacowym stawie.

Więcej o Moritzburgu

 

  

 

 

Symbol historii

Obraz6

© Francesco Carovillano/DZT

 

 

Zamek Wartburg dla Niemców jest tym, czym Wawel dla Polaków. Ta potężna budowla położona jest pod Eisenach na wzgórzach Turyngii. W komnatach zamku konkurowali najwięksi minnesängerzy XIII w. Tu ukrywał się Marcin Luter tłumacząc Biblię na język niemiecki. Tutaj też Ryszard Wagner umieścił akcję swej najsłynniejszej opery „Tannhäuser”. Dziś Wartburg znajduje się na liście UNESCO. Ciekawostka: malarz Moritz von Schwind, dekorując w połowie XIX wieku zamkowe sale, jedną z nich ozdobił freskiem, na którym minnesängerzy mają twarze Schillera, Goethego, Wagnera, Schuberta i Liszta.

Więcej o Wartburgu

 

 

 

 

Livestream, elektor saski i król Polski August Mocny

Obraz7

© Frederik Schrader/Dresden Marketing GmbH

Istnieje wiele opowieści o saskim elektorze i polskim królu Auguście Mocnym. Większość z nich jest nieprawdziwa, ale zapewniły mu miejsce wśród najbardziej legendarnych władców Europy. W transmisji na żywo, która obędzie się 23 lutego o godz. 13:00 Biuro Promocji Saksonii przedstawi wszechstronne i pełne humoru spojrzenie na życie i dziedzictwo Augusta, zwłaszcza na wspaniałe miejsca i rzeczy, które po sobie pozostawił. Bez niego Saksonia nie byłaby dziś numerem 1 w Niemczech wśród turystów kochających kulturę! Zarejestruj się bezpłatnie pod poniższym adresem: sightgeistmagazine@gmail.com

 

Więcej szczegółów

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top