NAVTEQ: NAWIGACJA W RUCHU DROGOWYM

Nawigacja w ruchu drogowym staje się coraz popularniejsza, pozyskując co roku licznych nowych zwolenników. Coraz trudniej bowiem wyobrazić sobie bez niej sprawną i bezpieczną jazdę.

 

Ale dotyczy to również, dzięki przenośnym urządzeniom, poruszania się pieszych w nieznanych im miastach czy terenie.

 

O tym, jak bardzo jest ona przydatna i jaki zasięg ma w świecie, a także w Polsce i regionie Europy środkowej i wschodniej, można było przekonać się podczas trzecie już edycji imprezy NaviVision Poland 2010.

 

Zorganizowanej w Warszawie przez firmę NAVTEQ – czołowego światowego dostawcę danych do map cyfrowych oraz o ruchu drogowym i lokalizacji.

 

 

Była to pierwsza z tegorocznych konferencji, które firma zamierza przeprowadzić w całej Europie aby zaprezentować najnowsze innowacje w dziedzinie nawigacji i proces tworzenia map cyfrowych. Na warszawskiej przedstawiono zarówno NAVTEQ i bardziej szczegółowo działalność spółki w naszym regionie Europy oraz kluczowe trendy i osiągnięcia rynku nawigacji.

 

Ale także najważniejsze firmy z branży nawigacyjnej: Garmin, Navigon, United Navigation, Nokia, Asus i Naviexpert. Zaprezentowały one potencjał map cyfrowych i treści lokalizacyjnych oraz swoje telefony oraz urządzenia PDA i PND z nawigacją wbudowaną i mobilną. Bliżej zapoznać się z ich praktycznym działaniem, a także procesem tworzenia i aktualizacji map, można było po konferencji w trakcie Forum Partnerów NAVTEQ.

 

Spółka NAVTEQ z siedzibą w Chicago, w USA, powstała w 1985 roku i jako pierwsza zainwestowała w rozwój bazy danych map cyfrowych umożliwiających nawigację. I to na długo przed pojawieniem się systemów, które mogły z nich korzystać. Pierwsze komercyjne aplikacje do nawigacji pojawiły się bowiem w Europie dopiero w 1994, zaś w Ameryce północnej w 1996 roku.

 

NAVTEQ zatrudnia na całym świecie ponad 4700 pracowników. Posiada dwie centrale regionalne: w Veldhoven w Holandii i Gateway Est w Singapurze oraz duży zakład produkcyjny w Fargo, w Dakocie Północnej, w USA. Zaś centra pomocy technicznej w Seulu – stolicy Korei Południowej, Mexico City – stolicy Meksyku i w Jokohamie w Japonii. W 46 krajach świata prowadzi ona łącznie 204 biura.

 

Podczas prezentacji firmy podkreślono m.in., że obecnie już wszyscy czołowi producenci samochodów w Europie i Ameryce północnej oferujący systemy nawigacji, stosują mapy NAVTEQ przynajmniej w jednym ze swoich modeli. Mapy te stanowią też podstawę największych internetowych portali kartograficznych w tych regionach świata, wybierają je również najwięksi światowi producenci PND – osobistych urządzeń do nawigacji.

 

Ponadto, że NAVTEQ Traffic jest jedynym kompleksowym, zintegrowanych rozwiązaniem informacji o ruchu drogowym, które nie tylko gromadzi dane, ale też udostępnia je bezpośrednio odbiorcom końcowym. Mapy NAVTEQ wykorzystywane są średnio 100 milionów razy dziennie.

 

Sporo też dowiedzieliśmy się o działalności firmy w Polsce – która jest najważniejszym krajem regionu – i na pozostałym obszarze Europy Środkowej. W zasięgu map NAVTEQ znajduje się już cały obszar Polski. Przy czym są one dostosowane do potrzeb polskich użytkowników.

 

Zawierają m.in. informacje o opłatach drogowych, widoki skrzyżowań, znaki drogowe dostosowane do treści mapy, o najważniejszych atrakcjach turystycznych kraju w formacie 3D itp. Ponadto informacje dla pieszych w miejscach, do których nie ma wjazdów samochodami – aż po tak szczegółowe, jak wejścia dla osób niepełnosprawnych w dużych centrach handlowych.

 

W programie Discovery City, prace nad którym trwały 8 lat, znajduje się już ponad 100 miast świata – ostatnio dołączył do nich Johannesburg w związku z rozpoczynającymi się wkrótce w RPA MŚ w piłce nożnej. Obejmuje on nie tylko dokładne plany tych miast, ale i dodatkowe treści, m.in. zaawansowane modele miast z zarysami, a nawet numeracją budynków w przypadkach, gdy jest ona nietypowa, ciągami dla pieszych itp.

 

Niestety, tzw. adresowanie punktowe nie obejmuje jeszcze Polski, chociaż jest dostępne w przypadku wszystkich pozostałych krajów regionu: w Czechach, Chorwacji, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Poinformowano również o nowych, przenośnych bezprzewodowych urządzeniach do nawigacji, o wielkości rynku – 175 mln € w 2010 r. – w Europie środkowej, a także o tym, że wielkość sprzedaży telefonów komórkowych w GPS w naszym regionie świadczy, że jest to już rynek masowy.

 

Więcej informacji na temat spółki NAVTEQ oraz systemów nawigacji w ruchu drogowym znaleźć można na: www.navteq.com.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top