LITWA: REGATY W KŁAJPEDZIE

W dniach 18 – 21 sierpnia w Kłajpedzie odbędzie się wyjątkowy zlot żaglowców – zawody The Culture 2011 Tall Ships Regatta.

 

Po udanej i niezwykle popularnej imprezie The Tall Ships Races 2009, której gospodarzem była Kłajpeda, miasto znów proponuje rozmaitość kulturalnych imprez na tle największych żaglowców i jachtów świata.

 

Te cztery dni 2011 roku będą głównym akcentem letniego sezonu w największym mieście portowym Litwy.

 

 

Sail Training International, organizator regat Tall Ships Races, przygotował The Culture 2011 Tall Ships Regatta, aby uczcić ogłoszenie miasta Turku (Finlandia) Europejską Stolicą Kultury 2011. Gdynia i Kłajpeda (Litwa) postanowiły zjednoczyć swoje siły z Turku (Finlandia), aby zorganizować dwa etapy regat, które pomogą zaprezentować atrakcje kulturalne i turystyczne każdego z tych trzech miast.

 

Impreza zacznie się w Kłajpedzie, skąd żaglowce będą ścigać się do Turku, a stamtąd, podczas drugiego etapu regat, do Gdyni. Ponieważ zawody odbędą się już po Tall Ships Races 2011, sezon tegorocznych zlotów majestatycznych żaglowców zostanie przedłużony do września. Kłajpeda (Klaipėda) to najstarsze miasto Litwy, założone w 1252 r., nazywane też sercem Małej Litwy.

 

Tak określano Kłajpedę i okolice, zamieszkałe w dużej mierze przez Litwinów, które przez ponad 600 lat należały do Prus, a potem do Niemiec. W czasie wojen napoleońskich miasto na krótko było nawet stolicą Królestwa Prus. Po I wojnie światowej na podstawie Traktatu Wersalskiego ten region znalazł się pod administracją francuską.

 

Dopiero w 1923 roku Kłajpeda została przyłączona do Republiki Litwy w wyniku skutecznego powstania miejscowych Litwinów. Przez wieki nie tylko Litwini, Prusowie i Niemcy, ale też Holendrzy, Szkoci, Anglicy, Rosjanie i przedstawiciele innych narodowości Kłajpedę nazywali swoim domem. Dzisiejsza Kłajpeda to trzecie pod względem wielkości i jedno z najszybciej rozwijających się miast na Litwie, niejednokrotnie nagradzane za międzynarodową współpracę.

 

Działają tu dwa uniwersytety i duży port, a samo miasto jest otoczone wspaniałą przyrodą: jedna z części miasta znajduje się na Mierzei Kurońskiej, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli chciałbyś zwiedzić Kłajpedę albo po prostu tęsknisz za łopotem wielkich białych żagli, The Culture 2011 Tall Ships Regatta oferuje Ci doskonałą okazję do spełnienia marzeń.

 

Żaglowce będą cumowały w samym centrum starówki, gdzie mieszczą się liczne muzea, galerie, sklepy z oryginalnymi pamiątkami, gwarne puby i przytulne kawiarenki. Co najważniejsze – na gości regat czeka moc imprez kulturalnych i innych atrakcji! Szczegółowe informacje będą zamieszczane na stronie organizatorów www.tallships.lt.

 

nformacje o zlotach Tall Ships: www.sailtraininginternational.org. Informacje turystyczne o Kłajpedzie: www.klaipedainfo.lt. Więcej informacji: Centrum Informacji Turystycznej Litwy tel. +48 515 139 830, e-mail: info@litwatravel.com www.litwatravel.com www.litwa.travel

 

Zdjęcia: CIT Litwy. 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top