LITWA: PONAD DWUKROTNIE WIĘCEJ POLSKICH TURYSTÓW W 2022 r.

Litwę odwiedziło aż 2,3-krotnie więcej turystów niż rok wcześniej. Ich napływ z Polski wzrósł ponad dwukrotnie i osiągnął 61 proc. poziomu sprzed pandemii. W sumie 117 tysięcy przyjezdnych spowodowało, że goście z naszego kraju znaleźli się w czołówce zagranicznych gości najchętniej bywających na Litwie w minionym roku.

Wielu z nich funduje sobie dłuższe pobyty, poznając wileńskie rozrywki i wypoczynek w słynnym uzdrowisku Druskienniki. Po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, Litwa ponownie cieszy się z rosnącego ruchu turystycznego. Co prawda najbardziej obfitującym w turystów rokiem był 2019, ale w ciągu ostatnich kilku lat kraj ten zyskał na popularności jako kierunek wakacyjny. W zeszłym roku podróżni z Polski stanowili 10 proc. wszystkich turystów, którzy przyjechali z wizytą na Litwę.

Dłuższe pobyty poprzedzone wypadami za miasto

Liczba polskich gości podróżujących służbowo spadła z 38 proc. w 2018 r. do 25 proc. w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak stała się bardziej widoczna nowa tendencja – Polacy preferują teraz dłuższe wyjazdy.

– Zamiast krótkich wyjazdów weekendowych, polscy turyści wyraźnie wybierają Litwę jako miejsce dłuższego wypoczynku, zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego w okresie lipiec-wrzesień – zauważa Dovilė Sėliukė, kierownik działu marketingu i komunikacji turystycznej w Lithuania Travel, Narodowej Agencji Rozwoju Turystyki.

– Wielu turystów decyzję o spędzeniu wakacji na Litwie przypisuje dogodnemu systemowi komunikacji między oboma krajami, kwitnącej litewskiej gastronomi oraz atrakcyjnej kulturze lokalnej. Ze względu na to, że wizyty są często połączone z imprezami kulturalnymi, a w tym roku stolica Wilna obchodzi 700-lecie, można się spodziewać, że więcej polskich gości będzie uczestniczyć w imprezach związanych z programem jubileuszowym.

      Atrakcje w stolicy i zabiegi zdrowotne

Badanie mobilnych danych pozycjonujących, przeprowadzone w 2022 r., wykazało, że Wilno było najchętniej odwiedzanym miastem przez polskich turystów, którzy stanowili 56 proc. wszystkich odwiedzających. Podróżni jako główne atrakcje miasta wskazywali chodzenie po restauracjach, smakowanie lokalnej kuchni i trunków, zwiedzanie kościołów i pielgrzymki.

Mapa dołączona do badania wskazuje, że polscy turyści chętnie również odwiedzali Troki. Natomiast Kowno, drugie co do wielkości miasto i ubiegłoroczna Europejska Stolica Kultury, znalazło się na drugim miejscu wśród naszych rodaków. Polacy chętnie spędzali wiosenne i letnie wakacje także nad litewskim morzem, przy czym najchętniej wybierali Kłajpedę – spokojne miasto portowe – oraz Połągę, letnią stolicę kraju.

Inne miejscowości wypoczynkowe również były chętnie odwiedzane, ponieważ 7 proc. podróżnych z Polski szukało zabiegów zdrowotnych i kosmetycznych. 12 proc. wszystkich gości z Polski skusiło się na zabiegi odnowy biologicznej i rekonwalescencji w Druskiennikach, najbardziej znanym litewskim mieście wypoczynkowym spa.

Polscy podróżni, którzy chcą się wybrać na Litwę publicznymi środkami transportu, mają do wyboru loty z Warszawy i Gdańska lub regularne przejazdy autobusami różnych firm. W grudniu, po latach, PKP i litewskie linie kolejowe uruchomiły pociąg na trasie Warszawa – Kowno – Wilno, jednakże z przesiadką w Mockavie.

Fot. Lithuania Travel

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top