Od 19 do 22 maja 2011 roku w Kownie, drugim co do wielkości mieście na Litwie odbędzie się największe święto w historii miasta – Międzynarodowe Dni Hanzy. Gospodarze wydarzenia spodziewają się gości ze 100 miast Europy.
Dawny związek miast Hanzy – Liga Hanzeatycka – aktywnie działał od XIII do XVI w. i jednoczył około 200 miast europejskich. Nie była to jedynie organizacja handlowa – Liga krzewiła idee samorządu miejskiego, humanizmu, solidarności społecznej, wzajemnej pomocy.Te zasady przejął założony w 1980 roku związek Nowej Hanzy.
Organizacja ta skupia 176 miast z regionu Morza Bałtyckiego i zmierza do wykorzystania dawnych wartości i doświadczenia Ligi Hanzeatyckiej do rozwoju społecznej, ekonomicznej i kulturalnej jedności Europy. Międzynarodowe Dni Hanzy urządzane są co roku w jednym z miast Nowej Hanzy. To piękne święto przyciąga tysiące gości ze różnych krajów europejskich: Niemiec, Holandii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Islandii, Łotwy, Estonii, Rosji a także Polski.
Na program święta składają się wydarzenia kulturalne, targi rzemiosł tradycyjnych, prezentacje miast, rozmaite seminaria i konferencje. Kowno w latach 1918-1940 było tymczasową stolicą Litwy i jako jedyne miasto na Litwie od 1992 r. aktywnie uczestniczy w działalności związku Nowej Hanzy.
W dniach 19-22 maja 2011 roku Kowno będzie gospodarzem Międzynarodowych Dni Hanzy. Organizatorzy przewidują, że na Międzynarodowe Dni Hanzy w Kownie przybędą goście z ponad 100 europejskich miast. Będzie to największe święto w historii Kowna i jedno z największych tego typu wydarzeń na Litwie.
W ciągu 4 dni w mieście odbędzie się ponad 100 imprez: wielki Kiermasz Średniowieczny z Aleją Rzemiosł, jarmarkami kwiatów, chleba, serów, wędlin, ryb, warzyw i giełdą staroci, Wielki Europejski Turniej Rycerski z urządzanymi pierwszy raz na Litwie pojedynkami konnych rycerzy, rekordowo duże święto balonów, Karnawał Średniowieczny, misteria ognia nad dwiema rzekami (Wilią i Niemnem) oraz forum ekonomiczne miast Nowej Hanzy.
Do udziału w święcie zaproszono jedną z najbardziej znanych na świecie grup muzycznych, grających rocka średniowiecznego, CorvusCorax z Niemiec. W tym samym czasie odbędzie się 7 innych znanych kowieńskich festiwali międzynarodowych: Kaunas Jazz, Festiwal Muzyczny w Pożajściu (muzyka klasyczna), Operetka w Zamku Kowieńskim (opera i operetka), Suklegos (folk), PadūduokimeKaunui (instrumenty dęte), KaunasCantat (muzyka sakralna), Festiwal Chórów Chłopięcych.
Chociaż Dni Hanzy w Kownie oficjalnie rozpoczną się 19 maja, to jedna z imprez – międzynarodowy plener artystyczny „Santaka” – rozpocznie się już 5 maja. Na starówce, obok Zamku Kowieńskiego i kościoła św. Jerzego Męczennika ponad dwa tygodnie będzie można obserwować, jak pracują liczni artyści-uczestnicy pleneru. Około 30 twórców z 16 miast Hanzy będzie tworzyć rzeźby, instalacje, obrazy.
Projekty artystyczne powinny odzwierciedlać motto Międzynarodowych Dni Hanzy w Kownie: „przypomnieć, odtworzyć, chlubić się”. Dzieła będą eksponowane przy ujściu Wilii do Niemna, dlatego powinny być odporne na deszcz, słońce i inne działania przyrody. Dzieła sztuki powstałe podczas pleneru pozostaną w Kownie i będą przypominać mieszkańcom i gościom o Dniach Hanzy.
W przededniu imprezy na placu Ratuszowym będzie można podziwiać jeden z symboli święta – stworzony przez artystkę Jolantę Šmitienė statek-drzewo życia. „Postaramy się zadziwić nie tylko gości, ale i siebie samych.“ –obiecuje mer Kowna Andrius Kupčinskas, a prezes związku Nowej Hanzy, mer Lubeki (Niemcy) Bernd Saxe po obejrzeniu miejsc, w których odbywać się będą imprezy stwierdził, że „Kowno to idealne miejsce na Dni Hanzy“.
Z dużym zadowoleniem odniósł się do tego, że kownianie wiele uwagi poświęcili imprezom kulturalnym. Zdaniem organizatorów, Międzynarodowe Dni Hanzy w Kowniemoże odwiedzić aż pół miliona ludzi. Z tego powodu rozważane jest uruchomienie dodatkowych rejsów samolotowych dla turystów. Choć tradycyjnie najbardziej aktywnymi uczestnikami Międzynarodowych Dni Hanzy są niemieckie miasta, jednak ruch hanzeatycki coraz aktywniej wspierają Polacy, Rosjanie, Holendrzy, Łotysze i Szwedzi.
Delegacja z urzędu miejskiego w Nowogrodzie Wielkim (Rosja) planuje przywieźć ze sobą 17 specjalistów ds. kultury, 7 dziennikarzy, a nawet orkiestrę. Grupa młodzieży z tego miasta ma zamiar powtórzyć wyczyn swoich przodków – rosyjskich kupców i do Kowna przypłynie… statkiem żaglowym. Podróżnicy najpierw będą musieli pokonać ponad 200-kilometrowy odcinek rzeki Wołchow, potem przepłyną jezioro Ładoga i rzeką Newą dotrą do Bałtyku.
Jednak najtrudniejsza część podróży czeka ich już na Litwie, gdyż przepływający przez Kowno Niemen znany jest z licznych płycizn, które utrudniają żeglugę. Pod Sowieckiem (Tylżą) podróżnicy będą musieli rozebrać maszty swojego statku, gdyż inaczej nie zmieszczą się pod tamtejszym niskim mostem nad Niemnem.
Plac Ratuszowy w Kownie zostanie opasany kilkoma pierścieniami namiotów Kiermaszu Średniowiecznego. W nich goście będą mogli sprzedawać, prezentować wyroby rzemieślnicze, dziedzictwo kulinarne, reklamować swoje miasta. Na starówce zbudowanych zostanie 7 scen. Największa z nich stanie u ujścia Wilii do Niemna, gdzie odbędzie się koncert gwiazdy całego święta – zespołu Corvus Corax, grającego muzykę średniowieczną.
Orientację w licznych imprezach ułatwi 12 budek informacyjnych dla gości, w których będzie można dostać program Dni wraz z mapą i innymi broszurami informacyjnymi o Kownie i jego atrakcjach. Organizatorzy starają się, aby miasto było żywe również nocą. Przez wszystkie cztery dni planują pracować do 2 w nocy. Bezpieczeństwo zapewnią wzmocnione patrole policji.
Na nocnych uczestników koncertów i imprez czekać będą trolejbusy i autobusy. Międzynarodowe Dni Hanzy w Kownie organizuje Urząd Miasta Kowna i instytucja publiczna „Hanza Kaunas 2011“. Patronat nad świętem objęła Prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaitė. Wszystkie informacje o Międzynarodowych Dniach Hanzy w Kownie można znaleźć na stronie www.hanzakaunas.lt