LECZNICZO-REHABILITACYJNA DZIAŁALNOŚĆ KRUS

LECZNICZO-REHABILITACYJNA DZIAŁALNOŚĆ KRUS


Gośćmi drugiego październikowego spotkania w Globtroterze byli przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego: prezes Jacek Dubiński, dyrektor – pełnomocnik prezesa ds. współpracy z mediami Maria Lewandowska i dyrektor Biura Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Henryk Jaworski. Przedstawili oni leczniczo – rehabilitacyjną działalność KRUS.


Obejmuje ona przede wszystkim usuwanie lub ograniczanie dolegliwości schorzeń typowych dla zawodów rolniczych: narządów ruchu, częściowo także krążenia. – W ciągu ubiegłych 15 lat, poczynając od roku 1992, na leczenie skierowanych zostało 174 tys. osób – poinformowała dyr. Maria Lewandowska. Ostatnio po 14 tys. osób rocznie. KRUS dysponuje ośrodkami rehabilitacyjnymi w 7 miejscowościach. Równocześnie może z nich korzystać 1,2 tys. pacjentów. Nie posiada natomiast własnych sanatoriów. Chorzy potrzebujący tego rodzaju lhspace=”15″vspace=”3″eczenia, kierowani są do wyspecjalizowanych placówek NFOZ. Ośrodki KRUS mają różną lokalizację, wielkość oraz specyfikę. Obiektem określonym jako „wizytówkowy”  jest nowe i bardzo nowoczesne Centrum Rehabilitacji Rolników „Niwa” w Kołobrzegu. Położone jest ono w odległości 150 m od brzegu Bałtyku, dysponuje pokojami 1,2 i 3-osobowymi z pełnymi węzłami sanitarnymi, balkonami, telefonami, TV satelitarną z radiem, lodówkami, czajnikami bezprzewodowymi. Przez cały rok prowadzona jest tam działalność leczniczo – rehabilitacyjno – wypoczynkowa z zakresu chorób narządu ruchu, układu krążenia i układu oddechowego. Leczona jest również cukrzyca i choroby tarczycy. Centrum to szczyci się posiadaniem certyfikatu jakości ISO 9001-2000. Więcej szczegółów na jego temat w Internecie pod: www.niwa.info.pl .
Ośrodek Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny w Świnoujściu mieści się na wyspie Uznam w dzielnicy uzdrowiskowe, na obrzeżu 40 hektarowego parku miejskiego. Jednorazowo przyjmuje do 100 osób zapewniając im wysoki standard pobytu i zabiegów. Posiada komfortowo wyposażone apartamenty oraz pokoje 1,2 i 3-osobowe. Zapewnia kompleksowe leczenie i rehabilitację schorzeń narządów ruchu, całodobową opiekę medyczną oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii i masaże klasyczne. Do dyspozycji pacjentów jest tam również sauna, siłownia oraz kawiarnia.

 CRR w Iwoniczu Zdroju na pograniczu Beskidu Niskiego, to 6 – piętrowy obiekt dla 170 osób. Dysponuje także apartamentami oraz pokojami 2-osobowymi, basenem, sauną, bilardem i kawiarnia. Specjalizuje się również w kompleksowym leczeniu i rehabilitacji schorzeń narządów ruchu, zwłaszcza górnych odcinków szyjnych kręgosłupa i chorób reumatycznych. Bliższe dane znajdują się w Internecie pod:www.crr-iwonicz.sanatoria.com.pl .

Wielkim atutem CRR w Horyńcu Zdroju położonego u podnóża Roztocza Wschodniego przy granicy z Ukrainą, są duże złoża znakomitej borowiny, źródła wód siarczkowo – siarkowodorowych oraz specyficzny mikroklimat. Także tam prowadzi się rehabilitacje leczniczą i lecznictwo uzdrowiskowe schorzeń narządów ruchu oraz chorób współistniejących. Do dyspozycji 250 kuracjuszy równocześnie są pokoje 1 i 2 – osobowe o wysokim standardzie, a także szeroki zakres zabiegów leczniczych. Wykonywane są one na miejscu w przypadku kinezyterapii, elektro lecznictwa, hydroterapii, ciepłolecznictwa, krioterapii i masaży klasycznych. Natomiast w Domu Zdrojowym kąpiele siarkowe, zawijania borowinowe, natryski szkockie i kąpiele kwasowęglowe. Centrum dysponuje dobrym zapleczem umożliwiającym wypełnianie czasu wolnego kuracjuszy według ich indywidualnych potrzeb i życzeń: biblioteką, kawiarnia, siłownią, sauna, bilardem, tenisem stołowym, wypożyczalnia rowerów, kryta pływalnią „Wodny Świat”. Organizowane są także różne imprezy, m.in. autokarowe wycieczki do Zamościa, Łańcuta i Leżajska, Przemyśla i Krasiczyna oraz do Lwowa. Sporo atrakcji turystycznych jest na miejscu, lub w najbliższej okolicy. W Horyńcu Zdroju jest to Pałac Ponińskich z dobrze zachowanym parkiem, teatr dworski zbudowany w 1848 roku, barokowy ( z lat 1757-1758 ) zespół klasztorny franciszkanów oraz kaplica – grobowiec rodu Ponińskich. Natomiast w okolicach m.in. światowej klasy drewniany zespół cerkiewno – obronny z XVI w. w Raduży, kaplica w Nowinach Horynieckich, bunkry tzw. Linii Mołotowa – pozostałość po II wojnie światowej, rezerwat przyrody „Sołkija” – skupisko kilkuset jałowców w wieku około 70 lat na powierzchni 6 ha. Ponadto Monastyr – ruiny klasztoru bazylianów i pustelni Brata Alberta Chmielowskiego, tajemniczy krąg kamieni w lesie bukowym zwany „Świątynią słońca”. Więcej na temat tego ośrodka można przeczytać w internecie pod: www.crr-horyniec.pl .

CRR w Szklarskiej Porębie to 8 – piętrowy budynek usytuowany malowniczo na tarasowym zboczu Kotliny Jeleniogórskiej. Równocześnie przyjmuje do 186 gości w luksusowych pokojach 1,2 i 3 – osobowych.  Poza zabiegami hydro, elektro, parafino i kinezyterapii praz masażami oferuje krytą pływalnię, kręgielnie, bilard, siłownię, saunę, korty tenisowe, miejsce do grillowania, oświetlone ścieżki spacerowe oraz rowery górskie, które można wypożyczyć na miejscu. W Centrum jest również sala audiowizualna na 140 osób, gdyż organizowane są tam także konferencje, szkolenia, sympozja i spotkania integracyjne. Szczegóły oraz cenniki znaleźć można pod: www.crrkrus.pl.

Niewielkie, bo tylko dla 96 osób równocześnie i to mieszkających zarówno w budynku głównym, jak i luksusowych domkach campingowych, jest CRR w Jedlcu w Wielkopolsce między Kaliszem i Poznaniem. Prowadzi ono kompleksowe leczenie i rehabilitacje schorzeń narządów ruchu, oferuje także zabiegi z zakresu fizyko i kinezyterapii oraz masaże klasyczne. Posiada sale audiowizualną dla 100 osób, bibliotekę, kawiarnię, 3 korty tenisowe, boiska do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. Przyjmuje gości na 21 – dniowe turnusy rehabilitacyjne dla osób uprawnionych do świadczeń KRUS, 14 – dniowe dla korzystających z dofinansowania PFRON oraz pełnopłatne, a także na rehabilitację leczniczą dla osób korzystających z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Tylko częściowo charakter ośrodka rehabilitacyjnego, bo jest również szkoleniowym, ma OS-R w Teresinie odległym o 45 km od Warszawy. Mieści się on w zabytkowym pałacu z końca XIX wieku, ze stylowymi wnętrzami, salą kominkową itp. Do dyspozycji gości jest 29 pokoi 2 i 3 – osobowych oraz apartament. Prowadzona tam rehabilitacja lecznicza obejmuje choroby reumatoidalne, stany pourazowe oraz pooperacyjne, wady postawy, nerwobóle i zapalenia nerwów. Stosowane są oczywiście także zabiegi fizykoterapeutyczne: magnetoterapia, światłolecznictwo, krioterapia, elektroterapia, ultradźwięki oraz kinezyterapia. Do celów konferencyjno – szkoleniowych są 4 sale, łącznie na około 120 osób. Ośrodek znajduje się w starym parku z wieloma unikatowymi gatunkami drzew. Prowadzi również rehabilitacje „ na dochodne” – w ośrodku pobytu dziennego dla osób mieszkających w pobliżu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w Internecie pod: www.osrteresin.ta.pl
Oprócz wymienionych centrów i ośrodków, KRUS posiada sieć ponad 400 dobrze wyposażonych gabinetów rehabilitacyjnych na terenach wiejskich, w których prowadzone są zabiegi metodą ambulatoryjna. W ub. r. ich pacjenci skorzystali z ponad 3 mln zabiegów, w tym rolnicy z ponad miliona. KRUS zajmuje się również profilaktyką i rehabilitacją schorzeń dziecięcych.

  Cezary Rudziński  

Dodane 25 10 07

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top