Na zbliżającą się 13 maja Noc Muzeów Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wiele atrakcji zarówno dla wielbicieli sztuki, jak i przyrody. W programie są oprowadzania po wnętrzach zabytkowych budynków, warsztaty i spacery przyrodnicze, a także wydarzenia artystyczne: koncerty oraz krótkie spektakle teatralne. Na wizytę w Łazienkach zdecydowanie warto zarezerwować sobie więcej czasu. Tegoroczna akcja odbędzie się tu pod hasłem „Nocne życie królewskich ogrodów”. Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich to nie tylko zwiedzanie wystaw w zabytkowych obiektach, ale też znakomita okazja, by zobaczyć historyczne ogrody w innym świetle. W tym roku Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu, Stajni Kubickiego i Koszar Kantonistów w godzinach 19.00–01.00 (ostatnie wejście do obiektów o godz. 00.30). W zabytkowych wnętrzach edukatorzy będą opowiadać gościom o królewskiej rezydencji, pokażą także najciekawsze dekoracje z motywami przyrodniczymi. Osoby niesłyszące oraz niedosłyszące będą mogły skorzystać z oprowadzań tłumaczonych na Polski Język Migowy w Białym Domu i Pałacu na Wyspie.
Czekający na wejście do Pałacu na Wyspie z pewnością nie będą się nudzić – na tarasie Teatr Klasyki Polskiej odegra sceny z „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Leszka Zdunia. Natomiast w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii artyści Polskiej Opery Królewskiej będą wykonywać krótkie koncerty, podczas których usłyszymy utwory m.in. L. van Beethovena, W.A. Mozarta, J. Sibeliusa. Atmosferę minionych stuleci będzie można poczuć podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie historycznych powozów konnych i zaprzęgów w Stajniach Kubickiego (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział MŁK). Spod Stajni wyruszymy też na spacer śladami koni w Łazienkach, podczas którego zajdziemy m.in. na teren historycznego Hipodromu.
Natomiast na spotkaniach pt. „Puchacze, puszczyki i sóweczki, czyli nocne życie sów” w Koszarach Kantonistów będzie można się przyjrzeć dziesięciu gatunkom tych nocnych łowców oraz posłuchać ciekawostek o ich trybie życia w ciemności. Na warsztaty dla dzieci zaprasza Instytut Polonika, organizator wystawy czasowej „I otworzyło się niebo…” w Stajniach Kubickiego. Na spotkaniach dzieci poszukają ukrytych skarbów polskiego dziedzictwa oraz zastanowią się, czy każdy może mieć własny herb. W Łazienkach nie zabraknie też strefy relaksu, którą na dziedzińcu Stajni przygotowała Mennica Polska. Tutaj będzie można odpocząć na leżakach, ułożyć puzzle oraz zrobić sobie zdjęcie ze sztabką złota, a Mincerz wybije dla chętnych pamiątkowe numizmaty. Zarówno zabytkowe budynki, jak i główne aleje Łazienek Królewskich będą nastrojowo podświetlone. Przygotujcie się na Noc Muzeów pełną wrażeń!
Program na stronie internetowej Muzeum: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/noc-muzeow-2023-nocne-zycie-krolewskich-ogrodow