BEZDROŻA: GÓRSKIE WYCIECZKI Z MALUCHAMI

Czy można – i warto, oraz jak – wybierać się na wycieczki górskie z maluchami, nawet takimi jeszcze w wózkach, lub w nosidełkach na plecach? Pozytywnej odpowiedzi na to pytanie udzielają autorzy nowego przewodnika – informatora Bezdroży o trochę zabawnym tytule. Na podstawie własnych doświadczeń proponują oni „50 wycieczek dla małych i dużych” w górach polskich, ale również częściowo czeskich i słowackich. Zapewniają, że wszystkie oczywiście przeszli z własnym maluchem. Zachęcają do tego także innych, dostarczając im mnóstwo ciekawych informacji, rad i sugestii. Są to trasy różnych stopni trudności. Od możliwych do pokonania w trakcie krótkich wycieczek z dziecięcymi wózkami i małymi turystami w nich, do dłuższych, ale przeważnie tylko jednodniowych. Radzą jak przygotowywać się do takich wycieczek z małymi dziećmi. Zalecają, aby zawsze sprawdzać prognozy pogody oraz koniecznie siłę wiatru. Radzą też, oczywiście, jak się ubierać i co zabierać ze sobą. I – to również ważne – traktować takie rodzinne wypady jako przygody, a nie zdobywanie kolejnych szczytów. Każda z 50 proponowanych tras tych wycieczek w różnych pasmach i partiach naszych – oraz wspomnianych sąsiadów – gór na południu Polski, bo Góry Świętokrzyskie zostały pominięte, ma numer i przeważnie zachęcającą nazwę.

Dużo, w sumie ponad 330, kolorowych zdjęć, a przede wszystkim mnóstwo potrzebnych i przydatnych informacji. Część nich, według jednolitego schematu, znajduje się pod ikonkami: długość proponowanej trasy w kilometrach, średni czas jej przejścia, różnice poziomów z ich przekrojem i zaznaczonymi na nim głównych punktów. Informacje o rodzaj szlaku czy ścieżki, istnienie na niej, lub nie, schronisk, wież widokowych ew. kolejki, którą można wjechać na górę, wież widokowych, możliwości wycieczki z psem. A także kod QR, pozwalający ściągnąć na smartfon czy telefon mapkę trasy i okolic. W opisie tras – zajmują one od 6 do 8 stron każdy– są informacje o nich i paśmie górskim, w którym znajdują się. Podobnie o miejscowościach lub miejscach na niej, tamtejszych obiektach, atrakcjach w okolicy, miejscach widokowych itp. A także o możliwościach odbywania wycieczek poza sugerowaną trasą. Dodatkowe ciekawostki, legendy itp. na jej temat włamano w tekst w ramkach. Na końcu książki jest alfabetyczny indeks nazw miejscowości i miejsc – szczytów, przełęczy, formacji skalnych, miejsc i wież widokowych, schronisk, wodospadów itp. W sumie jest to przewodnik – poradnik ciekawie napisany, ładnie wydany, który może jednym z rodziców lub innych opiekunów dzieci pomóc w organizacji takich wycieczek i wyborze ich tras. A innym, którzy boją się, że z maluchami nie są w stanie uprawiać turystyki górskiej, zachęcić do tego.

HASAJĄCE ZAJĄCE W GÓRACH. 5O WYCIECZEK DLA MAŁYCH I DUŻYCH. Przewodnik – poradnik Bezdroży. Autorzy: Justyna Zając i Krystian Zając. Wyd. I, Helion, Gliwice 2023. Str. 363, cena 69 zł. ISBN 978-83-8322-020-8.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top