LARA BOOKS: WYSPY OWCZE

Wystrzeliwujące z wody kilkusetmetrowe klify, spadające wprost do oceanu wodospady, malownicze fiordy, dachy domów pokryte trawą i wszędobylskie owce, których jest tu więcej niż ludzi. Zjawiskowy archipelag 18 wulkanicznych wysp poś rodku północnego Atlantyku uznany został przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na ziemi. I to wszystko blisko, zaledwie kilka godzin lotu z Polski. Wyspy Owcze wyglądające jak sterczące z Atlantyku szczyty Tatr, to świetne miejsce na wspaniałe trekingi w najbardziej spektakularnych plenerach na świecie. Enniberg na wyspie Vidoy to jeden z najwyższych klifów w Europie, którego skalna ściana ma wysokość 754 metry. Najwyższym wzniesieniem archipelagu jest Slattaratindur, 880 metrów n.p.m. Jest tu 340 szczytów, z których dziesięć przekracza 800 n.p.m. W sezonie przyjeżdża tu mnóstwo miłośników ptaków, którzy mogą zaobserwować 305 gatunków osiadłych i mnóstwo rzadkich ptaków migrujących. Trzy najbogatsze w awiofaunę wyspy Mykines, Skuvoy i Nólsoy objęte są międzynarodową konwencją chroniącą najcenniejsze miejsca gniazdowania ptaków na świecie. Najbardziej znanym i wypatrywanym gatunkiem są maskonury, zabawne ptaki przypominające nieco papugi. Na wyspie Mykines zobaczyć można miejsca gniazdowania tysięcy maskonurów.

 

Zasiedlone niegdyś przez Wikingów, a należące od 1380 roku do Danii Wyspy Owcze zamieszkuje 52 tysiące Farersów i prawie dwa razy tyle owiec. Można tu dotrzeć promem Norrona, pływającym na najdłuższej linii promowej na świecie, lub przylecieć samolotem Atlantic Airways z Kopenhagi. Kuchnia farerska może zaskoczyć. Do lokalnych przysmaków należy marynowana głowa owcy, ryba suszona na wietrze, wędzony maskonur czy pieczeń z wieloryba, algi o aromacie trufli oraz surowy jeżowiec – miejscowe frutti di mare; to tylko niektóre atrakcje farerskiej kuchni. Ale są także mniej hardkorowe dania jak zupa curry z rybą i brzoskwiniami, bulion z kluseczkami i kuleczkami mięsnymi, rybne pulpety czy frykadele, zapiekanka mięsna, do tego sałatka z marchwi z owocami a na koniec deser rabarbarowy z sosem waniliowym.

Podczas pobytu na wyspach warto kupić sweter z miejscowej wełny o wspaniałych właściwościach izolacyjnych. Tutejsze wyroby wełniane są piękne i trwałe. W przewodniku szczegółowo opisano wszystkie 18 wysp archipelagu. Unikalnym walorem tej książki są informacje z pierwszej ręki czyli od Sabiny Poulsen kilkanaście lat żyjącej na wyspach, doskonale znającej archipelag, miejscowe ciekawostki, anegdoty, legendy, zwyczaje i sprawdzone przepisy kulinarne na farerskie potrawy. Ostatnio wykorzystując niesamowite krajobrazy Wysp Owczych nakręcono tu zdjęcia do najnowszego filmu o agencie 007 Jej Królewskiej Mości „Nie czas umierać” z Jamesem Bondem, w tej roli Daniel Craig (premiera w listopadzie 2020).

Autorzy: Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych właścicielka pensjonatu Fjord Cottage w Soldarfjordur na wyspie Eysturoy oraz Sergiusz Pinkwart pisarz, podróżnik i przewodnik – autor 30 książek. Wydawca i redaktorka Magdalena Pinkwart, projekt graficzny Katarzyna Trzeszkowska, korekta Małgorzata Domosławska, mapy Jakub Jakubowski, a zdjęcia autorów tekstu oraz z zasobów Visit Faroe Island.

WYSPY OWCZE. Z PIERWSZEJ RĘKI. Autorzy: Sabina Poulsen i Sergiusz Pinkwart. Wydawnictwo LARA BOOKS, Liverpool 2020 Wydanie I. 208 stron. Oprawa lakierowana, miękka. Cena 49 zł. ISBN 978-83-955818-0-9

Książkę można kupić na stronie internetowej owcze.com/owczy-sklep/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top