KARPACKA TROJA KOŁO JASŁA

Już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na wzgórzu w Trzcinicy koło Jasła istniała dobrze zorganizowana osada. Ostatnio otwarto tam archeologiczny skansen, w którym na turystów czeka wiele atrakcji. Najnowszą atrakcją Podkarpacia jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja.

 

Obiekt, który jest częścią Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, miał być otwarty już rok temu, jednak powódź zniweczyła plany, zniszczyła budynki i część wyposażenia. Ziściło się największe marzenie pomysłodawcy i twórcy skansenu, znanego archeologa i dyrektora muzeum, Jana Gancarskiego. Po wielu miesiącach popowodziowej odbudowy skansen udostępniono turystom.

 

 

Jak mówi dyrektor, Karpacka Troja położona na wzgórzu tuż nad doliną rzeki Ropy, to obiekt o szczególnej wartości historycznej i kulturowej. Miłośnicy starożytności już na początku XIX wieku zwrócili na to miejsce uwagę, dopiero jednak w połowie lat 90. minionego wieku oraz w latach 2005 – 2009 odkrycia archeologiczne przyniosły sensacyjne odkrycia.

 

Okazało się bowiem, że istniały tu osady obronne, które są najstarsze z dotąd odkrytych w Polsce. Archeolodzy znaleźli pierwsze ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko – bałkańskiej na ziemiach polskich. Odkopano około 160 tysięcy obiektów archeologicznych.

 

RÓŻNE KULTURY I TRAGICZNY KONIEC GRODU

 

Już w początkach epoki brązu zbudowano osadę warowną otoczoną wałem drewniano – ziemnym z palisadą, fosą i stromizną stoków, którą zamieszkiwała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowskiej (2100 – 1650 p.n.e). Potem żyła tu ludność kultury Otomani – Füzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym znajdującej się pod wpływem zarówno kultury śródziemnomorskiej jak i bałtyckiej.

 

W osadzie gromadzono bogactwa ze złota, srebra, bursztynu, brązu, fajansu, kości, rogów. Uprawiano ziemię, hodowano zwierzęta, handlowano. Także we wczesnym średniowieczu znajdował się tu potężny gród chroniony wałami o długości ponad 1250 m. Na początku XI wieku gród prawdopodobnie został zniszczony przez ogromny pożar.

 

DZISIEJSZE ATRAKCJE

 

Co możemy znaleźć w obecnej Karpackiej Troi? Zrekonstruowane fragmenty wałów obronnych, drogę, bramę, chaty z początków epoki brązu, chaty słowiańskie, wioskę kultury Otomani – Füzesabony sprzed 3500 lat. W budynku prezentowane są skarby archeologiczne, jak ozdoby, narzędzia czy piękna srebrna pochwa na miecz. Przedstawiono także sceny z życia dawnych mieszkańców.

 

– Wszystkie rekonstrukcje zostały wykonane w oparciu o wyniki badań naukowych oraz dostępną w tym zakresie wiedzę, mając na celu jak najwierniejsze odtworzenie rzeczywistości historycznej – mówi dyrektor Jan Gancarski. Na terenie skansenu zaplanowano wiele imprez, pokazów i zabaw dla dzieci. Warto wiedzieć: Pełne zwiedzanie skansenu z przewodnikiem trwa dwie godziny. Bilet normalny kosztuje 18 zł, ulgowy 13 zł, rodzinny (rodzice plus dwoje dzieci) 50 zł, dzieci do lat sześciu wchodzą do obiektu bezpłatnie.

 

Zdjęcia autorki.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top