JESIEŃ PEŁNA OSTRYG i MIŁOŚCI

 

Co roku wrzesień w Irlandii upływa pod znakiem ostryg i miłości. Wszystko zaczyna się już pod koniec sierpnia festiwalem ostryg w miejscowości Hillsborough w hrabstwie Down (Irlandia Północna), a kończy się największym i najbardziej znanym Galway International Oyster Festival. Irlandia jesienią to także idealne miejsce dla wszystkich poszukujących swojej drugiej połówki. Mała miejscowość Lisdoonvarna w hrabstwie Clare na zachodzie Irlandii słynie od wielu lat z… festiwalu swatów.

 

OSTRYGI

CLARENBRIDGE OYSTER FESTIVAL, 12-14 WRZEŚNIA, Clarenbridge hrabstwo Galway, www.clarenbridge.com

Festiwal ostryg w położonej niedaleko Galway miejscowości Clarenbridge to nie tylko okazja do świętowania nowego sezonu połowów, ale i zmobilizowania lokalnej społeczności do wspólnej zabawy. Festiwal odbywa się od 1954 roku łącząc w sobie zgrabnie elementy lokalnego folkloru z prezentacją kuchni. Jak twierdzą organizatorzy czyste wody zatoki sprawiają, że ostrygi z Clarenbridge mają niepowtarzalny smak co sprawdzić można na odbywającym się co roku targu. Spróbować tu można różnych ostrygowych, wariacji kulinarnych, ale także doskonałych, lokalnych wyrobów organicznych. Festiwal to oczywiście koncerty, uroczysty obiad z tańcami w strojach wieczorowych, a także specjalny dzień dla rodzin z dziećmi.

Na stronie internetowej festiwalu organizatorzy przygotowali konkurs dla uważnych czytelników tegorocznej broszury (dostępnej w formie PDF na stronie) nagrodą jest zaproszenie na uroczysty obiad. Warto spróbować szczęścia.

 

GALWAY INTERNATIONAL OYSTER FESTIVAL, 24-27 WRZEŚNIA, hrabstwo Galway, www.galwayoysterfest.com

Pomysł na festiwal w Galway narodził się spontanicznie w odpowiedzi na kończący się sezon turystyczny i chęć zatrzymaniu turystów na dłużej. W 1954 roku właściciel hotelu Great Southern w Galway Brian Collins zorganizował bankiet w czasie, którego podano tylko potrawy przygotowane na bazie ostryg z rozpoczynającego się właśnie sezonu połowów. Na obiad ten przyszły 34 osoby. Dzisiaj Międzynarodowy Festiwal ostryg w Galway przyciąga setki turystów z całego świata, a jego wyłącznym sponsorem od kilku lat jest browar Guinnessa, obchodzący w tym roku 250-lecie swego istnienia.

Oficjalną twarzą festiwalu jest tzw. „perła” czyli wybrana w konkursie piękności najpiękniejsza uczestniczka festiwalu. Oprócz wielu nagród otrzymuje ona oczywiście naszyjnik z pereł. To ona wraz z burmistrzem Galway dokona 26 września oficjalnego otwarcia festiwalu na głównym placu Galway – Eyre Square. Burmistrz tradycyjnie otrzyma pierwszą ostrygę z nowego połowu po czym barwna parada przejdzie ulicami miasta do hotelu Radisson Blu – centrum festiwalowego.

W hotelu Radisson spróbować będzie można wielu potraw z ostrygami w roli głównej, a także pokibicować w konkursie na najszybsze otwieranie ostryg. Wieczorem 26 września w hotelu Meyrick odbędzie się uroczysty obiad z muzyką i tańcami.

Na zakończenie festiwalu 27 września hotel Radisson Blu wypełnią dźwięki muzyki tradycyjnej i kolejne kosztowanie ostrygowych przysmaków.

Poszczególne imprezy są biletowane ceny biletów dostępne są na stronie internetowej festiwalu.

 

A TAST OF WEST CORK FOOD FESTIVAL SKIBBEREEN, 18-21 WRZEŚNIA, Skibbereen, hrabstwo Cork, www.atasteofwestcork.com

Niewielkie, ale niezwykle malownicze miasteczko Skibbereen w hrabstwie Cork znane jest turystom przede wszystkim z centrum dziedzictwa, gdzie w ciekawy sposób pokazano tragiczne dzieje rejonu bardzo mocno naznaczonego tragicznym Wielkim Głodem, który nawiedził Irlandię w latach 40-tych XIX wieku. Zaraza ziemniaczana sprawiła, że w całej Irlandii zmarło ponad dwa miliony ludzi a kolejne 1,5 miliona wyemigrowało w poszukiwaniu lepszego życia. Zachodnia Irlandia będąca zawsze bardziej uzależniona od uprawy roli i nie ma co ukrywać zawsze biedniejsza odczuła skutki Wielkiego Głodu najbardziej dotkliwie.

Od kilku lat miasteczko Skibbereen przyciąga nie tylko swoją ciekawą, ale i tragiczną historią, ale też doskonałym festiwalem, w którym główną rolę grają lokalne produkty i sami mieszkańcy. Program przygotowany został tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Targ gromadzi lokalnych farmerów i twórców rękodzieła z całego regionu, organiczne ciasta, zaprawy, ekologicznie uprawiane warzywa, ręcznie robiona biżuteria, ceramika to tylko przykład kilku produktów jakie można będzie nabyć w czasie festiwalu. W programie przewidziano także lekcje gotowania między innymi z kulinarną gwiazdą programu telewizji irlandzkiej RTE Nevenem Maguire.

Lokalny rzeźnik zademonstruje tradycyjne sposoby przyrządzania mięsa, podpowie jak je przyprawiać, piec, gotować prezentacja zakończy się oczywiście degustacją w jednej z restauracji. Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Brian Kennedy jeden z najbardziej znanych w Irlandii piosenkarzy, który zaczynał karierę śpiewając w chórkach z Van Morrisonem. Festiwal tworzą też sami mieszkańcy: w lokalnej bibliotece odbędzie się wystawa zabytkowych książek kucharskich z ich zbiorów. Dzieci wezmą udział w konkursie na najlepszy przepis babci wraz z dokumentacją śledzącą powstawanie wyjątkowej potrawy, a na wzgórzu spoglądającym na jezioro Hyne odbędzie się piknik.

Program festiwalu wzbogacono o wystawę fotografii samego miasteczka i okolic, konkurs kulinarny dla uczniów szkół podstawowych, warsztaty plastyczne dla dzieci, wycieczkę śladami miejsc związanych z Wielkim Głodem, uroczysty obiad oraz…piknik dla dzieci i ich misiów z konkursem na najlepiej ubranego pluszaka.

 

FESTIWAL SWATÓW, 4 września – 4 października, Lisdoonvarna, hr. Clare, www.matchmakerireland.com

Tradycja swatania liczy sobie w Irlandii setki lat. Choć dzisiaj już na wymarciu to tłumy przybywające w ciągu miesiąca do Lisdoonvarny zdają się świadczyć o czymś zupełnie innym.

Dzieje Lisdoonvarny związane są z bogatych w żelazo i magnez leczniczych wód mineralnych. Odkrył je w połowie XVIII wieku pochodzący z miasta Limerick chirurg. Lecznicze działanie wód przy leczeniu między innymi reumatyzmu sprawiło, że wokół hotelu SPA rozwinęła się cała wioska, a kuracjusze przybywali tu z całej Irlandii.

To właśnie ten fakt sprawił, że do Lisdoonvarny przybyła też tradycja swatania. Kończące się na jesieni zbiory sprawiały, że okoliczni rolnicy przybywali do Lisdoonvarny w poszukiwaniu żony, a pomagali im w tym zawodowi swaci. W swoistym sanatorium jakim stała się Lisdoonvarna romanse były na porządku dziennym więc znalezienie żony przy fachowej pomocy nie stawiło większego problemu

Dzisiaj w całym hrabstwie Clare pozostał tylko jeden zawodowy swat Willie Daly, z którego pomocy skorzystać można w czasie festiwalu.

Magia festiwalu swatów w Lisdoonvarnie nie polega już tylko na swataniu, ale na wspaniałej zabawie w czasie organizowanych wieczorków tanecznych przy tradycyjnej muzyce – tańce odbywają się codziennie od południa do późnej nocy. W czasach gdy gałąź turystyki dla singli staje się coraz lepiej rozwinięta festiwal swatów zdaje się być produktem wręcz dla nich wymarzonym.

Temat festiwalu jako tło dla głównego wątku filmu wykorzystano w amerykańsko-irlandzkiej produkcji „Swaty” z 1997 roku w reżyserii Marka Joffe’a. Głównym atutem filmu są oprócz lokalnego folkloru wspaniałe krajobrazy hrabstwa Clare, w tym wysp Aran, a także postać swata z dawnych czasów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top