Trochę niecodzienny był temat: „Waluty alternatywne”, drugiego wrześniowego spotkania w cyklu „Goście Globtrotera” w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”. Turyści ciągle bowiem rzadko mają do czynienia z płaceniem innymi pieniędzmi, niż obowiązującymi w danym kraju, ewentualnie którąś z walut międzynarodowych. Na świecie, także w Polsce, są co prawda w obiegu liczne zastępcze pieniądze emitowane przez miasta i samorządy lokalne, ale dla przebywających w nich turystów stanowią one tylko ciekawostkę lub, o ile są bite w metalu, przedmiot kolekcjonerstwa. Powoli zdobywa u nas rynek krajowy wirtualny pieniądz „Zielone”, którym można płacić również za niektóre usługi i artykuły turystyczne i około turystyczne. Ale stanowi on „margines marginesu” takich płatności.
Sporo nieufności, wielu uważa je wręcz za kolejną formę piramid finansowych, budzą – zwłaszcza obłędne skoki wartości niektórych z nich, krypto waluty, szczególnie Bitcoina, ale również innych. Prezentacja więc krypto walut przez gościa spotkania, eksperta finansowego Dariusza Żochowskiego, widzącego przed nimi nie tylko jasną przyszłość, ale wręcz jedyną perspektywę dla światowego i lokalnych rynków, okazała się ciekawa. Prelegent stwierdził na wstępie, że obroty na rynku krypto walut mieściły się w ub. r. w granicach około 20 mln $ dziennie. Od czerwca br. jego wartość jest większa niż światowego rynku srebra, gdyż wynosi ponad 110 mld $.
Co – wtrącę – ciągle stanowi śmieszne kwoty chociażby w porównaniu z codziennymi obrotami rynku finansowego rzędu pół biliona USD tylko w USA. Nie mówiąc już o gigantycznych rozmiarach transakcji także innymi prawdziwymi pieniędzmi w skali światowej.
– Od ponad roku największe ponadnarodowe instytucje finansowe – kontynuował swoją multimedialną prezentację Gość Globtrotera – przenoszą swoje aktywa w krypto waluty tworząc różne nowe rozwiązania dedykowane pod określone funkcje. Wiele krajów, podkreślił, aktywnie pracuje nad wprowadzeniem tańszego systemu obiegu walut i stworzenia własnego blockchein’a. Jego zdaniem to już nie tylko moda , lecz trend, którego nikt nie zatrzyma. Oznacza to usprawnienie i zmiana form płatności wynikające z potrzeb naszych czasów. Na rynku jest, stwierdził, już ponad 1100 krypto walut, głównie wirtualnych.
Generujący zbyt wysokie koszty system druku pieniędzy ustąpi więc miejsca szybszym, bezpieczniejszym, praktyczniejszym, a przez to tańszym technologiom opartym na blockchein. Chociaż nie wiadomo jeszcze, która z krypto walut zdominuje rynek. Zależeć to będzie od wielu czynników, zwłaszcza funkcjonalności, jaka konkretna z nich da społeczeństwu do codziennego rynku. Zdaniem prelegenta, duże szanse ma DasCoin stworzony i wprowadzany na rynek przez NetLeadres. Został on zbudowany na 30 serwerach w różnych częściach świata, uruchomionych 30 marca br. Firma NetLeadres kontrolowana jest co kwartał przez 11 niezależnych firm audytorskich.
DasCoin nie ma odpowiednika na rynku krypto walut, gdyż jest kierowany do szerokiego grona użytkowników. Stanowi hybrydę cech 4 największych krypto walut, do tego posiada 3 cechy, których nie ma jeszcze żadna z innych. Przygotowywana jest możliwość płacenia nią kartą lub poprzez aplikację w telefonie od 3 kwartału 2018 roku. Przy czym zamiana na dowolną walutę monet z Twojego portfela WebWallet (w pakiecie do licencji razem z giełdą DasCoin) ma następować w ciągu do 6 sekund. I to niezależnie od ilości transakcji zleconych w danym czasie, poprzez czytniki czart Master i Visa. Dzięki temu wejdzie do systemu około 62 mln punktów płatniczych na całym świecie, bez konieczności wydawania środków na jego tworzenie.
Przewidziana jest też możliwość otrzymywania dywidendy w zamian za zamrożenie części portfela uczestnika tego systemu (minimum 10 tys. monet DasCoin) na rok w ramach indywidualnej umowy z NetLeaders. Firma posługiwać się będzie nimi w transakcjach handlowych w obrocie mi międzynarodowym. Stawia też sobie za cel uzyskanie pozycji krypto waluty zaufania dla sektora biznesu oraz miliarda użytkowników indywidualnych. Jako pierwsza krypto waluta centralna, z zapewnionym nadzorem nad systemem i jego ulepszaniem, a zarazem decentralna – zapewniająca anonimowość kont indywidualnych – posiada najlepsze cechy obu tych rozwiązań, zakończył prelegent prezentację.
Wywołała ona ożywioną dyskusję, przede wszystkim uwagi krytyczne dotyczące wszystkich krypto walut. Dyskutanci wyrażali brak do nich zaufania, podejrzenia, że przynajmniej niektóre z nich mogą okazać się kolejnymi piramidami finansowymi. Padały również stwierdzenia, iż fikcyjne waluty, za emisję których nie odpowiada żaden kraj ani bank centralny, wprowadzane są do obiegu, gdy potrzebującym pieniędzy brak dolarów czy innych prawdziwych walut. Przyszłość pokaże, na ile optymizm prelegenta w ocenie krypto walut oraz nieuniknionego opanowania przez nie rynku, jest uzasadniony. Jak również zastrzeżenia ich krytyków, a przynajmniej wyrażających do nich poważne zastrzeżenia. Zainteresowanych szczegółami nowej krypto waluty DasCoin, o której najszerzej mówił Dariusz Żochowski, odsyłam na https://netleaders.com/ref/GoGit.
Zdjęcia autora