Jesień jest okresem nasilonych infekcji i zachorowań dróg oddechowych. W ich leczeniu specjalizuje się warszawskie Centrum Medyczne MML, którego przedstawiciele: dr n. med. Agata Gorwal i dr Dariusz Starczewski byli Gośćmi Globtrotera na październikowym spotkaniu w tym cyklu organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”.
– Średnio od października do marca – dowiedzieli się uczestnicy spotkania z przygotowanych przez CM MML materiałów prasowych „Ból głowy i katar, czy to już zapalenie zatok ?” – rejestruje się w Polsce od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne,
Kampania zdrowotna organizowana przez Centrum dotyczy przede wszystkim, nierzadko nadal lekceważonych, chorób zatok, gdyż w ich leczeniu szczególnie się ono specjalizuje. Nie leczone przeziębienie może prowadzić do poważnych problemów z zatokami, a konsekwencją tego mogą być liczne komplikacje zdrowotne: zaburzenia węchu, bóle głowy, zapalenie krtani i oskrzeli, powikłania oczodołowe i oczne, zapalenia kości twarzoczaszki oraz powikłania wewnątrzczaszkowe.
A także ogólny spadek odporności i wydolności organizmu. Przy czym choroby górnych dróg oddechowych nie wynikają jedynie z pogody w tym okresie roku, ale także z wielu innych czynników, na które ludzie mają wpływ. Zwłaszcza częste przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, liczne podróże samolotami czy nurkowanie.
Zaburzenia immunologiczne należy traktować nie tylko jako podłoże choroby, ale także rezultat nierównowagi w mikroflorze błon śluzowych. Wpływ na to ma m.in. nadmierna higienizacja i nadużywanie antybiotyków, bo to one prowadzą do zmiany składu bakterii zasilających organizm człowieka. Wiadomo, że coraz trudniej wyleczyć się z choroby, gdyż bakterie i wirusy uodparniają się na podawane leki, w tym antybiotyki.
Częste zapalenia zatok zależą również od czynników alergicznych, np. u osób uczulonych na kurz i roztocz. Bardzo istotna jest prawidłowa dieta i wyeliminowanie z niej niektórych produktów, m.in. nadmiaru cukru. Centrum Medyczne MML stosuje nowoczesne metody i techniki leczenia chorób górnych dróg oddechowych.
W leczeniu pacjentów nie ogranicza się tylko do jednej dziedziny naukowej, lecz stara się każdy przypadek rozpatrywać wielokierunkowo, we współpracy ze specjalistami z innych gałęzi medycyny. Nowością dla wielu uczestników spotkania była m.in. informacja, że przewlekłym zapaleniom zatok przynosowych mogą sprzyjać także zaburzenia flory… jelitowej.
W Centrum wykonywane są specjalistyczne i mało inwazyjne zabiegi operacyjne zatok: FEOZ, balonoplastyka, płukanie i inne, których nazwy niewiele mówią pacjentom. Ważne, że są to zabiegi bezkrwawe, co podnosi komfort pacjenta, jest dla niego bezpieczne i skraca okres rekonwalescencji.
W leczeniu zachowawczym zapalenia zatok stosowane są preparaty donosowe soli fizjologicznej izotoniczne i hipertoniczne, leki obkurczające błonę śluzową, rozluźniające wydzielinę, a także sterydy. Dopiero gdy ten rodzaj leczenia nie przynosi oczekiwanych efektów, pozostają metody operacyjne eliminujące przyczyny oraz konsekwencje w postaci zapalenia zatok.
Więcej informacji na ten temat znaleźć można na www.chorezatoki.pl.
O problemach tych mówili także Goście Globtrotera, posługując się filmami i materiałami wizualnymi. Dr D. Starczewski przede wszystkim o nowoczesnej diagnostyce chorób górnych dróg oddechowych. Podkreślał, że czym lepiej działa nos, tym zdrowsze są zatoki.
A one są najważniejszym elementem układu oddechowego. Mówił czym jest przeziębienie, ostrzegał aby nie stosować przy nim antybiotyków, a tylko środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe itp. Jako szczególnie skuteczne wymienił paracetamol i ibuprofen podkreślając, że można stosować je równolegle, chociaż lepiej niezależnie. Zalecał też odpowiednie nawodnienie organizmu, a także wyleżenie w łóżku, a nie przechodzenie infekcji.
Mówił o leczeniu kaszlu, a w przeziębieniach skutecznym również tradycyjnym: maliny, czosnek i witamina C. Ale i o nowoczesnych kroplówkach witaminowych.
Dr Agata Gorwal skoncentrowała się na chorobach zatok. Podkreślała, że o przewlekłych można mówić dopiero, gdy mimo stosowanych środków trwają co najmniej 12 tygodni. Przedstawiła też, posługując się krótkimi filmami, małoinwazyjne operacje, balonoplastykę ujść zatok, płukanie zatok nowoczesnymi technikami itp. Informacje obojga lekarzy przyjęte zostały przez uczestników spotkania z dużym zainteresowaniem.
Rozmowy na te tematy kontynuowano z nimi również po zakończeniu prezentacji.
Zdjęcia autora