GOŚCIE GLOBTROTERA: HUBERTUS SPALSKI

Na drugie wrześniowe spotkanie z cyklu „Goście Globtrotera” przybyła liczna reprezentacja Spały i powiatu tomaszowskiego. A okazją była zbliżająca się, doroczna impreza myśliwska – XI Hubertus Spalski. Odbędzie się ona w dniach 15 – 17 października w Spale, zaproszonych na nią zostało liczne grono dziennikarzy z naszego Stowarzyszenia.

 

Gościliśmy: Romana Jagielińskiego – byłego wicepremiera i ministra rolnictwa, aktualnie w roli organizatora Hubertusa i przewodniczącego jego komitetu organizacyjnego , Jacka Kowalewskiego – członka zarządu powiatu tomaszowskiego, Michała Słoniewskiego – prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej i dyrektora hotelu „Mościcki” w Spale. 

 

A także Roberta Papisa – organizatora Jarmarków Spalskich, Bogusława Oraczewskiego – przedstawiciela Polskiego Związku Łowieckiego oraz Bartosza Trzcińskiego – przedstawiciela jednego ze sponsorów Hubertusa – Banku Pocztowego.

 

 

Roman Jagieliński opowiedział o rozwoju Spały i regionu Tomaszowa Mazowieckiego, najliczniej odwiedzanego w woj. łódzkim. Podkreślił jego walory: lasy, zabytki – przede wszystkim romański kościół św. Idziego z X w. w Inowłodzu oraz ruiny tamtejszego zamku, rezerwat żubrów w Swarzędzu, Zalew Sulejowski, a w Tomaszowie Niebieskie Źródła i Pałac Ostrowskich. O Spale, z którą od dawna SD-P „Globtroter” i jego poszczególni członkowie utrzymują bliskie kontakty pisaliśmy już wielokrotnie. Zainteresowanych szczegółami więc odsyłamy na inne nasze strony, lub stronę: www.powiat-tomaszowski.pl.

 

Głównym tematem spotkania był jednak XI Hubertus Spalski. Roman Jagieliński przypomniał, że polowania w puszczy, a później lasach spalskich mają parowiekową tradycję. Brali w nich udział polscy królowie i rosyjscy carowie. Dla tych ostatnich zbudowano nawet specjalna łączność telegraficzną Petersburg – Spała. Polowali również prezydenci II Rzeczypospolitej: Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki oraz ich goście. Pamiątką po pierwszym z nich jest drewniany kościółek w Spale w stylu podhalańskim, a po drugim tradycja ogólnopolskich dożynek.

 

Program XI Hubertusa Spalskiego jest bardzo bogaty. Jego inauguracja rozpocznie się w piątek 15 października br. otwarciem wystawy łowieckiej w hotelu Prezydent. Na sobotę 16 października zaplanowano mszę polową, Apel na Łowy, a po nim 4,5 – godzinne przedpołudniowe polowanie w 10 obwodach łowieckich. Równocześnie odbywać się będą inne imprezy.

 

Całodzienny, od 9.00 do 22.00, Festyn Hubertowski na placu przed kościołem w Spale, z licznymi stoiskami gastronomicznymi i handlowymi. Także od 9.00, ale tylko do 15.00 – Spalski Festiwal Kulinarny „Oswajamy Dziczyznę”. Ponadto o 9.30 – Koncert sygnalistów, o 11.00 – Prezentacja psów raz myśliwskich, sokolników i hodowców bażantów, o 12.00 – Wspólne pieczenie dzika i o 12.30 – Kolorowy Hubertusik – wręczenie nagród w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży.

 

A po tych imprezach, od 13.30, uroczystości myśliwskie: Pokot ( prezentacja upolowanych zwierząt i ptaków ) na polanie nad Pilicą, Parada św. Huberta, uroczyste zakończenie Polowania Hubertowskiego oraz, o 16.00, Koncert muzyki myśliwskiej. Dzień zakończy, łącząc się od 17.00 z Festynem Hubertowskim, Biesiada Hubertowska na placu przed kościołem. Z muzyka taneczną – wstęp wolny – oraz odpłatną gastronomią.

 

Niedziela 17 października będzie dniem Hubertusa Jeździeckiego na terenie łąk nadpilicznych. Na godz. 10.00 zaplanowano Jarmark Jeździecki, o 11.00 Prezentację sokolników i pokazy psów ras myśliwskich oraz przejazdy bryczkami, o 12.00 – Prezentację koni i jeźdźców biorących udział w pogoni za lisem w trzech kategoriach gonitw: kuców i małych koni, reprezentacji wojewódzkich związków jeździeckich oraz otwartej.

 

O 13.00 – Prezentację zaprzęgów, a w pół godziny później Pokazy dyscyplin jeździeckich: woltyżerka, ujeżdżanie, skoki, western, powożenie, a także prezentacja koni ras użytkowych. Finał gonitw ma odbyć się o 14.30. A od 16.00 zakróluje muzyka country i odbędzie się biesiada jeździecka. Program XI Hubertusa Spalskiego 2010 zapowiada się więc bardzo ciekawie i każdy chyba znajdzie coś, co interesuje go najbardziej.

 

Np. na Jarmarku Hubertowskim, pomyślanym jako nadprogramowy w cyklu comiesięcznych – od 9 maja do 3 października – Spalskich Jarmarków Antyków i Rękodzieła Ludowego, można będzie kupić naturalne produkty spożywcze: sery, wędliny, pieczywo i nalewki. Ponadto artykuły użytkowe związane z łowiectwem i jeździectwem oraz starocie. Po wystąpieniach gości rozgorzała dyskusja m.in. na temat łowiectwa i zabijania zwierząt, roli myśliwych w ich dokarmianiu i selekcji itp.

 

Były także pytania, czy tego rodzaju imprezy jak Hubertus Spalski nadają się na produkt turystyczny oraz promocję regionu i miejscowości. Nie zabrakło również ciekawych historyjek i anegdot z życia myśliwych. A po części oficjalnej, przy słodyczach, winie i jabłkach, był czas na rozmowy kuluarowe i prezentację nalewek oraz piwa miodowego firmy Pachniczówka.

 

Zdjęcia; Andrzej Zarzecki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top