GOŚCIE GLOBTROTERA: EXIM TOURS I PTI

Bardzo interesujące, z licznym udziałem koleżanek i kolegów, było drugie marcowe, w ostatnim dniu miesiąca, spotkanie z cyklu Goście Globtrotera.

 

Jego głównym tematem zaś prezentacja, nie po raz pierwszy w tym gronie, Biura Podróży EXIM Tours, ale działającego ze sporymi sukcesami od jesieni ub. roku pod kierownictwem nowego prezesa, dr Abdelfettaha Gaidy.

 

Od chyba już dwu dekad związanego, także rodzinnie, z naszym krajem. W przeszłości pierwszego i znakomitego szefa Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Polsce, od tamtego czasu zaprzyjaźnionego z wieloma z nas. Oprócz niego firmę reprezentowali: dyrektor ds. produktów Zbigniew Pobudkiewicz, jego zastępczyni Żaneta Szpakowska oraz dyrektor ds. PR Leszek Chorzewski.

 

Swoją działalność w zakresie certyfikacji umiejętności komputerowych, tak ważnych również w zawodzie dziennikarskim, zaprezentowali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Informatycznego: wiceprezes Wiesław Paluszyński, Andrzej Horodelski oraz nasz kolega klubowy, aktualnie Ogólnopolski Koordynator ECDL – Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych Marcin Garwacki.

 

A poza głównym programem były gratulacje dla innego z naszych kolegów, poety Julka Bolka z okazji wyróżnienia go prestiżową nagrodą literacka – Złotym Piórem.

 

 

Jestem kojarzony z Tunezją – powiedział otwierając prezentację Exim Tours prezes A. Gaida – ale obecnie występuję w nowej roli. Nasze biuro jest jednym z 3 największych touroperatorów na rynku polskim, wysyłamy w różne kierunki najwięcej turystów – w ub. roku 167 tysięcy. Stawiamy jednak nie tylko na ilość, ale przede wszystkim na jakość naszej oferty i poziomu usług.

 

Aktualną sytuację oraz zamierzenia firmy przedstawiła dyr. Żaneta Szpakowska. Przypomniała, że wchodzi ona w skład największej w Europie Środkowej turystycznej Grupy Exim Tours. Posiada w kraju 18 własnych biur oraz ponad 3,5 tys. agentów. Samoloty czarterowe z jej klientami latają z 10 polskich portów lotniczych: Warszawy, Katowic, Krakowa, Poznania, Gdańska, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławia, Rzeszowa, Szczecina.

 

Liczby klientów biura rosną dynamicznie. W 2007 roku było ich 70 tys., a w 2008 – 107 tys. Kryzys, który dotknął branżę, nie tylko ominął Exim Tours, ale w ubiegłym roku firma uzyskała znaczący – do 167 tys. – wzrost liczby klientów. Cała Grupa Exim Tours wysłała w sezonie letnim 565 tys. turystów na urlopy w różnych krajach.

 

Zamierzenia na 2010 rok są jeszcze bardziej ambitne: wysłanie na urlopy 210 tysięcy polskich turystów. Podstawy do optymizmu są: w ostatnich miesiącach, już pod kierownictwem nowego prezesa, liczba klientów rośnie bowiem bardzo dynamicznie. W styczniu br, w porównaniu do tego miesiąca w 2009 roku był to wzrost 22%, zaś w lutym 2010 odnotowano najwyższy wzrost sprzedaży w historii firmy.

 

W jej ofercie znajduje się wypoczynek oraz wycieczki objazdowe i fakultatywne w Tunezji, Turcji, Egipcie, na greckich wyspach Krecie i Rodos, na śródziemnomorskiej hiszpańskiej Majorce, a ostatnio również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz kilku krajach Ameryki. Podstawowymi klientami są turyści wakacyjni, ale w przygotowaniu znajdują nowe kierunki i oferty, m.in. dla ludzi zamożniejszych, szukających czegoś nadzwyczajnego, np. wyjazdów na pola golfowe Tunezji i Turcji.

 

Nie brak i innych nowości. Wkrótce Exim Tours, jakie pierwsze biuro podróży w Europie, przystąpi do programu dla często podróżujących pasażerów Miles & More i będzie przyznawać im mile lotnicze. Już dostępne są vouchery podróżne biura w cenie 1 tys. zł , na premie dla wyróżniających się pracowników różnych firm lub upominki. Stali klienci otrzymują specjalne karty uprawniające do rabatów przy zakupach imprez.

 

Działalność biura i jego osiągnięcia zauważają i dostrzegają także inni. Po ubiegłorocznym sezonie letnim „Dziennik. Gazeta Prawna” nagrodził Exim Tours znakiem „Q” Jakość Roku 2009”, Port Lotniczy Kraków zaś Dyplomem „Największego Touroperatora Sezonu Lato 2009”. Jak obszerna jest oferta biura na lato 2010 roku można przekonać się przeglądając jej 290–stronicowy katalog, którego okładkę reprodukujemy.

 

W Tunezji jest to 38 nadmorskich hoteli w Hamammecie, Yasmine, Port El Kantaoui, Susie, Monastyrze i Mahdii. W Turcji podobnie – na Riwierze tureckiej w Alanyi, Bele, Larze oraz Kemerze, a także w 9 hotelach w Bodrum. Najobszerniejsza jest oferta egipska z dziesiątkami hoteli w Hurgadzie, Sharm El Sheik i Tabie oraz propozycjami rejsów po Nilu i wycieczek objazdowych, także łączonymi z pobytami wypoczynkowymi. Przy czym do każdej z tych miejscowości latają z Polski samoloty.

 

Interesujące są programy wycieczek pobytowo – objazdowych do Izraela i Jordanii. Na greckich wyspach można wypoczywać i korzystać w wycieczek fakultatywnych w 14 hotelach i 8 miejscowościach na Rodos i 17 hotelach w 5 miejscowościach na Krecie. Podobnie w 15 hotelach i 8 miejscowościach na hiszpańskiej Majorce, również z propozycjami wielu interesujących wycieczek do atrakcyjnych miejsc tej największej wyspy archipelagu Balearów.

 

Wybór jest więc ogromny, a najbardziej aktualne informacje o ofercie EXIM Tours znajdują się na stronach internetowych biura: www.eximtours.pl. M.in. nie uwzględnione w katalogu wyjazdy na Kubę, kolumbijską wyspę San Andres, do Meksyku, Kostaryki i Salwadoru.

                                                     *   *   *

Europejskie Certyfikaty Umiejętności Komputerowych – ECDL i ich różne warianty: Core ( Podstawowy ), Start, Advanced – dla zaawansowanych, CAD – Komputerowe Wspomaganie Projektowania 2D dla techników i inżynierów, e-Citizen ( e-Obywatel ) – umiejętności korzystania z komputera i Internetu w życiu codziennym oraz WebStarter – znajomości komputerowego projektowania stron i serwisów komputerowych, przedstawił Marcin Garwacki.

 

Podkreślił, że ECDL nie są certyfikatami dla informatyków, lecz dla pracowników biurowych, uczniów, studentów oraz ludzi szukających pracy, także zagranicą. Co znakomicie ułatwia posiadanie, uznawanego na całym świecie, potwierdzenia umiejętności korzystania z komputerów. W przypadku certyfikatu podstawowego trzeba zdać 7 egzaminów w ciągu 3 lat. Natomiast dla uzyskania ECDL Start tylko 4 egzaminy, po których można zdać w kolejnym etapie do certyfikatu podstawowego następne 3.

 

Na świecie certyfikaty ECDL stosują już 163 kraje, a posiada je ponad 9 mln osób. W Polsce ubiega się o niego ponad 100 tys., z czego uzyskało go około 75 tys. Egzaminy można zdawać w około tysiącu miejsc, przy czym studenci i uczniowie mają zniżki w opłatach za nie. Więcej informacji na temat tych certyfikatów znaleźć można na: www.ecdl.com.pl.

 

Przedstawiciele PTI poinformowali również o przygotowaniach do obchodów, w dniu 17 maja, dorocznego Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego pod hasłem „Technologie informacyjne podnoszą jakość życia”. Obchody będą się koncentrować wokół problemów budowy społeczeństwa informacyjnego w wymiarze obywatelskim: prawa do bezpieczeństwa, prywatności, swobody informacji, edukacji itp., poczynając od zapewnienia niezbędnych do tego fundamentów.

 

W programie jest główna konferencja na temat: Edukacja ostatnia szansą dla Polski? – czyli miejsce i rola edukacji w społeczeństwie informacyjnym”, publiczna debata „Elektroniczna administracja dostępna dla każdego”, Wielka Gala Społeczeństwa Informacyjnego z wręczeniem nagród INFO-STAR, a także kilka konferencji w różnych miastach Polski. Więcej i stale aktualizowane informacje na temat ŚDSI’2010 znajdują się na stronie: www.sdsi.pti.org.pl.

 

                                                        *  *  *

 

Miłym, nie tylko dla Laureata, momentem spotkania było, o czym już wspomniałem, złożenie Julkowi gratulacji z okazji przyznania mu za oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji, Nagrody „Złotego Pióra”. O jej randze świadczy fakt, że nastąpiło to w ramach X Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, a w latach poprzednich uhonorowano w ten sposób m.in. ks. Jana Twardowskiego, Ernesta Bryla, Romana Śliwnika i Andrzeja Zaniewskiego.

 

Przypomnę, że nasz kolega klubowy od wielu lat i aktywny uczestnik wspólnych wyjazdów krajowych i zagranicznych Juliusz Erazm Bolek jest poetą średniego pokolenia znanym m.in. z poematu „Sekrety Życia. Kalendarz Poetycki” przetłumaczonego już na kilkadziesiąt języków. Wymyślił też własny gatunek poetycki – EFP czyli „emaliowany felieton poetycki”.

 

W sposób twórczy eksperymentuje z formą pisząc np. wiersze dialogowe, znany jest również – pisaliśmy już o tym i uczestniczyliśmy w jego imprezach – z niekonwencjonalnych sposobów prezentowania wierszy przy pomocy plakatów, pokazów laserowych, teledysków oraz licznych akcji artystycznych i happeningów. Jest wydawcą i redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”.

 

W dorobku literackim ma kilkanaście książek, a 19 marca br, podczas wręczania mu w Domu Literatury „Złotego pióra” odbyła się także prezentacja jego najnowszej książki, polsko – angielskiej „Abrakadabra”. Dodam, że br. Julek uznany został już za autora roku 2010 przez światowy portal poetycki www.miastoliteratow.com. Przyłączamy się, oczywiście, do gratulacji!

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top