„Zwiedzanie niezwykle zróżnicowanej Australii gwarantuje niezapomniane przeżycia – piszą autorzy we wstępie do wydanego właśnie przez Hachette Polska w serii „Przewodniki Wiedzy i Życia” przewodnika po tym ogromnym kraju – kontynencie.
Na liczącym ok. 18 000 km wybrzeżu są zarówno najpiękniejsze na świecie rafy koralowe, jak i tropikalne wyspy oraz piaszczyste plaże dla surferów.
W głębi lądu znajdują się rozległe pustynie, starożytne miejsca kultu Aborygenów, ośnieżone góry i bujne winnice.
Na tym kontynencie można przeżyć pasjonująca przygodę w plenerze, wypoczywać na plaży, a także skosztować wyśmienitej kuchni międzynarodowej i wybornego wina.”
Mimo tych walorów, Australia nie jest, jak dotychczas, krajem zbyt licznie odwiedzanym przez polskich turystów, chociaż zainteresowanie nią rośnie. Istotną w tym przypadku rolę odgrywa odległość i koszty podróży zarówno na ten kontynent, jak i po nim.
Ogromne przestrzenie – ponad 70% obszaru zajmują tam jałowe pustynie i góry – które trzeba tam pokonać aby dotrzeć do kolejnych atrakcyjnych miejsc, też wymagają sporych nakładów finansowych. Podobnie jak na koszty pobytu, wyższe przecież niż w naszym kraju.
Nie jest to także kierunek, który wybierają miłośnicy zabytków, starej architektury i kultury, których w Australii – pomijając parę miejsc związanych z Aborygenami – nie ma. Wystarczy zresztą spojrzeć na, wyodrębnione w tym przewodniku, miejsca znajdujące się na Liście UNESCO, aby przekonać się, że są to tylko krajobrazy, parki narodowe i przyroda, a jedyną budowlą gmach XX-wiecznej Opery w Sydney.
Nie bez znaczenia są również niezbędne na wjazd do tego kraju wizy, wydawane po spełnieniu wielu wymogów, o czym łatwo przekonać się otwierając stronę internetową Ambasady Australii w Warszawie. Amatorzy aktywnego wypoczynku, miłośnicy przyrody i niezwykłych widoków zarówno na powierzchni ziemi, jak i pod wodą, znajdą jednak w tym kraju baśniowe więc miejsca oraz ciekawe miasta, miasteczka i obiekty.
Do zobaczenia których zachęca ten przewodnik. M.in. prezentując ponad 1800 kolorowych zdjęć i ilustracji, zamieszczając mapy z zaznaczonymi najciekawszymi obiektami oraz plany – wśród nich kilkuczęściowe Sydney i Melbourne. A także rysunki „ z lotu ptaka” najciekawszych fragmentów miast oraz przekroje i rzuty najważniejszych obiektów. No i dostarczając czytelnikom niezliczonych i aktualnych informacji praktycznych.
Układ przewodnika jest przejrzysty, taki sam jak w całej serii. Najpierw, na kilku stronach Odkrywanie Australii, wypunktowano po 3–4 najciekawsze, zdaniem autorów miejsca, obiekty lub sposoby atrakcyjnego spędzania w nich czasu. Np. na aktywnym wypoczynku czy degustacji lokalnych win w 15 miastach i regionach oraz na wyspie Tasmanii.
Następnie, w Panoramie Australii zwięzłe informacje o tym kontynencie zamieszkanym od ponad 60 tys. lat przez Aborygenów, a równocześnie tylko nieco ponad 200 lat przez Europejczyków, a później także imigrantów z innych regionów świata. Z wieloma wyodrębnionymi , 2–stronicowymi informacjami monotematycznymi: krajobrazy, flora i fauna, miejsca na Liście UNESCO, Outback – serce Australii zajmujące większość kontynentu, kultura i sztuka aborygeńska, artyści i pisarze, wina oraz surfowanie i kultura plażowa.
4–stronicowy rozdzialik Rok w Australii zawiera wykaz najważniejszych wydarzeń i stałych imprez. 13–stronicowy, chyba najkrótszy w tej serii przewodników, Historia Australii przedstawia najważniejsze fakty oraz wydarzenia dotyczące dziejów tego młodego państwa na starym lądzie, jak jego kolonizację i okres gorączki złota w połowie XIX w – po współczesność. Z kalendarium od 60.000 lat p.n.e. , kończącym się skutkami wielkiego pożaru buszu w stanie Wiktoria w 2009 roku.
Najobszerniejszą, ponad 400 – stronicową, część przewodnika poświęcono prezentacji Sydney, 6 wielkich regionów i wyspy Tasmania z ich charakterystykami, opisami atrakcji itp. W przypadku tego największego miasta kontynentu z informacjami o jego centrum oraz ważniejszych dzielnicach i ulicach, muzeach i galeriach, architekturze i najsłynniejszych budowlach: Harbour Bridge i Operze.
W tym drugim przypadku znalazły się informacje, iż jej budowa kosztowała ponad 100 mln australijskich dolarów, z czego 102 zebrano organizując ogólnokrajową loterię oraz, że trwała 14 lat. Brak natomiast tak istotnej, jak rok w którym została ukończona. Są w „sydneyskim” rozdziale także propozycje zwiedzania miasta „ulica po ulicy”, ogrodów i parków, obszarów poza centrum itp. A także rady jak najwygodniej poruszać się po nim, robić zakupy, korzystać z rozrywek, plaż, uprawiać sport itp.
W podobny sposób przedstawiono wielkie regiony. Nową Południową Walię i jej stolicę Canberrę, Górę Kościuszki i Góry: Błękitne i Śnieżne oraz wiele innych ciekawych miejsc z informacjami i radami jak je zwiedzać. Quensland i stanową stolicę Brisbane oraz największe atrakcje tego raju dla surferów i płetwonurków. Przede wszystkim Wielką Rafę Koralową i mnóstwo innych miejsc i obiektów w poszczególnych częściach tego drugiego pod względem wielkości stanu Australii.
Terytorium Północne z ziemiami Aborygenów i wielokulturowością – żyje tam ponad 50 grup etnicznych – tego obszaru, jego stolicą Darwin i parkami narodowymi. Australię Zachodnią i jej stanową stolicę – Perth, m.in. z poznawaniem jej „ulica po ulicy”. Australię Południową i jej stolicę Adelaide. Wiktorię i drugie pod względem wielkości miasto kontynentu – Melbourne, z propozycjami dosyć dokładnego zwiedzania go, radami dotyczącymi zakupów, rozrywki, korzystania s ośrodków narciarskich w Alpach Wiktoriańskich itp.
I osobno leżącą poniżej ( na mapie ) południowego krańca kontynentu, oddzieloną od niego Cieśniną Bassa i otoczoną od wschodu wodami Morza Tasmana, a od południa i zachodu Oceanu Indyjskiego, wyspę Tasmanię. Z jej wspaniałą florą i fauną oraz propozycjami zwiedzania miast i atrakcji poszczególnych miejsc wyspy.
W części przewodnika Informacje Turystyczne znajdują się liczne informacje i rady gdzie się zatrzymać, coś zjeść, robić zakupy, uprawiać sport i aktywnie wypoczywać. Z obszerną listą polecanych hoteli różnych kategorii cenowych, z ich nazwami, adresami, telefonami, stronami internetowymi, charakterystyką itp. Podobnie restauracji, barów, kawiarni itp.
W układzie: Sydney, Góry Błękitne i Okolice, Południowe Wybrzeże i Góry Śnieżne, Canberra i ATS, Brisbane, Na południe od Townsville, Północny Queensland i Outrack, Darwin i Top End, Red Centre, Perth i Południowy Zachód, Na północ od Perth i Region Kimberly, Adelaide i Południowy Wschód, Półwyspy Yorke i Eyrego, Melbourne, Wiktoria Zachodnia, Wiktoria Wschodnia oraz Tasmania.
W krótkim rozdziale Informacje praktyczne znaleźć można to, co turysta powinien wiedziec na temat podróży i potrzebnych dokumentów, godzin otwarcia największych atrakcji turystycznych i cen biletów, obyczajów, bezpieczeństwa i opieki medycznej, banków i waluty, podróżowania po kraju itp. Odszukanie potrzebnych miejscowości i miejsc ułatwia dosyć szczegółowy Skorowidz.
Jest to więc kompendium podstawowej wiedzy o Australii i jej atrakcjach turystycznych, które można polecić wszystkim wybierającym się do tego kraju.
AUSTRALIA. Praca zbiorowa. Przewodnik z serii Wiedzy i Życia, wyd. Hachette Polska, Warszawa 2010, str. 616.