GOŚCIE GLOBTROTERA: DRUSKIENNIKI

Po niedawnej wizycie studyjnej

naszych dziennikarzy w

Druskiennikach, tym razem na

spotkaniu naszego

Stowarzyszenia Dziennikarzy

Podróżników Globtroter

gościła Anna Kaciun szefowa

promocji Centrum Informacji

Turystycznej w

Druskiennikach na Litwie z

ciekawą przezentacją tego

znanego uzdrowiska.

 

 

 

 

 

Opowiadała o największych atrakcjach Druskiennik, słynnym Aquaparku i całorocznym stoku narciarskim, walorach druskiennickich wód leczniczych i borowiny.

 

Oraz o planowanym na jesień tego roku uruchomieniu kolejki linowej ponad Niemnem, a także o nowym hotelu przy aquaparku.

 

O walorach Druskiennik mówił także nasz senior, redaktor Cezary Rudziński znakomity znawca zwłaszcza krajów leżących na wschód od Polski. Duże zainteresowanie wywołała zwłaszcza jego ilustrowana zdjęciami relacja z bicia rekordu Guinnessa z pieczenia największego sękacza na świecie.

 

Do jego produkcji zużyto 1700 jaj, 64 kg mąki, 48 kg cukru, 45 kg masła I 29 litrów śmietany. W specjalnie wybudowanym piecu opalanym drewnem brzozowym upieczono gigantycznego sękacza o długości 3 m 72 cm.

 

 

 

Druskienniki, kurort położony niedaleko granicy białoruskiej, pięknie położony na wysokim brzegu Niemna otoczony żywicznymi lasami Puszczy Dajnowskiej porastającymi morenowe pagórki z uroczymi jeziorkami. Nie ma tu przemysłu stąd powietrze jest bardzo czyste.

Atrakcją tego miasta-ogrodu jest rozległy park zdrojowy rozciągający się od brzegów Niemna do głównej ulicy uzdrowiska M.K. Čiurlionisa i jeziora Druskonia.

 

Kuracjusze spacerują promenadą wzdłuż rzeki od imponującego zakładu przyrodoleczniczego koło przystani statków spacerowych i dalej do ujścia rzeczki Rotniczanki gdzie stała willa Marszałka Piłsudskiego, który lubił tu wypoczywać i wiele zrobił dla tego kurortu. W parku stoi pomnik Mikołaja Ciurlionisa, litewskiego malarza i kompozytora, fontanny z wodą mineralną zabytkowa cerkiewka i neogotycki kościół katolicki z czerwonej cegły. W stojących przy deptaku kramach można kupić wyroby z bursztynu i drewna oraz ciekawą czarną ceramikę.

 

Nazwa uzdrowiska wzięła się od litewskiej nazwy soli – druska. miejscowe źródła są bowiem mocno zasolone i dawniej warzono z nich sól.

Druskienickie wody mineralne pije się lub używa do kąpieli. Podobnie jak wydobywana w okolicy borowina służą one do leczenia chorób skóry i układu oddechowego (astma), chorób serca i układu krążenia, zaburzenia przemiany materii (otyłość i cukrzyca) oraz układu trawiennego a także choroby kobiece.

Chętni mogą wypożyczyć rower i pojeździć po niezbyt trudnych, malowniczych trasach rowerowych m.in. do pobliskiej Rotnicy gdzie na przykościelnym cmentarzu pochowany jest przyjaciel Adama Mickiewicza Jan Czeczott, Muzeum lasu „Girios aidas” lub do odległego o 9 km parku Grutas gdzie można obejrzeć ponad 50 pomników komunistycznych z czasów radzieckich.

Każdego roku odbywa się tu Republikański Festiwal Muzyki Organowej oraz festiwal poezji „Druskiennicka Jesień”. W końcu sierpnia najwytrwalsi tancerze spotykają się na tradycyjnym maratonie tanecznym.

 

 

Najbliższe imprezy:

22-23 sierpnia – Festiwal folkloru regionu Dainawa.
Dainawa – południowa część Litwy, niewielki teren etnograficzny Litwy, obejmujący również Druskienniki. Nazwa Dainawa pochodzi z XIII – XIV w. Polski odpowiednik tej nazwy to Jaćwież – ziemie zajmowane do ok. XIII wieku przez bałtyjskie plemię Jaćwingów. Synonimem Dainawy na Litwie jest obecnie jest Dzukija, jeden z 4 regionów kraju.
Festiwal odbywa się co roku. Biorą w nim udział zespoły narodowe ze wszystkich regionów Litwy oraz z Łotwy i Białorusi. W ciągu 2 dni festiwalu uczestnicy prezentują umiejętności muzyczne, wokalne i taneczne wykonując tradycyjne utwory, charakterystyczne dla swojego regionu.
23 czerwca – Noc Świętojańska (Kupały)
Na Litwie od 2005 roku jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu w Druskiennikach sa organizowane imprezy plenerowe, na których wyrabia się tradycyjne symbole święta, takie jak świece i wianki. Wieczorem odbywają się obrzędy starożytnych Bałtów, wróżby, składanie ofiar, przemarsz z pochodniami nad jezioro Druskonis. Zakończeniem święta jest ceremonia puszczania wianków i palenia ogniska o północy.


27 czerwca – Dzień Borowiny
Borowina lecznicza jest jednym z trzech podstawowych czynników uzdrowiskowych (woda mineralna, borowina i klimat). Święto Borowiny jest obchodzone na dużym boisku wyłożonym błotem przy budynku Centrum Informacji Turystycznej. Na boisku są wykonywane konkursy, zabawy i gry sportowe, m.in. zapasy, przenoszenie kobiety przez błoto, piłka nożna, tworzenie dzieł sztuki z błota, koronacja „króla” i „królowej” błota, itd. Uczestnicy korzystają jednocześnie z kosmetycznych i leczniczych właściwości borowiny. Zawsze jest dużo chętnych.

W tym roku mija 140 rocznica urodzin Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa litewskiego malarza i kompozytora. Główne obchody w tym liczne koncerty odbywać się będą od 5 lipca do 22 września 2015 roku.

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top