5. EDYCJA KONKURSU 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI

 

 

Rusza 5. edycja wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego corocznie przez miesięcznik National Geographic Traveler. O wyjątkowe wyróżnienie powalczy 16 niezwykłych miejsc w naszym kraju, nominowanych w tegorocznej edycji. Głosowanie w plebiscycie odbywa się online i potrwa do 22 września br. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody. Często marzymy o zagranicznych i egzotycznych podróżach, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wspaniałe miejsca są tuż obok nas. Nasza Travelerowa ekipa przez cały rok podróżuje po Polsce w poszukiwaniu tajemniczych i ciekawych zakątków, tych nowo powstałych oraz takich, w które tchnięto drugie życie.

 

W piątej edycji konkursu „7 nowych cudów Polski” nominowaliśmy 16 magicznych miejsc. Jednak to Wy zdecydujecie, które z nich zasługują na miano nowego cudu. Do głosowania zatem! Wspólnie udowodnimy, że Polska jest najfajniejsza! – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera. Głosowanie online trwa od 19 czerwca do 22 września przez stronę www.7cudow.national-geographic.pl Każdy, kto odda głos w plebiscycie i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody: 2 x nowy crossover Fiat 500X na tydzień z pełnym bakiem paliwa 50 x książka Martyny Wojciechowskiej „Automaniaczka” z autografem.

 

Wyniki zostaną opublikowane na łamach listopadowego numeru National Geographic Traveler, który ukaże się 23 października. Sponsorem konkursu jest marka FIAT, a partnerem Polska Organizacja Turystyczna. Patronat medialny obejmują Gazeta.pl oraz Radio Złote Przeboje. Z okazji rozpoczęcia nowej edycji plebiscytu, redakcja Travelera przygotowała niespodziankę dla Czytelników – numer specjalny „Cuda Polski”. To przewodnik po 28 najpiękniejszych zakątkach kraju, które zostały nagrodzone w konkursie w poprzednich latach, m.in.: Off Piotrkowskiej, Zakrzówku, Dolinkach Krakowskich, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu czy Pałacu w Kozłówce. Wydanie jest dostępne w kioskach od czerwca.

 

Nominowani w 5 edycji:

 

1. Lubelskie/Radzyn Podlaski Pałac Potockich. Uznawany jest za perłę rokoka. Wzniesiony w XVII w. Zaprojektował go Augustyn Locci, przebudował Jakub Fontana. Porównywany do Wilanowa. Nie bez powodu – jego piękne rzeźby to dzieło Jana Chryzostoma Redlera. Artysta wcześniej zdobił właśnie ogród pałacowy w Wilanowie. I tak przy bramach znajdują się cztery rzeźby obrazujące prace Herkulesa. W skrzydle wschodnim zobaczymy walkę z bykiem i lwem. W zachodnim z Cerberem i smokiem.

 

2. Dolnośląskie/Świdnica Kościół Pokoju. Ten zabytkowy barokowy kościół wzniesiony w systemie szachulcowym jest naszą wizytówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. To największy drewniany kościół Europy! Należy do świdnickiej parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Jego wnętrze skrywa ołtarz z 1752 r. i barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi oraz alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości. Podczas zwiedzania koniecznie zadzierajcie głowy, by zobaczyć stropy ozdobione malowidłami ukazującymi sceny z objawienia św. Jana. Istny cud!

 

3. Pomorskie/Wdzydze Kiszewskie Kaszubski Park Etnograficzny. Historia skansenu we Wdzydzach Kiszewskich sięga roku 1906. Wtedy to Teodora i Izydor Gulgowscy założyli tu pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Dziś to niezwykły dowód na żywotność kultury Kaszub i Kociewia. Można tu podziwiać ponad 50 tradycyjnych budynków wraz z wyposażeniem. Dwory, chaty, karczmy, wiatraki, kościoły, szkoła, kuźnia, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Poza tym mnóstwo pięknego kaszubskiego rękodzieła.

 

4. Wielkopolskie/Kórnik Zamek w Kórniku. XV-wieczna twierdza przez wieki należała do wielkich rodów magnackich, m.in. Górków, Czarnkowskich i Działyńskich. Położoną na bagiennej wyspie budowlę obronną odwiedzali najwięksi dostojnicy, z podążającym na koronację Henrykiem Walezym na czele. Kolejni właściciele nadawali zamkowi nowy sznyt i urodę. Do legendy przeszła żyjąca w XVIII w. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, która przebudowała Kórnik w stylu barokowym, urządziła ogród francuski i zwierzyniec. Ona też stała się pierwowzorem legendy o Białej Damie – jednym z najsłynniejszych polskich duchów. Choćby dla niej warto tu przyjechać.

 

5. Łódzkie/Nieborów Pałac Radziwiłłów. To jedna z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Zachwycająca rozmachem, architekturą i niezwykłym parkiem. Nic dziwnego, że miejsce to upodobali sobie filmowcy. Gmach znany jest z Akademii Pana Kleksa czy serialu Ojciec Mateusz. Ale nie to czyni go wyjątkowym, lecz niezwykła historia i oryginalne wyposażenie wnętrz. Oprócz pałacu są także ogród w Nieborowie i ogród romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii stylizowany na mityczną krainę szczęśliwości.

 

6. Śląskie/Żory Muzeum Ognia. W tym miejscu na pewno będzie gorąco! Muzeum Ognia w Żorach to jedna z najnowszych atrakcji Śląska. Obiekt w kształcie płomienia, naszpikowany elektroniką i animacjami, dzięki którym poznacie historię ognia na przestrzeni wieków. Zwiedzający mogą rozpalić wirtualny olimpijski ogień, zgasić pożar, posłuchać „ognistych” piosenek, sprawdzić ciepłotę własnego ciała i… przejść przez ścianę ognia. Więcej atrakcji zdradzać nie będziemy. Po prostu musicie odwiedzić to miejsce.

 

7. Podlaskie Kanał Augustowski. Dajmy się wpuścić w ten kanał! Latem zabytek budownictwa wodnego (ukończono go w 1839 r.) tętni życiem. Tłumy kajakarzy spływają Czarną Hańczą i dalej kanałem aż do Augustowa. Wielką atrakcją są śluzy – niezbędne dla wyrównania 54-metrowej różnicy poziomów. Kiedy po wojnie kanał podzieliła granica polsko-białoruska, po naszej stronie znalazło się 14 z 18 śluz. Ale niewykluczone, że w tym roku kajakarze będą mogli zobaczyć także niespełna 20-kilometrowy białoruski odcinek kanału – ma na nim działać wodne przejście graniczne.

 

8. Opolskie/Nysa Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki. Nikt nie przypuszczał, że w ścianach bazyliki mogą być zamurowane skarby. Ale zdarzył się prawdziwy cud. Dwa starsze małżeństwa były przed laty świadkami zamurowania w piwnicy sprzętu domowego, porcelany i naczyń liturgicznych. I wskazali miejsce, gdzie trzeba wyburzyć mur. Okazało się, że skrytka jest nietknięta, a w niej prawdziwe rarytasy, m.in.: późnobarokowa monstrancja czy srebrne okładki do mszału. Dziś można je oglądać w skarbcu św. Jakuba.

 

9. Lubuskie/Park Narodowy Ujście Warty. Rzeczpospolita ptasia Raj ornitologów. Można tu wypatrzeć piękne i rzadkie ptaki, w czym pomagają np. wieże i tereny obserwacyjne, a także tzw. Ptasi Szlak – „Betonkę”. Przez dolinę Warty wytyczono liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Wszystko w zgodzie z naturą, tak by nie niszczyć flory i nie płoszyć fauny. A wśród popularnych sezonowych atrakcji są m.in. wybory Ptaka Roku i Miss Krów.

 

10. Podkarpackie/Myczkowce Centrum Kultury Ekumenicznej. Łemkowie, Bojkowie, Pogórzanie… wszyscy oni mieszkali na tych terenach. Bieszczady mają bolesną przeszłość. CKE szuka dziś płaszczyzn wzajemnego dialogu. W Myczkowcach stanęło 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych, kościołów rzymskokatolickich z terenu pd.-wsch. Polski, Słowacji, Ukrainy. Świątynie istniejące do dziś i te, których już nie zobaczymy. Wkoło miniaturowa roślinność i potoki, z cerkiewek rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy.

 

11. Warmińsko-Mazurskie/Św. Lipka. Święta Lipka Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, krużganki i zabudowania klasztorne – a wszystko to w stylu barokowym. Sanktuarium maryjne we wsi Święta Lipka koło Kętrzyna należy do najwspanialszych budowli późnobarokowych w Polsce. Prócz architektury i wnętrz bogatych w dekoracje odwiedzający podziwiają także dźwięk XVIII wiecznych organów z ruchomymi figurami.

 

12. Mazowieckie/Żelazowa Wola. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina Preludium, czyli recepcja, później dworek, następnie budynki Scherzo i Nokturn w głębi zabytkowego parku oraz mostki Polonez i Mazurek na rzece Utracie. Pewne jest, że zwiedzanie miejsca urodzenia słynnego polskiego kompozytora będzie koncertowe.

 

13. Zachodniopomorskie/Szczecin Filharmonia. Oddany w ubiegłym roku do użytku budynek przypomina wierzchołek góry lodowej. I mniej więcej takie robi wrażenie. Niedawno filharmonia zasłużyła sobie na nagrodę im. Miesa van der Rohe, czyli architektonicznego Oscara. Ten projekt zachwyca pomysłem i przestrzenią. Jest współczesnym pomnikiem zanurzonym w mieście o nieustannie zmieniających się wzorcach ekonomicznych i społecznych – napisano w uzasadnieniu jury.

 

14. Świętokrzyskie/Ćmielów Żywe Muzeum Porcelany. Jak to się stało, że to właśnie Ćmielów ponad 200 lat temu stał się miastem porcelany? Tego można się dowiedzieć w muzeum Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Żywe, bo można w nim na żywo – np. wewnątrz nieczynnego pieca – obejrzeć, jak powstaje porcelana. W muzealnym przedsionku sufit udekorowano 60 płytami z malowidłami naśladującymi mistrzów renesansu. Dalej zbiory od fajansów Małachowskiego, założyciela fabryki, aż po najnowsze kruche cacka.

 

15. Małopolskie/Tyniec Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo nad wapiennym urwiskiem w podkrakowskim Tyńcu założono w roku 1044 z woli księcia Kazimierza Odnowiciela, syna króla polskiego Mieszka II. Warowny klasztor wzniesiony na podwalinach wcześniejszego grodu jest najstarszym z istniejących w Polsce. I wciąż pełni funkcje religijne, z powodzeniem łącząc je z turystycznymi. Na wzgórzu klasztornym już tysiąc lat przed Chrystusem mieszkali Celtowie, dziś w muzeum w Tyńcu można oglądać ślady ich pobytu.

 

16. Kujawsko Pomorskie/Chełmno. Chełmno To miasteczko nad Wisłą to prawdziwe cudo. Ma świetnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, siedem gotyckich kościołów, renesansowy ratusz i niemal nienaruszone mury miejskie długości 2270 m, z bramami i basztami. Chełmno szczyci się zabytkami, ale też wyjątkowo romantyczną atmosferą. W jednym z kościołów spoczywają relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. Miasto postawiło na miłość – są tu: gra miejska dla zakochanych, romantyczne zakątki, festiwal piosenki miłosnej i inne atrakcje dla par. W Chełmnie naprawdę można się zakochać.

 {gallery}cuda{/gallery}

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top