Wizyta w Centrum Nauki iQLANDIA w czeskim mieście Liberec stanowi doskonałą rozrywkę nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dorosłych. Główną jego atrakcją jest, jedyny w kraju naszych południowych sąsiadów humanoidalny robot Thespian, a także Gwiezdna karuzela, Ściana wodna i Planetarium 3D. Ponadto na dziesięciu interaktywnych ekspozycjach prezentowanych jest czterysta eksponatów. iQLANDIĘ otwarto w marcu 2014 r. i szybko stała się jedną z większych atrakcji turystycznych Liberca. Odwiedzający, niezależnie od swojego wieku, mogą w formie zabawy i eksperymentów poznać działanie wielu interesujących urządzeń oraz powstawanie niektórych zjawisk.
Z myślą o starszej młodzieży i dorosłych przygotowano ciekawe prezentacje i eksponaty w iQLANDII. Na małe dzieci czekają interaktywne ekspozycje w iQParku, W iQLANDII odwiedzający mogą odbyć trening kosmonauty, powędrować z wnętrza Ziemi aż do odległych galaktyk, doświadczyć trzęsienia ziemi, przeżyć wichurę oraz usłyszeć spadające bomby na wystawie „Tajna broń II wojny światowej”.
Mają też okazję obejrzeć taniec ogni i błyskawic, a także zrozumieć jak działają najróżniejsze urządzenia, których codziennie używamy w domu, jak choćby sprzęty kuchenne. Jedną z największych atrakcji iQLANDII jest Thespian.
Takie imię nosi humanoidalny robot. Posiada on niezwykłą umiejętność rozmawiania w kilku językach świata, a na dodatek posługuje się gestami i mimiką. Liberec jest jedynym miejscem w Czechach, gdzie można go spotkać.
Thespian z iQLANDII
Czas mówiących robotów, poruszających się w sposób naturalny wśród nas nieubłaganie nadchodzi. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu już niedługo będą one mogły np. pomagać na lotniskach lub oprowadzać po muzeach. Wyjątkowe spotkanie z robotami przyszłości jest jak dotąd możliwe tylko w piętnastu krajach świata.
Jednym z nich jest Republika Czeska. „Dzień dobry, jak się dziś czujesz ?” tak robot wita nadchodzącą osobę, dodając do swojego pozdrowienia szeroki gest powitania ręką. Potrafi także obserwować człowieka i jego ruch, rozmawiać z nim wykorzystując do tego mimikę twarzy np. uśmiech czy płacz.
Thespian przypomina swoim wyglądem człowieka. Ma 175 centymetrów wzrostu i waży 33 kilogramy. Jego dłonie podobnie jak ludzkie mają pięć palców, a stawy jego ramion i nóg są ruchome. Projektanci robota nie zapomnieli też o szczegółach twarzy. Thespian jest produktem najnowocześniejszej technologii.
Kosztował iQLANDIĘ ponad dwa miliony koron. Nie zastosowano jednak u niego sztucznej inteligencji. Wszystkie umiejętności robota są zaprogramowane. Obawy przed możliwym buntem robotów znane z literatury i filmów science fiction są zatem w tym przypadku nie na miejscu.
Tym, co Thespian zrobi, kieruje człowiek za pomocą specjalnego interaktywnego wyświetlacza. Wybiera na nim funkcje jakie chce, żeby robot wykonał i za jego pomocą zadaje się pytania, na które robot odpowiada. Osoba rozmawiająca z robotem w niezwykle prosty sposób tworzy taki krótki program, a potem robot płynnie wykonuje poszczególne, wprowadzone polecenia.
Seksmisja w podróży, zastąpi ją Talent!
Z końcem grudnie ub. r. zakończono prezentację w iQLANDII bardzo popularnej wystawy o swojskiej dla Polaków nazwie Seksmisja. Była to ponoć największa tego rodzaju wystaw na Starym Kontynencie. Ekspozycja ta powstałą z myślą o dziewczętach i chłopcach w wieku powyżej 12 lat.
Bardzo poglądowo i z humorem, a jednocześnie z wrażliwością odpowiadała ona na wszystkie pytania dotyczące dojrzewania i seksu. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z seksuologami i psychologami dziecięcymi i jest to pierwsza tego rodzaju ekspozycja w całej Europie.
Obecnie wystawa wyruszyła w trasę objazdową za granicę i przez kilka lat będzie prezentowana w wielu krajach. Kontrowersyjną ekspozycję, „z łona matki” odkrywającą początki życia i wielu innych ciekawostek zastąpiła obecnie wystawa „Talent !” W ośmiu „gniazdach” tematycznych można dowiedzieć się na niej, czy jesteśmy muzycznym geniuszem, utalentowanym sportowcem albo czy mamy matematyczny umysł.
Na ekspozycji GEO, czyli jak łatwo i szybko zostać kosmonautą, można dowiedzieć się skąd właściwie wziął się kosmos, gwiazdy, planety. Jest ona po prostu jedną, wielką przygodą. Jej oglądanie warto zacząć od symulatora Wielkiego Wybuchu.
W ciągu minuty można przeżyć tu cały rozwój kosmosu. A potem tylko wystarczy wskoczyć na gwiezdną deskę skateboardową. Obsługuje się ją jak klasyczną deskę, tyle że przelatuje się na niej przez cały Układ Słoneczny.
Planetarium 3D
Wielką atrakcją jest tutejsze planetarium 3D. Widzowie zasiadają w wygodnych fotelach i mogą wędrować wzrokiem po dziewięciometrowej, kulistej powierzchni sklepienia, na którym prezentowane są projekcje układu słonecznego. Podczas specjalnych seansów można poznać rozwój życia na Ziemi lub prawdziwe cuda nocnego nieba.
Oprogramowanie do wyświetlania widoków nieba dysponuje rozległą bazą danych z tysiącami obiektów astronomicznych, dzięki czemu możemy przenieść się w dowolne miejsce w kosmosie: między gwiazdy, gwiazdozbiory, planety, asteroidy, mgławice planetarne, komety, satelity i inne kosmiczne cuda.
Oprócz unikatowych projekcji 3D o tajemnicach wszechświata w ofercie są filmy o ewolucji życia, rozpadzie kontynentów lub dinozaurach. Przed każdą projekcją dla widzów przygotowany jest pokaz „na żywo”, podczas którego lektorzy iQLANDII przedstawiają aktualne zjawiska na niebie.
Wydział Kryminalny
iQLANDIA prowadzi dochodzenie W całym centrum toczy się emocjonująca gra detektywistyczna Służba Kryminalna iQLANDIA. O co w niej chodzi? Nieznany sprawca zamordował szanowaną uczoną dr Pośpieszalską. Agenci iQLANDII mają sześciu głównych podejrzanych, wśród których ukrywa się prawdziwy morderca.
Czy jest nim asystent naukowy Szczepan Mały, pani cukiernik Karolina Słodka, czy solidny przedsiębiorca Piotr Palacz? Zwiedzający mogą zaangażować się w sprawę, zostać policyjnym śledczym i odkryć winnego.
Na pięciu różnych stanowiskach rozmieszczonych w całej iQLANDII na uczestników gry czekają zawiłe zadania z dziedziny kryminalistyki, na przykład badanie odcisków butów, sporządzanie portretu pamięciowego podejrzanego lub identyfikacja próbek DNA. Ten kto odkryje przestępcę bierze udział w losowaniu interesujących nagród.
Ciekawe eksperymenty i nietypowe eventy
iQLANDIA to nie tylko eksponaty. Program towarzyszący jest tak bogaty, że naprawdę nie wiadomo od czego zacząć oglądanie. Do wyboru są pokazy naukowe pełne ogni, błyskawic i dymu, warsztaty tematyczne, w czasie których składa się egzaminy z daktyloskopii albo bada faunę i florę pod mikroskopem.
Uczestników oszołomią z pewnością zajęcia badawcze, degustacja specjałów z owadów czy dań kuchni makromolekularnej. Oprócz już wspomnianych zajęć interaktywnych iQLANDIA oferuje też inne usługi.
Zagraniczni turyści mogą obejrzeć duży zbiór ciekawych eksponatów i projekcje w następujących wersjach językowych: czeskiej, angielskiej, niemieckiej i polskiej. W języku angielskim i niemieckim można także zamówić wybrane programy lektorskie.
Centrum jest wolne od barier architektonicznych i stanowi znakomite miejsce do organizowania wieczorów firmowych, uroczystości rodzinnych lub najróżniejszych prezentacji. Do dyspozycji jest parking, restauracja i iQshop.
Najmłodsze dzieci bawią się w iQPARKU
Dla dzieci przeznaczone jest osobna część centrum nauki zwana iQPARKIEM. Było to pierwsze, czeskie centrum nauki. Przystosowano je do wizyt dzieci w wieku od dwóch lat. Za pomocą ponad 300 interaktywnych eksponatów i specjalnych programów iQPARK popularyzuje naukę i technikę wśród najmłodszych dzieci.
Dzięki nim mali badacze zapoznają się w formie zabawy z otaczającym światem. Ze zjawiskami fizycznymi i chemicznymi, z fauną i florą oraz wiedzą z innych dziedzin. Jest tu miejsce na prawdziwe naukowe szaleństwo, które naprawdę sprawia radość.
W iQPARKU można zobaczyć najwyższego mężczyznę na Ziemi – Roberta Pershinga Wadlowa, kabinę tonącego Titanica, łoże Fakira i Tunel gwiezdny, podczas wędrówki w którym nie da się powiedzieć, co kręci się razem z nami – Ziemia czy Niebo. Eksponaty tu, w odróżnieniu od tych z iQLANDII, są prostsze i wyprodukowane z drewna i metalu. Dzięki temu są odpowiednie dla dzieci w wieku od dwóch lat.
Rockman na scenie lub naukowe pokazy
W czerwcu 2015 roku iQPARK został poddany rozległej przebudowie. Na drugim piętrze powstała całkiem nowa ekspozycja pod nazwą Świat wokół nas. W zaimprowizowanym studiu telewizyjnym dzieci mogą spróbować, jak prowadzi się wiadomości telewizyjne lub jak pracuje się za ladą kawiarni.
Mogą też zbudować za pomocą dźwigu własny budynek, a na dodatek zagrać na gitarze elektrycznej na oświetlonej scenie jak prawdziwa gwiazda rocka. Istnieje też możliwość stania się członkiem drużyny strażackiej i pełnienia różnych funkcji od dyspozytorów po strażaków biorących udział w akcji.
W iQPARKU można też wziąć udział w pokazach naukowych, w trakcie których najmłodsi goście mają okazję poznać produkcję pasty do zębów dla słoni czy przyjrzeć się bezpiecznie „niebezpiecznej” eksplozji wodoru.
Uzupełniają je ukierunkowane tematycznie warsztaty, w czasie których dzieci badają mikroświat, poskramiają niepokorne materiały, sporządzają perfumy i świecący śluz albo odkrywają tajemnice niewidzialnego (sympatycznego) atramentu.
Zdjęcia autora