CORAZ WIĘCEJ POLSKICH TURYSTÓW NA CYPRZE

 

Coraz więcej polskich turystów przyjeżdża na Cypr – poinformowała Marzena Olejnik, dyrektorka przedstawicielstwa w Polsce CTO – Cypryjskiej Organizacji Turystycznej, podczas spotkania w Warszawie z przedstawicielami biur podróży organizujących wyjazdy na Wyspę Afrodyty i ich agentów. Zaproszono na nie również kilkoro dziennikarzy, w tym naszego portalu. Goście z Polski przylatują na Cypr zarówno na wypoczynek, jak i konkretne imprezy sportowe, kulturalne, typu incentive itp.

 

Ostatnio co roku jest ich więcej o 10 – 20%, a w 2014 nawet o 25%. W liczbach bezwzględnych: 65 tys. polskich turystów w ub. roku wśród około 2 milionów zagranicznych ogółem, nie są to wielkości oszołamiające, ale trend jest wyraźny. I, oczywiście, cieszący Cypryjczyków. Dla uczestników tej prezentacji przygotowano sporo nowych, bezpłatnych wydawnictw poświęconych wyspie i jej głównym atrakcjom.

 

Zabytkom i liczącej 10 tys. lat historii. Kuchni oraz winom, które mają tam także specjalne szlaki dla amatorów tego trunku. Chętnym do uprawiania turystyki aktywnej, zwłaszcza rowerowej oraz wodnej – windsurfingu, żeglarstwa, pływania, gry w golfa. Przybywającym na Cypr aby zawrzeć tam małżeństwo i mieć atrakcyjne wesele. Jak również aktualne mapy i plany miejscowości. Ponadto krótkie filmy promocyjne o różnej tematyce.

 

Dyr. Olejnik przypomniała, że Wyspa Afrodyty jest trzecią pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym. Ma powierzchnię 9251 km² oraz 770 tys. mieszkańców. Jej stolicą jest Nikozja, nazywana przez Turków Lefkosią. Inne większe miasta to: Limassol, Larnaka i Famagusta. Północna część wyspy od 1974 roku jest okupowana przez Turcję, która utworzyła tam, uznawaną tylko przez nią, tzw. Turecką Republikę Północnego Cypru.

 

Podkreśliła, że odległości między popularnymi miejscowościami oraz ośrodkami wypoczynkowymi na wybrzeżu są niewielkie. Leżą w zasięgu 40 – 60 minut jazdy samochodem. Przy czym autostrady, z ruchem, tak jak na wszystkich pozostałych drogach lewostronnym, są bezpłatne. Dobre są z wyspą połączenia lotnicze z Polski.

 

Zarówno całoroczne, w lecie po 5-7 razy w tygodniu, PLL Lot, jak i innych przewoźników, także tanich. Zapowiadane są nowe. Nie tylko z Warszawy, ale w sezonie letnim również z Katowic, Poznania i Wrocławia. Można również polecieć na Cypr z przesiadką w Atenach. Chociaż wyspa najpopularniejsza jest w lecie, a ściślej od wiosny do jesieni, to warto wiedzieć, że średnie temperatury na niej w zimie wynoszą 17ºC.

 

Coraz więcej jest plaż uprawnionych do wywieszania błękitnych flag – gwarancji najbardziej czystej wody, jednych z najlepszych w Europie, z ratownikami, ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych itp. Są to plaże zarówno piaszczyste jak i kamieniste i skaliste. Prelegentka prezentowała na dużym ekranie kolejne atrakcje oraz aktualną ofertę turystyczną wyspy.

 

Zabytki: antyczne teatry, monumentalne budowle, bizantyjskie świątynie oraz średniowieczne zamki. Piaszczyste plaże: Agia Napa, Paralimini, Protaras, Pafos, Larnaki, Latchi i Polis. Z turkusową wodą i 320 słonecznymi dniami w roku. Znakomitą kuchnię i wina, w tym słynną słodką Commandarię oraz – dodam – zupełnie niezłą brandy, też serwowaną podczas kolacji, którą zakończyła się prezentacja.

 

Przedstawiła bogaty kalendarz tegorocznych imprez. Z najważniejszymi: Festiwalem Kwiatów, tanecznych, muzycznych, teatralnych, Dniami Kultury Ludowej oraz Festiwalem Wina. Podkreśliła, ze od 10 lat realizowany jest program mający zatrzymać ludzi w małych miejscowościach i aktywizować je. W rezultacie czego stają się one bardzo atrakcyjne, kameralne dla turystów.

 

Przypomniała, że na Cyprze jest 6 wielkich centrów konferencyjnych. Największym, z 12 salami na, od 600 do 1600 osób, jest Cyprus International Conference Centre w tętniącej życiem stolicy Nikozji. Jest w niej również 7 hoteli o wysokim i średnim standardzie przystosowanych do organizowania konferencji i dysponujących od 3 do 14 sal każdy, na od 70 do 2500 osób.

 

Prezentując najważniejsze cypryjskie miejscowości koncentrowała się na ich specyfice oraz infrastrukturze hotelowo – konferencyjnej. Limassol jest przede wszystkim centrum sportów wodnych. Ale dysponuje również 32 hotelami o różnym standardzie. Każdy z salami konferencyjnymi – od 3 do 9, na od 45 do 1200 osób.

 

W Larnace, dawnym porcie Fenicjan, jest 8 hoteli o wysokim i średnim standardzie z salami na od 50 do 1000 osób. Do tamtejszych atrakcji należy stara architektura i muzea oraz pozostałości po starożytnym mieście Kiton. Pafos jest legendarnym miejscem narodzin antycznej bogini Afrodyty. Szczyci się również najpiękniejszymi na wyspie zabytkami znajdującymi się na Liście Dziedzictwa UNESCO.

 

Ale gościom oferuje również 25 hoteli, także o wysokim i średnim standardzie i z salami konferencyjnymi, nawet do 15 w poszczególnych, na od 30 do 2000 osób. Agia Napa i Protaras, to królestwo piaszczystych plaż z 35 hotelami, każdy z salami konferencyjnymi na od 50 do 800 uczestników.

 

Góry Troodos, w których turyści polscy przyjeżdżający zbiorowo na razie nie nocują, gdyż preferują miejscowości nadmorskie, chociaż i z nich nad morze nie jest daleko, oferują 5 hoteli o wysokim standardzie. Również z salami konferencyjnymi na od 20 do 400 osób. A ponadto, moim zdaniem przede wszystkim, przepiękne krajobrazy, malownicze wioski oraz ukryte w górach świątynie i monstery.

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się również wyjazdy incentive organizowane tam przez wyspecjalizowane agencje.Mówiąc o nich, zażartowała, że podobno nie należy łączyć biznesu z przyjemnością, ale na Cyprze jest to niemożliwe. Z innych atrakcji, o których wspomniała dyr. Olejnik, warto odnotować jeszcze przynajmniej Jeep Safari.

 

Terenowe rajdy po górach Troodos i Akamas, piachu i szutrze, z odkrywaniem nieznanych miejsc na wyspie. A także wspomniane już pola golfowe czynne przez cały rok. Z których cztery 18-dołkowe najwyższej klasy, to: Tsada Golf Club, Secret Valley, Aphrodite Hills i Elea. Znajdują się one w przepięknych okolicach.

 

Oprócz nich jest jeszcze kilka mniejszych. Ponadto parki wodne oraz, o czym nie wszyscy wiedzą, tereny narciarskie z wyciągami na miejscowej górze Olimp, czynne od listopada do marca. Więcej na temat atrakcji turystycznych wyspy i jej aktualnej ofercie znaleźć można na: www.visitcyprus.org.cy.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top