W Warszawie swoje walory turystyczne zaprezentowało włoskie miasto i region Brescia. We współpracy z Włosko – Polska Izbą Handlowo – Przemysłową, działająca od 10 lat spółka non profit Bresciatourism zajmująca się promowaniem w kraju i zagranicą turystyki regionalnej oraz 23 tamtejsze firmy i organizacje, w tym 21 hoteli i restauracji, zorganizowały w hotelu Sofitel Victoria workshop dla polskich branży turystycznej oraz prezentację dla mediów.
Jest to region Italii znakomicie położony, oferujący różnorodne atrakcje turystyczne od wspaniałych zabytków kultury – Brescia w 2011 roku wpisana została na Listę Dziedzictwa UNESCO – poprzez tak sławne imprezy jak coroczne wyścigi historycznych samochodów „1000 Miglia”, po sporty zimowe i różnorodne formy wypoczynku w pozostałych porach roku.
O skali popularności tej prowincji świadczą najlepiej liczby. Do dyspozycji gości jest tam jeden hotel 5* kategorii Lux, 10 pięcio –, 127 cztero – , i 301 – trzygwiazdkowych. W roku 2012 zarejestrowano 8,8 milionów turystów pobytowych, co stanowiło 1,5% wzrost w stosunku do roku poprzedniego oraz 2,2 mln zwiedzających – więcej o 3,6%.
W przypadku turystów polskich w latach 2007 – 2011 nastąpiło przeszło podwojenie zarówno ich liczby, jak i spędzonych tam dni. Z 9.740 do 19.087 osób i z 48.655 do 101.502 noclegów. W roku ubiegłym liczby te trochę zmniejszyły się, odpowiednio do 17.605 i 89.100. Gospodarze oczekują jednak, że w miarę ustępowania kryzysu, zainteresowanie turystów polskich przyjazdami i pobytami w tym regionie znowu zacznie dynamicznie wzrastać.
Ma on bowiem silne atuty. Położony jest blisko – o 1 godzinę jazdy od Mediolanu i Werony oraz niewiele dalej – 1,5 h od Wenecji. Niemalże na skrzyżowaniu europejskich autostrad łączących Francję z Austrią oraz Niemcy i Europę Środkową z Rzymem. Łatwy jest tam dojazd także koleją oraz samolotami dzięki lotniskom w Bergamo i Weronie – po 40 minut jazdy oraz w Mediolanie, w zależności z którego lotniska od 1 do 2 godzin.
Brescia znajduje się na trasie miast sztuki, obok tak sławnych jak Werona, Trydent, Bergamo, Mediolan, Mantua i Cremona, każdego z nich oddalonego o około godziny jazdy. Równocześnie zarówno miasto i region, jak i tamtejsze jeziora Garda, Iseo i Idro, z których pierwsze uważane jest za najpiękniejsze w Europie, zapewniają znakomity i różnorodny wypoczynek, dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Jeżeli chodzi o zabytki – które mogliśmy obejrzeć także na wyświetlonym filmie oraz w otrzymanych materiałach w języku polskim – to jest ich tam mnóstwo. Najsłynniejsze trzy znajdują się na Liście UNESCO. To klasztor Santa Giulia i obszar archeologiczny Kapitolu w wykopalisku „Longobardowie we Włoszech” w Bresci.
A warto wiedzieć, co podkreślono podczas prezentacji, że Longobardowie odegrali ogromną rolę w dziejach tego regionu. Podobnie jak Rzymianie, zabytki z czasów których, znajdujące się pod ziemią, zostały odkopane i wyeksponowane. Szczególnie cenne są odkryte freski – najlepiej zachowane i największe rzymskie na północy Włoch. Do 21015 roku, po odpowiednim ich zabezpieczeniu, znajdą się w tamtejszym muzeum.
Drugim z obiektów wpisanych, jako pierwsze włoskie wykopaliska, na Listę UNESCO są rysunki naskalne w Valle Camonica. Sięgają one okresu sprzed 10 tys. lat. Oprócz rysunków znajdują się tam również petroglify – pierwsze pismo o znaczeniu religijnym i społecznym. Trzecim z tych obiektów są prehistoryczne osady palafitowe nad jeziorem Garda.
Wspomniałem już o wyścigach samochodowych Mille Miglia. Odbywają się one co roku od 1927 roku w połowie maja na liczącej 1600 km trasie Brescia – Rzym i z powrotem. Uczestniczą w nich wyłącznie zabytkowe pojazdy, które już w przeszłości uczestniczyły w tej imprezie. W Muzeum Samochodów w Bresci znajduje się ponad 350 zabytkowych maszyn, co stanowi niebywałą atrakcję dla ich wielbicieli.
Oprócz jezior i gór o każdej porze roku, region szczyci się też najwyższej jakości winami, kuchnią oraz olejem z oliwek. Smacznie zjeść tam można zarówno w restauracjach rekomendowanych przez przewodniki Michelina, jak i w zwykłych zajazdach i oberżach. Rewelacyjny smak mają podobno biszkopty produkowane z mąki samopszy, starożytnego zboża liczącego 23 tys. lat, niedawno odkrytego na nizinie w regionie Bresci.
Z win gospodarze polecają, określając je jako cudowne, białe Franciacorta, a także Lugana, Valtenesi i Garda Classico. Natomiast z czerwonych „Barolo do Lombardia”. A jak wina, to oczywiście i sery. Zwłaszcza słynny Bagoss o szafranowo – żółtej barwie, produkowany według receptury benedyktyńskiej sprzed tysiąca lat.
Wspomniałem też o oliwie. Chyba nie wszyscy wiedzą, że oliwa z oliwek z regionu Bresci znana pod dwiema markami Leccino i Casaliva uznan została ostatnio przez światowy przewodnik FLOS OLEI 2013 za najlepsze w świecie, w towarzystwie 20 innych. Przedstawiciele regionu Brescia bardzo zachwalali również swoje termy i spa o niezwykłych właściwościach terapeutycznych. Szczególnie polecając Termy Sirmione nad jeziorem Garda i Termy Bario w Valle Camonica.
Miłośnikom golfa zaś pola golfowe o 18 i 27 dołkach. Jest więc w czym wybierać i przebierać. Goście przywieźli też sporo bezpłatnych publikacji w języku polskim na temat turystyki i innych atrakcji regionu – okładki części z nich zamieszczamy, a na zakończenie workshopu i prezentacji prasowej przygotowali znakomitą degustację regionalnych specjałów.
Zdjęcia autora