Gdy przerwana pandemią turystyka zagraniczna wróci tego lata, czekają nas przede wszystkim podróże do państw sąsiednich. W wielu z nich środkiem płatniczym jest euro, dlatego przyda się konto i karta płatnicza w tej walucie. Tym bardziej, że niemiecki bank N26 oferuje je całkowicie za darmo również dla obywateli naszego kraju. Jest jeszcze drugi, nieturystyczny powód dla którego warto się tą ofertą zainteresować. Każdy finansista przyzna, że najważniejsza dla bezpieczeństwa jest dywersyfikacja posiadanych zasobów. Konto w banku posiadającym gwarancje niemieckiego nadzoru finansowego to z pewnością pomysł wart zastanowienia.
Czym jest N26? Czy to nie jest przypadkiem jakiś internetowy fantom obiecujący złote góry, który zniknie nagle w niesławie jak wiele takich pomysłów. Nie, to normalny bank działający w oparciu o licencję niemieckiego odpowiednika Komisji Nadzoru Bankowego. Ma jej gwarancje indywidualnych depozytów do 100 tys. euro czyli grubo ponad 400 tys. złotych. Bank działa od 2013 roku, ma ponad 1,5 miliona klientów w całej Europie. Dodam, że trzymanie oszczędności w banku N26 to działanie całkowicie legalne.
Usługi w wariancie podstawowym obejmują: bezpłatne konto w euro i kartę Mastercard, bezprowizyjne płatności bezgotówkowe na całym świecie, bezpłatne przelewy w systemie SEPA, 5 bezpłatnych wypłat z bankomatów w strefie euro. W przypadku płatności poza strefą euro transakcje są przeliczane według kursów międzybankowych, czyli zazwyczaj najkorzystniejszych.
N26 to bank mobilny, nie ma stacjonarnych oddziałów, z konta możemy korzystać wyłącznie poprzez Internet, za pomocą komputera stacjonarnego, tabletu lub telefonu. Brak oddziałów obniża koszty i w ten sposób pozwala oferować bezpłatne usługi.
Zakładanie konta
Wniosek najłatwiej wypełnić na stronie internetowej klikając w link Start free registration. Musimy to zrobić w języku angielskim lub niemieckim, ale wystarczy zupełnie podstawowa ich znajomość. Trzeba tylko pamiętać, by wszystkie dane wpisywać bez polskich znaków. Na początku wybieramy kraj w którym mieszkamy i język w jakim będzie przeprowadzana rejestracja. Następnie wpisujemy podstawowe dane takie jak imię, nazwisko, datę urodzenia, adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Potem przychodzi kolej na podanie adresu na który ma być dostarczona karta bankowa. Oczywiście może to być adres w Polsce. Dodatkowe informacje jakich wymaga bank w kolejnych krokach to: narodowość, miejsce i kraj urodzenia, płeć i kraj rezydencji podatkowej. Jest jeszcze rubryka na podanie kodu polecającego. Otrzymuje go każdy posiadacz konta w N26, za polecenie kolejnego klienta bank obiecuje 15 euro. Będę wdzięczny za użycie mojego: andrzejz6777.
Dalsza procedura rejestracji jest standardowa, obejmuje ustalenie hasła do bankowości internetowej i udzielenie zgód marketingowych. By potwierdzić adres poczty elektronicznej musimy kliknąć w link przysłany w mailu weryfikacyjnym. Oprócz konta osobistego bank oferuje konta firmowe dla freelancerów i osób wykonujących działalność na własny rachunek. O to czy chcemy założyć takie konto bank zapyta w następnym kroku.
Mobilna weryfikacja
Pozostaje wybór wariantu usługi. Oprócz opcji Standard są jeszcze dwie bardziej rozbudowane opcje: You i Metal. Jak łatwo się domyślić dodatkowe korzyści w wyższych wariantach bezpłatne nie są, wiążą się z miesięcznym abonamentem odpowiednio: 9,90 i 16,90 euro. Jeśli więc ma być za darmo wybieramy Standard. Dla większości użytkowników w zupełności wystarczy, Czeka nas jeszcze wybór sposobu dostarczenia karty bankomatowej. Tu opcje są dwie, za darmo tradycyjną pocztą (czas dostarczenia dwa tygodnie) lub gdy się komuś bardzo spieszy kurierem – za 25 euro (czas dostarczenia 2 dni).
Do założenia konta w każdym banku konieczna jest weryfikacja naszej tożsamości, nie inaczej jest w N26. Wykonuje się ją w aplikacji mobilnej, którą musimy zainstalować na naszym telefonie. Aplikacja jest dostępna w Google Play i w App Store. Potrzebny jest jeszcze dokument tożsamości, może być to dowód osobisty lub paszport. Weryfikacja odbywa się poprzez przesłanie zdjęć dokumentu i naszego selfie. Wszystko robimy telefonem w aplikacji bankowej. Na koniec całej procedury otrzymamy komunikat, że trwa weryfikacja tożsamości. Może to trwać do 5 dni roboczych, ale zazwyczaj przebiega znacznie szybciej.
Po co to wszystko?
Po pomyślnym przebiegu bankowych procedur staniemy się posiadaczami rachunku bankowego z międzynarodowym numerem konta IBAN i kodem SWIT(BIC). Jedyne co go odróżnia od kont w polskich bankach to numer, jak we wszystkich bankach na terenie Niemiec zaczyna się od DE, kod SWIT tego rachunku to NTSBDEB1XXX. Jak z niego korzystać? Konto w N26 to normalne konto bankowe, można więc pieniądze przelewać, wpłacać i wypłacać, płacić dedykowaną kartą za zakupy i usługi. Oczywiści wcześniej trzeba konto zasilić na przykład przelewem z dowolnego banku lub z kantoru internetowego. Pamiętajmy jednak, że jest to przelew zagraniczny i niektóre polskie banki każą sobie za taką operację płacić prowizję. Zawsze warto wcześniej sprawdzić.
Szkoda, że konto w N26 to rachunek wyłącznie w euro, bank nie prowadzi ich w złotówkach. Jednak dla tych którzy potrzebują darmowego konta i karty w tej walucie to bardzo ciekawa propozycja. Dlaczego potrzebują? Tu odpowiedzi może być wiele. Choćby po to, by w czasie podróży zagranicznej mieć kartę zapasową, gdy system naszego banku zawiedzie. Lub gdy nasz bank życzy sobie za wydanie i obsługę karty w euro miesięcznych opłat przez cały rok, a my potrzebujemy jej tylko na dwa tygodnie.
Bywają inne sytuacje w których dodatkowa karta może być przydatna.Zdarzyło mi się, że nie mogłem wyjechać z autostrady w Hiszpanii. W czym był problem? Jedyną akceptowalną formą zapłaty była płatność bezdotykowa, rachunek wynosił 28 euro, a moja polska karta akceptowała takie transakcje tylko do 50 zł. Niedawno ta kwota wzrosła wprawdzie do 100 złotych, ale nadal jest to poniżej 25 euro. Znajdą się też pewnie osoby które lepiej będą spać ze świadomością, że część ich oszczędności jest gwarantowana przez niemiecki system finansowy. Tacy finansowi preppersi.