BEZDROŻA: WIELKOPOLSKA – TRAVELBOOK

„Choć Wielkopolska – czytam na tylnej okładce nowego po niej przewodnika wydanego w serii travelbooków Bezdroży – kojarzy się przede wszystkim z Poznaniem i Gnieznem, tak naprawdę kryje w zanadrzu znacznie więcej atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od aktywnego wypoczynku nad którymś z licznych jezior, przez spływy kajakowe, malownicze szlaki rowerowe i leśne wędrówki, po zabytki Szlaku Cysterskiego oraz klimatyczne miasteczka. Na smakoszy czekają regionalne przysmaki (Wielkopolska to nie tylko pyry i rogale świętomarcińskie), a na głodnych kulturalnych wydarzeń – rozmaite festiwale”. Zgodnie z koncepcją i schematem tej serii przewodników, informacje zawarte w „Wielkopolsce” są bardzo zwięzłe, chociaż uwzględniają chyba wszystkie, a przynajmniej większość faktów niezbędnych turyście. Wzbogaca je ponad 160 kolorowych zdjęć, 4 mapki i plany miast, 6 obszerniejszych, dwustronicowych wkładek monotematycznych oraz ponad 50 ciekawostek i informacji w ramkach włamanych w tekst. Przewodnik otwiera ilustrowany wykaz, po 5, największych atrakcji tego regionu w podziale na: Cuda przyrody, Perły architektury, Przemysłowe smaczki i Słynne drzewa. Dwa rozdziały wstępne: Informacje praktyczne i A-Z oraz Informacje krajoznawcze z Krajoznawczym ABC, zawierają sporo treści potrzebnych i przydatnych. Moją uwagę w Informacjach A-Z zwróciły zwłaszcza sugestie, jakie pamiątki warto stamtąd przywieźć.

Z kulinarnych, oprócz słynnych rogali, także olej rydzowy, miody, piwo z Grodziska i sól z Kłodawy. Z innych wyroby plecionkarskie z Nowego Tomyśla, frywolitki (artystyczne koronki) i snutki galińskie (ludowe hafty). Warte uwagi są także informacje o kilku rodzajach zniżkowych Poznańskich Kart Turystycznych oraz przywilejach dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. W Krajoznawcze ABC włamane jest Kalendarium historyczne od roku 966 do 2012 – Mundialu, który rozgrywany był również w Poznaniu oraz trzy ciekawostki: Powstanie Wielkopolskie, Złamanie Enigmy i Kraj Warty-Wielkopolska-Poznańskie, Natomiast w części poświęconej tamtejszemu Społeczeństwu warto zwrócić uwagę na wielkopolskie gwary oraz lokalne zwyczaje ludowe. A także sztukę wysoką i ludową oraz kuchnię. Chyba nadmiernie zwięźle omówione są tamtejsze możliwości noclegowe z zaledwie 5 przykładowymi obiektami oraz wyżywienia – bez żadnych konkretniejszych sugestii. Najobszerniejsza część czysto przewodnikowa podzielona została na Poznań oraz Wielkopolskę: centralną, północną, wschodnią, południową i zachodnią.

W przypadku Poznania z bardzo zwięzłym wstępem oraz prezentacją: Centrum miasta, Jeziora Maltańskiego, Jeżyc, Ogrodów, Łazarza, Wildy i Meteorytu Morasko. W tę część włamano też „Wielkopolskę dla dzieci”. W pozostałych omówione są, niektóre tylko na 1-2 stronach, najważniejsze w nich miasta z ich atrakcjami i okolicami. Również z dużymi wkładkami i włamanymi w tekst ciekawostkami w ramkach. Tych ostatnich jest, jak już wspomniałem, sporo i są one przeważnie interesujące. I – to duży plus – uwzględnione są w odrębnym indeksie z odsyłaczami na właściwe strony. M.in. „Słynne Wielkopolanki”. „Wielkopolscy literaci” (Tylko czworo, ale najważniejszych). „Poznańskie koziołki”. „Żydzi w Poznaniu”. „Historia pewnego kremu” (Nivea). „Poznański Czerwiec 1956 r. na Jeżycach”. „Hipolit Cegielski – najsłynniejszy poznański przedsiębiorca” ”Poznańskie krówki” (to „ojczyzna” tych cukierków). „Na cysterskim szlaku”. „Wędrówka śladami Olendrów”. „Wielkopolski Park Narodowy”. „Konie, które przybyły z odsieczą” (Legenda związana z Koninem). „Drzwi Gnieźnieńskie” i wiele innych. W sumie: poręczny przewodnik bardzo ułatwiający zwiedzanie i poznawanie tego regionu Polski.

WIELKOPOLSKA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorka: Katarzyna Rodacka. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2021, str. 255, cena 32,90 zł. ISBN 978-83-283=7276-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top