Bliższe i dalsze wypady za miasta, zwłaszcza duże, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Dokąd warto wybrać się, jak podczas nich spędzić czas, co zobaczyć, wzbogacić przeżycia i wiedzę o, niekiedy mało wcześniej znanych miejscowościach, miejscach, zabytkach, lokalnych zwyczajach i kuchni? Odpowiedzi na te pytania przynosi nowa seria ilustrowanych przewodników weekendowych Bezdroży serii Ucieczki z miasta. Ich omówienie zaczynam od Warszawy. Jest to spory, 340 stronicowy tom wydrukowany na dobrym, grubym papierze, a więc dosyć ciężki, zwłaszcza do noszenia podczas wycieczek pieszych. Zawiera propozycje, programy oraz opisy i informacje o ciekawych miejscach na sugerowanych trasach 64 wycieczek po Mazowszu, ale nie tylko. Na weekend, jeden dzień, a nawet tylko kilka godzin. Teksty wzbogaca ponad 110 kolorowych zdjęć i mnóstwo rysunków w stylu dziecięcych. A także liczne ciekawostki w ramkach włamanych w tekst. Proponowane wycieczki podzielone są, jak już wspomniałem, na trzy kategorie czasowe, oznaczone ikonkami wskazującymi, z jakich atrakcji można korzystać w poszczególnych miejscach, zgodnie z zasadą „Spędzaj czas tak, jak chcesz”.
A więc: Spacerowe zwiedzanie. Wycieczki: piesza, rowerowa lub kajakowa. Aktywność sportowa. Atrakcje dla dzieci. Wypoczynek nad wodą. Rejs statkiem. Stoki narciarskie. Sporty powietrzne. Jazda konna. Żeglarstwo. Sporty wodne. Atrakcje kulinarne. Ułatwia to szybki wybór tego, co w danym momencie może interesować turystę. Trasy w poszczególnych częściach zawierają w kółkach numery stron, na których znajdują się informacje o miejscowościach, obiektach i miejscach, których dotyczą. To kolejny dobry pomysł, stwarzający przejrzystą możliwość wyboru i szybkiego odszukania celu wycieczki, bez konieczności szukania go w indeksie na końcu przewodnika. Wycieczki, w zależności od przewidzianej długości ich trwania, poprzedzone są krótkimi radami i uwagami ogólnymi, a następnie rysunkami wycinków mapki kraju. Z nazwami proponowanych miejscowości i miejsc na kolorowym tle, wskazującym, jak długiej wycieczki one dotyczą. Po czym następuje prezentacja ich atrakcji. Niestety, nie w porządku alfabetycznym, czy według bliskości położenia, lub innej logiki terenowej.
I tak np. po Czerwińsku nad Wisłą w rozdziale poświęconym jednodniowym wypadom w okolice Warszawy, jest Modlin leżący też nad największą polską rzeką, ale w innym miejscu. Później Lasy Chotomowskie, Nieporęt, Rynia i Białobrzegi, Plaże nad Zalewem Zegrzyńskim, Kamieńczyk, Otwock, Spływ Świdrem, Otwock Wielki itd. Informacje o miejscowościach, miejscach i atrakcjach są bardzo krótkie, zawierają jednak podstawowe wiadomości, sugestie, co zobaczyć, przeżyć lub jak spędzić czas. W ramkach o dojeździe i Informacje praktyczne, kilka słów o okolicy oraz przeważnie jedna – dwie ciekawostki, chociaż nie w każdym przypadku. W końcowej części tego przewodnika znajdują się informacje i propozycje tematyczne. „Frajda przez duże F”, czyli miejsca, w których dzieci mogą się tak wyszaleć, że nie będą miały siły wracać do Warszawy. To chyba dla wycieczkowiczów samochodowych, chociaż w ikonkach nie ma zaznaczonej takiej opcji.
Ponadto: „Gotowi na prawdziwą ucztę?”, czyli informacje, gdzie można skosztować czegoś oryginalnego. „No to zjeżdżamy!” – o terenach narciarskich i snowboardowych w odległości 2-3 godzin jazdy od stolicy. „Z lotu ptaka” – skoki spadochronowe, loty balonami, samolotami i szybowcami. „Hajda na koń!” – oczywiście o dostępnych ośrodkach jeździeckich, przy czym w miejscach ciekawych krajobrazowo. „Pomyślnych wiatrów!” – pod żaglami na Zalewie Zegrzyńskim, ale także Sulejowskim oraz Wielkich Jeziorach Mazurskich, bo w przypadku wyjazdów weekendowych, nie leżą one przecież aż tak daleko. W sumie mnóstwo ciekawych propozycji dobranych na podstawie wiedzy i doświadczenia autorów. Obejmujących spory obszar kraju, a nie tylko najbliższe okolice Warszawy. Aż po Tykocin, Ciechanów, Sierpc, wspomniany Sulejów, Bałtów i Kozłówkę.
A także Mikołajki i Śniardwy, spływ Krutynią, Puszczę Piska, Biebrzański PN, Puszczę Białowieską, Podlaski Przełom Bugu, Janów Podlaski, Grabarkę, Kazimierz Dolny, Góry Świętokrzyskie, Kielce, Chęciny, Jurę, Płock, Łowicz, Arkadię czy Nieborów. Plastycznie przedstawione są one w trzech kolorach, w zależności od sugerowanej długości wycieczek, na mapie znajdującej się na tylnich, wewnętrznych stronach okładki. Oczywiście można wybrać się, nawet przy okazji wycieczki do uwzględnionego w przewodniku miejsca, również w inne. Zwłaszcza w przypadku wyjazdów weekendowych. Zasugeruję tylko jeden przykład. Do opactwa cystersów w Sulejowie nad Pilicą trzeba z Warszawy jechać przez Piotrków Trybunalski. Odległe od Sulejowa tylko o 15 km miasto z ponad 800–letnią historią, mnóstwem zabytków i miejsc aż tak ciekawych, że były przecież plenerami kilku znakomitych polskich filmów. Podobne przykłady można mnożyć, a recenzowany przewodnik nie zabrania przecież układania, w oparciu o jego sugestie,
WARSZAWA. UCIECZKI Z MIASTA. ILUSTROWANY PZREWODNIK WEEKENDOWY „Bezdroży”. Autorzy: Malwina i Artur Flaczyńscy. Wydawnictwo Helion, wyd I, Gliwice 2021, str 340, cena 64,90 zł. ISBN 978-83-283-7349-5