BEZDROŻA: WALIA – TRAVELBOOK

Walia, jedna z czterech, obok Anglii, Szkocji i Północnej Irlandii części Zjednoczonego Królestwa, doczekała się poświęconego tylko jej przewodnika Bezdroży w serii travelbooków. Ta położona w południowo zachodniej części wyspy Wielka Brytania kraina o powierzchni 20.779 km², czyli wielkości średniego polskiego województwa, była w przeszłości regionem rolniczym i górniczym, z kopalniami węgla. Współcześnie jest przede wszystkim rolniczym, z ogromną – 11 mln sztuk, blisko 4 na mieszkańca – hodowlą owiec, regionem przemysłu lekkiego oraz turystycznym. Atrakcji posiada mnóstwo. Od przepięknych krajobrazów: nadmorskich klifów, malowniczych plaż i łagodnych wzgórz oraz jezior, po zabytkowe miasta i miasteczka, zamki i ich ruiny, kościoły i opactwa, przyrodę z parkami narodowymi i ogrodami. Przedstawione są one ciekawie i kompetentnie przez polską autorkę przewodnika. A wzbogaca go nieco ponad 100 kolorowych zdjęć, 3 mapki i plany, 6 większych, dwu – czterostronicowych wkładek monotematycznych oraz 28 krótszych informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Podobnie jak inne przewodniki z tej serii, także ten otwiera krótki, ilustrowany wykaz jej najważniejszych, zdaniem autorki, atrakcji, poczynając od „Sześciu powodów, dla których warto przyjechać do Walii”, poprzez „7 walijskich zabytków znajdujących się na Liście UNESCO” oraz „6 najciekawszych atrakcji dla rodziny z dziećmi”.

 

W dwu rozdziałach wstępnych czytelnik – turysta znajduje to, co powinien wiedzieć o tym kraju, a ściślej części większego, a także mnóstwo innych ciekawych i przydatnych informacji. W Informacjach Praktycznych sugestie, kiedy (koniec czerwca – początek września, ale także w kwietniu i maju oraz w październiku) najlepiej się tam wybrać w celach turystycznych. Jak i czym dojechać, poruszać się na miejscu, gdzie i za ile (bo nie jest to tanie, mimo stosunkowo niskiego, przynajmniej w porównaniu z kursami funta przed kilku laty) nocować oraz żywić się. Z Informatora A-Z” można dowiedzieć się m.in. o aktywnym wypoczynku, dniach wolnych od pracy, napiwkach (standardowo 10-12%), innych niż w Polsce gniazdkach elektrycznych, czy opłacalnych, gdy ma się zamiar sporo zwiedzać, kartach turystycznych. A także o dosyć trudnym do zrozumienia, ze względu na miejscowy akcent, języku angielskim, czy zakazie palenia tytoniu w zamkniętych miejscach publicznych. Mnóstwo wartych uwagi faktów i ciekawostek zawierają Informacje Krajoznawcze z ABC.

O tamtejszej florze i faunie, kalendarium historycznym od ok. 200 tys. (!) lat p.n.e. do roku 2016 – referendum w sprawie Brexitu – wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, które w Walii poparło 52,5% procent uczestniczących w nim. Ponadto o społeczeństwie, języku (w walijskim mówi już tylko 20% ludności), religii, polityce, gospodarce, kulturze i sztuce – z kalendarium wybranych, cyklicznych wydarzeń kulturalnych. I, oczywiście, także o walijskiej kuchni z dominującą w niej jagnięciną, ale również innymi mięsami, rybami i owocami morza, kapuście, ziemniakami i krowimi serami. Najobszerniejsza część, przewodnikowa, podzielona została na trzy rozdziały: Walia: Południowa, Środkowa oraz Północna i wyspa Anglesey. Każdą poprzedza jej charakterystyka, po czym następuje prezentacja miast – od stołecznego Cardiff, kurortów, zabytków, parków narodowych, jezior itp.: z ich krótką historią, ciekawostkami i wyróżnionymi kolorową czcionką, ułatwiająca ich szybkie odszukiwanie, informacjami o nazwach, adresach – także www, telefonach, dniach i godzinach otwarcia oraz cenach biletów – sugerowanych do bliższego poznania zabytkach, muzeach i innych obiektach.

Na końcu prezentacji każdego z miast czy innych atrakcji znajdują się w ramkach informacje jak do nich dojechać, gdzie nocować i jeść. Przewodnik zamyka krótki słowniczek polsko – walijski, który trzeba traktować jako ciekawostkę, bo raczej trudno znaleźć w Walii mieszkańca, z którym nie można porozumieć się po angielsku. Wspomniałem o wkładkach monotematycznych i ciekawostkach w ramkach. Te pierwsze, to: „Język walijski”, „Rugby”, „Mity, tradycje i symbole Walii”, „Wales Coast Path”, „14 ciekawych faktów o Walii” oraz „Zamki Walii północnej”. Natomiast w ramkach, obok takich informacji, jak „Polskie placówki dyplomatyczne”, „Przykładowe ceny” czy „Święta państwowe”, znajdują się ciekawostki, np. „Walijskie owce”. „Skąd nazwa Walia?”, „Pani z jeziora”, „Delfiny na żywo”, „Epoka wiktoriańska”, „Królestwo Gwyneda”, „Zasady bezpiecznego wędrowania po górach”, „Mężczyźni z Harlech” i sporo innych. W sumie jest to przewodnik zwięzły, ale ciekawy, zawierający chyba wszystkie niezbędne turyście informacje i sporo ponadto, zachęcający oraz ułatwiający poznawanie tej części Zjednoczonego Królestwa

WALIA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorka: Katarzyna Byrtek, Wyd. Helion, Gliwice 2020 r., wyd. I, str. 184, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-5156-1

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top