BEZDROŻA: SANTORINI – TRAVELBOOK

Grecja popularna jest wśród polskich turystów „od zawsze”. Praktycznie jednak bardziej masowe wyjazdy tam rozpoczęły się pod koniec lat 70-tych XX w. gdy otrzymali oni prawo posiadania paszportów w domu. Problem stanowiły tylko obłędne kolejki po wizy w ambasadzie greckiej w Warszawie, no i koszty, przy absurdalnym wówczas kursie dolarów, a zwłaszcza w przeliczeniu na nie naszych zarobków. Silnym magnesem były przede wszystkim światowej rangi zabytki i kultura oraz wspaniałe plaże. Najpierw dla turystyki poznawczej w części kontynentalnej Grecji i na Peloponezie, później wypoczynkowej na Riwierze Olimpijskiej, półwyspie Halkidiki oraz wschodnim wybrzeżu Peloponezu. A z czasem także, zwłaszcza gdy uruchomione zostały tanie loty, na przepięknych wyspach. I tak jest nadal, kraj ten należy ciągle do naszych ulubionych kierunków wyjazdów turystycznych i urlopowych. Przybywa także przewodników po nim. Obok ogólnych prezentujących Grecję, także mniejszych, dla tych którzy wybierają się tylko w określone miejsca, np. do Aten, czy w konkretne regiony, zwłaszcza na wyspy. A jest ich tam mnóstwo, przy czym obok tak bogatych w zabytki jak Kreta czy Rodos, a to tylko przykłady, są również przepiękne, typowo wypoczynkowe. Jedną z perełek wśród nich jest Santorini, której poświęcony został najnowszy przewodnik Bezdroży z serii travebooków.

„Santorini – można o niej przeczytać na jego tylnej okładce – uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp świata. I faktycznie nie można odmówić jej czaru. Przypomina wielki taras wiszący nad Morzem Egejskim, z którego rozciągają się wspaniale widoki. Słynie z białych domów, wijących się uliczek, młynów wiatrowych, pięknych plaż oraz kościołów z niebieskimi kopułami”. Omawiany przewodnik, podobnie jak inne z tej serii, zawiera mnóstwo ważnych i ciekawych informacji, sugestii i rad. Wzbogaca go ponad 120 kolorowych fotografii, 2 duże wkładki monotematyczne, 2 mapki i plany oraz 13 informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Autorka najpierw prezentuje główne atrakcje wyspy: po 5 malowniczych miast i wiosek oraz plaż, 2 polecane szlaki jej poznawania, jedno stanowisko archeologiczne i 4 winnice. W Informacjach praktycznych warto zwrócić uwagę m.in. na sugestię wyboru czasu podróży. Z uprzedzeniem, że w miesiącach letnich, zwłaszcza w sierpniu, Santorini przeżywa prawdziwy najazd turystów. Lepiej więc wybrać się tam w czerwcu lub wrześniu, ale równie dobrze w maju i październiku. Warto, poza zabraniem europejskiej karty EKUZ, wykupić też dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, gdyż wizyty w lekarza, to wydatek minimum 50-80 €.

Podobnych informacji i rad jest więcej. Dotyczą dojazdu, komunikacji lokalnej – z wcześniejszym uzgadnianiem ceny przejazdu taksówkami, noclegów – a jest to w lecie jedno z najbardziej „obłożonych” miejsc na świecie, wyżywienia, zakupów, życia nocnego, wypoczynku aktywnego, wycieczek fotograficznych, wspinaczki, sportów wodnych, atrakcji dla dzieci itp. W Informatorze A-Z można przeczytać o zakazie fotografowania w kościołach, galeriach i muzeach, chociaż wyjątkowo uzyskuje się zgodę na robienie zdjęć bez flesza. Podobnie jak mieszkańców za ich zgodą. O cenach – od 8 € dziennie, za wynajęcie parasola czy leżaka na plaży, biletów wstępu do muzeów, 10% napiwkach, zakazie palenia tytoniu w miejscach publicznych, sjeście od godz. 12.00 do 17.00 w bankach, urzędach czy sklepach. Jak również, że poza supermarketami, w poniedziałki, środy i soboty handel kończy się o 14.00 itp. Sporo o wyspie, jej krajobrazach, klimacie, geologii, historii – z kalendarzem ważnych dat od roku 450 p.n.e. do 1981 – przyjęcia Grecji do UE, społeczeństwie, religii, świętach i festiwalach z ich datami, kulturze i sztuce, osobno też ludowej, kuchni itp. dowiedzieć się można z krajoznawczego ABC.

Część przewodnikowa, czyli „Zwiedzanie Santorini” podzielona została na jej główne miasto, Firę i jego okolice, północ, centrum i południe wyspy, starożytną Thirę, wulkan, wyspę Tirasię oraz sąsiednie wyspy. Z ich historią, prezentacją tego, co warto tam zobaczyć i opisem głównych obiektów oraz atrakcji, informacjami o dniach i godzinach otwarcia oraz cenach biletów. Na końcu zaś każdej z tych części znajdują się w ramkach informacje o dojeździe, noclegach i wyżywieniu z wymienieniem kempingów, hoteli i innych obiektów noclegowych, a także lokali gastronomicznych z przykładowymi cenami. Wspomniane dwie duże, 4-stronicowe wkładki, poświęcone są plażom i winnicom. Natomiast wśród małych informacji w ramkach włamanych w tekst warto wymienić m.in.: „Pochodzenie nazwy wyspy”, „Gdzie kupić lokalne przysmaki?”, „Santorini w mitologii” czy „Śluby na Santorini”. Na końcu przewodnika jest oczywiście indeks, zaś na wewnętrznych stronach tylnej okładki krótki słowniczek polsko – grecki.

 

SANTORINI. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorka: Agnieszka Zawistowska. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 151, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4015-2.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top