DUBAJ: PONAD 8 MILIONÓW TURYSTÓW W I PÓŁROCZU 2018

Wbrew pozorom to nie ropa naftowa, ale właśnie turystyka jest fundamentem ekonomicznego rozwoju i dywersyfikacji Dubaju. Z roku na rok coraz więcej osób  odwiedza to jedyne w swoim rodzaju miejsce.

Jak podaje dubajski Departament Turystyki, Marketingu i Handlu (Dubai Tourism) w ciągu pierwszego półrocza 2018 r. Dubaj odwiedziło 8,10 miliona osób . Wraz ze wzrostem liczby przyjezdnych odnotowuje się również wzrost wartości branży turystycznej, która na koniec 2017 roku osiągnęła zawrotny poziom 109 miliarda dirham (AED). Na tym jednak nie koniec, ponieważ Dubaj jako miasto stawiające na rozwój, w najbliższej przyszłości planuje przyjąć jeszcze większą liczbę podróżnych i zwiększyć dochody płynące z tego sektora.

„Fakt, że w pierwszej połowie tego roku udało nam się przyciągnąć 8,1 mln gości, pomaga nam wypełnić naszą wizję bycia najczęściej odwiedzanym miastem na świecie” – skomentował Jego ekscelencja Helal Saeed Almarri, dyrektor generalny Dubai Tourism. Warto przypomnieć, że w maju 2013 zatwierdzono strategię turystyki Dubaju zakładającą osiągnięcie 20 milionów odwiedzających rocznie do 2020 roku. O ile 5 lat temu można było mieć wątpliwości, co do realnych szans na zrealizowanie takiego celu, o tyle dziś jest to już w „zasięgu ręki”.

SKĄD PRZYJEŻDŻAJĄ ?

Wśród rynków generujących ruch turystyczny do Dubaju nadal prym wiodą Indie. Oszacowano, że w pierwszym półroczu 2018 r. miasto odwiedziło ponad milion osób z Półwyspu Indyjskiego (3% więcej w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku). Jest to w dużej mierze zasługa współpracy Dubai Tourism z gwiazdą Bollywood, Shah Rukh Khanem, który został zaangażowany w kampanię #BeMyGuest. Kolejne miejsca, jak w latach ubiegłych zajmują Arabia Saudyjska oraz Wielka Brytania. Czwarte miejsce pod względem liczby odwiedzających Dubaj zajęły Chiny, odnotowując w omawianym okresie 9-procentowy wzrost (453 000 osób).

Pierwsze półrocze br. to również wzrost liczby rosyjskich turystów. Jak wynika z obliczeń Departamentu Turystyki, Marketingu i Handlu od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 roku Dubaj odwiedziło aż 405 000 Rosjan (74% więcej w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku) windując swój kraj na piąte miejsce w rankingu pochodzenia turystów. Warto podkreślić, że rosnąca popularność Dubaju wśród przyjezdnych z Chin i Rosji to wynik zmian regulacyjnych, wprowadzonych odpowiednio pod koniec 2016 roku i na początku 2017 roku, umożliwiających bezwizowy ruch turystyczny dla obywateli obu tych państw przybywających do ZEA.

ROZWÓJ HOTELARSTWA

Rosnąca liczba turystów planujących zobaczyć Dubaj wymusza budowę nowych baz noclegowych. Oszacowano, że całkowita liczba miejsc i pokoi hotelowych pod koniec pierwszego półrocza 2018 roku wynosiła 111 317 w 700 obiektach noclegowych. Oznacza to w sumie 7-procentowy wzrost bazy w porównaniu z sytuacją pod koniec czerwca ubiegłego roku. Efektem zwiększonego zapotrzebowania na hotele średniej wielkości jest wzrost liczby czterogwiazdkowych z 114 do 138 (stanowi to 25 procent dostępnych pokoi hotelowych). Zebrane dane potwierdzają również, że między styczniem a czerwcem br. wzrastała liczba noclegów, która ostatecznie wyniosła 14,97 mln (+0,44 mln w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku).

Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top