BEZDROŻA: BIELSKO-BIAŁA, CIESZYN I OKOLICE – TRAVELBOOK

Załamanie turystyki światowej, zwłaszcza dalekich podróży, spowodowane przez pandemię koronawirusa, a równocześnie rozbudzone wcześniej potrzeby ludzi w zakresie podróżowania, poznawania nowych miejsc i odpoczynku poza miejscem stałego zamieszkania, spowodowały ogromny wzrost zainteresowania własnymi krajami, a nawet tylko najbliższymi okolicami. Dostosowało się do tego wydawnictwo Helion wydając liczne nowe, lub kolejne pozycje już wcześniejszych serii przewodników Bezdroży po Polsce. Rozpoczynamy publikację ich recenzji. „Beskid Śląski – zachęca autorka i wydawnictwo na tylnej okładce przewodnika po tym regionie tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą – to jeden z najciekawszych regionów turystycznych w naszym kraju…”. I udowodniają to na prawie 240 stronach informacji wzbogaconych 180 zdjęciami, kilkoma mapkami i planami miast oraz 60 ciekawostkami w ramkach. Szata tegorocznej serii travelbooków uległa zmianie, ale układ i treść pozostała w zasadzie niezmieniona, na dobrym poziomie merytorycznym. Przewodnik otwiera lista głównych atrakcji tego regionu Polski z propozycjami: po 5 programów wycieczek i spacerów oraz pereł architektury, zwiedzania muzeów, atrakcji dla dzieci.

 

A także poznania innych ciekawych miejsc i obiektów: Izby pamięci himalaisty Jerzego Kukuczki, Ochorowiczówki – Muzeum Magicznego Realizmu, Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle, Skoczni narciarskiej im. Adama Małysza i wiaduktu kolejowego w Łabajowie. Poprzedzające zasadniczą część przewodnikową Informacje praktyczne z A-Z i Informacje krajoznawcze zawierają w skrócie chyba wszystko, co dla turysty jest najważniejsze. O tym, co o regionie warto wiedzieć przed wyjazdem do niego, jak poruszać się na miejscu różnymi środkami komunikacji, o tamtejszej ofercie turystycznej, noclegach i wyżywieniu. A także podstawowe informacje krajoznawcze, charakterystykę geograficzną, informacje o przyrodzie, kalendarium historyczne od IV tysiąclecia p.n.e., o tradycjach i kulturze, zwłaszcza strojach regionalnych, pasterstwie i zbójnictwie, które było nierozerwalnie związane z beskidzką kulturą.

Ważne i przydatne jest też kalendarium głównych, dorocznych wydarzeń kulturalnych, o zachęcających do udziału w nich nazwach. Żywieckie Gody, Bielska Zadymka Jazzowa, Zimowe Zawody Furmanów, Myiszani (początek wypasu) owiec, Redyk Wiślański, Święto Trzech Braci (ale nie chodzi o legendarnych Lecha, Czecha i Rusa), Smaki Karpat = Czas na Bryndzę!, Industriadę w Muzeum Ustrońskim czy Żywieckie Suwakowanie (święto muzyki puzonowej), Dni Koronki Koniakowskiej, Jarmark Pasterski i kilka innych. Część ściśle przewodnikowa podzielona została na 7 głównych miast i miejscowości regionu, z ich okolicami: Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Wisła, Trójwieś (Istebna, Jaworzynka i Koniaków), Cieszyn i Żywiec. Każdą poprzedza krótka charakterystyka oraz kluczowe daty, np. dla Bielska-Białej od XII wieku.

A następnie informacje co tam warto zobaczyć, z krótkimi, ale przeważnie wystarczającymi, podstawowymi o uwzględnionych zabytkach, świątyniach, obiektach i miejscach. Po nich zaś informacje o ich źródłach, przede wszystkim o komunikacji, noclegach, wyżywieniu i ofercie dla aktywnych. W tekst włamane są, niekiedy całkiem obszerne, ciekawostki wydrukowane innym kolorem czcionki. W przypadku wspomnianego Bielska-Białej: „Jurek z widelcem” (Posąg Neptuna w fontannie). „Sympatyczny diabełek”. „Pan Tadeusz i literatura” (prywatne Muzeum Literatury prowadzone przez Tadeusza Modrzejewskiego). „Żaby i etos pracy”. „Bielskie murale”. „Bielskie tramwaje”. „W poszukiwaniu praBielska”.

Kolejne znajdują się w części poświęconej atrakcjom okolic Bielska-Białej: „Kaskada Soły”. „Pszczyńskie nalewki i wódki”. „Daisi (angielska księżna Cornwallis-West) patronka Pszczyny”. Uzupełnieniem informacji o tym mieście i jego okolicach oraz ich turystycznych atrakcjach są propozycje dla dzieci (i, oczywiście, rodzin z dziećmi) oraz programy 5 wycieczek w okoliczne góry. Podobnie omówione są pozostałe miejscowości i ich okolice uwzględnione w tym przewodniku. Propozycji starczy na kilka wyjazdów, a nawet dłuższych urlopów. Oczywiście zachęcam do zapoznania się z nim i korzystania z tego travelbooka. Zwłaszcza, ze jest również poręczny i dosyć lekki. 

BIELSKO-BIAŁA, CIESZYN I OKOLICE. Autorka; Iwona Baturo. Wyd. I, Bezdroża, wydawnictwo Helion, Gliwice 2021, str 239, cena 32,90 zł. ISBN 978-83-283-7278-8

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top