BEZDROŻA: BERLIN – WEEKEND Z MICHELINEM

Najbliżej położona granic Polski stolica sąsiadów jest celem zarówno wyjazdów na zakupy, w interesach, jak i aby ją zwiedzać, przez licznych naszych turystów, przede wszystkim z zachodnich województw. Zainteresowaniem cieszą się także krótkie tam wypady weekendowe. To głównie z myślą o nich ukazał się w Bezdrożach przewodnik Michelina po niemieckiej stolicy. Krótko go charakteryzując: poręczny, lekki, z 14 planami i mapkami oraz ponad 50 kolorowymi zdjęciami oraz mnóstwem informacji „w pigułce” skróconych do minimum, ale chyba wystarczających na pobieżne poznawanie tego miasta. A tylko takie możliwe jest w ciągu 2-4 dni.

Można w nim znaleźć („Nasze podpowiedzi”) propozycje co i jak zwiedzać. Sugestie dotyczące poznawania miasta: czego i w jakiej kolejności oraz czasie, w ciągu 3 dni. A jeżeli dysponuje się wolnym czwartym, to także Charlottenburga lub Poczdamu. Z oznaczeniem proponowanych obiektów i miejsc gwiazdkami, od 1 do 3, oznaczającymi, czy w ocenie autorów trzeba te obiekty zobaczyć koniecznie, warto je odwiedzić, czy są tylko godne uwagi. W tym trzydniowym programie znajduje się ich sporo. Dwa obiekty 3*, siedem 2* i cztery 1*, nie licząc propozycji na dzień czwarty.

 

We wstępnych częściach przewodnika są oczywiście „Informacje praktyczne” z sugestiami co warto zrobić przed wyjazdem do tego miasta i jak przygotować się do jego zwiedzania, o dojeździe różnymi środkami transportu, komunikacji na miejscu oraz noclegach, z ponad 30 wymienionymi hotelami i miejscami noclegowymi w różnych dzielnicach oraz kategoriach. Z ich adresami, telefonami stronami www, cenami. Podobnie wyżywieniu – osobno w restauracjach oraz informacjami o barach i kawiarniach. Jest też kalendarz świąt i imprez kulturalnych ułatwiający wybór terminu podróży w zależności od jej celu i zainteresowań turysty.

W rozdziale „Zaproszenie do podróży” znajdzie on króciutką historię miasta z kalendarium najważniejszych w nim wydarzeń w latach 1307 – 2017 oraz informacje o tamtejszej architekturze i sztuce w poszczególnych epokach oraz okresach. Część przewodnikowa – „Zwiedzanie” to prezentacja miasta w podziale na dzielnice oraz zabytki: Okolice Reichstagu i Bellevue, Unter den Linden i Gendarmenmarkt, Wyspa Muzeów, Friedrich–Wilhelmstad, Alexanderplatz i Dzielnica św. Mikołaja, Przedmieścia: Spandau i Prenzlauer Berg, Friedrichshain, Kreuzberg, Potsdamer Platz i Kulturforum, Moabit i Wedding, Schöneberg, Savignyplatz i Kurfürstendamm oraz Charlottenburg.

I osobno, szkoda że bez mapki, na 5 stronach, w tym zdjęcie, Poczdam. W każdej – poza tą ostatnią – części znajduje się plan tego fragmentu miasta, informacja o jego lokalizacji, parę faktów z przeszłości, oraz „Spacer” czyli zwiedzanie. Z określeniem sugerowanego czasu, programu oraz w kilku – kilkunastu linijkach w jednej szpalcie informacjach o poszczególnych zabytkach, obiektach i miejscach. Na końcu przewodnika znajduje się Indeks. W sumie więc jest to dosyć dobry przewodnik na wyjazd weekendowy, ale także dla tych turystów, którzy chcą czegoś dowiedzieć się o mieście i jego atrakcjach, ale nie są im potrzebne dokładniejsze informacje o tym, co oglądają i zwiedzają.

 

BERLIN. MICHELIN. Przewodnik Bezdroży. Brak nazwiska autorów, są tylko tłumaczy. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2017, str. 152, cena 20,90 z;. ISBN 978-83-283-3129-7

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top