AUSTRIA: SCHLADMING – PLANAI 2021

Schladming-Dachstein jest największym i chyba najatrakcyjniejszym styryjskim ośrodkiem sportów zimowych. A to za sprawą narciarskiej huśtawki czterech gór. Łączy ona – licząc od wschodu – Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen i Reiteralm. To w sumie 123 km starannie przygotowanych stoków, które można przemierzyć bez odpinania nart. Na te kilometry składa się 78 różnej trudności przygotowanych tras, obsługuje je 46 kolejek i wyciągów. Niestety teraz, w połowie stycznia 2021 r. są one dla nas niedostępne.

 

Co prawda wyciągi działają, ale baza noclegowa nie, więc z ośrodków korzystają tylko lokalni i jednodniowi goście. Co szkodzi jednak powspominać dobre w nadziei na lepsze czasy…

     Centralną z czterech gór jest Planai

Nie jest ona z nich najwyższą, ale najbogaciej zagospodarowaną. Jest tu 15 kolejek i wyciągów w tym dwie dwuetapowe koleje gondolowe. Podstawową jest startująca przy stadionie zimowym w Schladming nowoczesna 10-osobowa gondola Planai Seilbahn, otwarta zaledwie w 2019 r.

W ciągu dwunastu minut pokonuje ona odległość 3,7 km i ok. 1100 m różnicy poziomów. Z nowoczesnych, panoramicznie przeszklonych kabin jest piękny widok na Schladminger Tauern i masyw Dachstein. Dolna stacja zawiera podziemny parking, przystanek autobusowy, stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.

Sklep, wypożyczalnię, bar – oczywiście też. Druga gondola, 8-osobowa zwozi do Rohrmoos i pozwala na przedostanie się na stoki Hochwurzen. Tu jednak nie zjedziemy na nartach na sam dół. Górnemu odcinkowi kolejki towarzyszy co prawda trasa czarna, wzdłuż dolnego trasy nie ma wcale – trzeba zjeżdżać kolejką.

Nowością obecnego sezonu (2020/21) jest 8-osobowa kolej krzesełkowa Lärchkogel. Jest ona najpotężniejszym i najnowocześniejszym wyciągiem krzesełkowym w Styrii. Obok górnej stacji, w miejscu nazwanym „Warm-Up Platzerl”, zainstalowano dwie maszyny do plenerowego fitnesu, które maja sprzyjać solidnej rozgrzewce przed pierwszymi zjazdami.

 

Większość na czerwono

 

Trasy na Planai są w ogromnej większości czerwone (24 km), średnio trudne. Coś więc już trzeba umieć, zupełnie łatwych zjazdów tu jak na lekarstwo. Niebieskie – chociaż doliczyć się ich można aż 5 km – są prawie wyłącznie łączniki między głównymi stokami.

Na czarno zaznaczono tylko 2 km – to zjazdy na samo dno doliny. Atrakcję stanowią stoki z homologacją FIS o różnicy poziomów wynoszącej 1140 m.

Jedynką oznaczona jest trasa zwodów mężczyzn (czerwona/czarna) o długości 4,6 km, dwójką trasa, na której ścigają się kobiety (czerwona) o długości 5,4 km.

Oczywiście trudności dodaje sposób ustawienia bramek. Zjazd kończy się na stoku z metą w Schladming. Odbywały się tu zawody pucharów świata w narciarstwie alpejskim, mistrzostw świata, paraolimpiady oraz innych imprez międzynarodowych.

Najsłynniejszy jest styczniowy slalom, któremu co roku kibicuje 45 tys. widzów. Oczywiście nie w tym pandemicznym sezonie…

 

Coś dla rozrywki

 

Oświetlony stok jest na zboczu Waldfrieden (w godz. 19-22). Na trasach Planai, można uzyskać raport dzienny o liczbie przejechanych kilometrów – w tym celu trzeba wprowadzić numer karnetu w terminalu przy dolnej stacji kolejki. Jest też specjalnie przygotowana trasa z elektronicznym pomiarem czasu przejazdu.

Na śnieżnych polach Hopsi-Winterkinderland znajdzie się wiele urządzeń dla dzieci do zabawy na śniegu, na nartach albo i bez. Hopsiland, nazwany tak na cześć Hopsi, maskotki mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim w 1982 roku jest najwyżej położonym placem zabaw w Styrii. Do dyspozycji miłośników deski jest halfpipe (100 m ) boardercross i funpark na Lärchkogel oraz tory funslope i funcross dla wszystkich zainteresowanych.

 

Pieszo i na biegówkach

 

Kto zechce wybrać się na Planai bez nart, przy górnej stacji kolejki linowej znajdzie widokowy szlak pieszy. Trasa ma 2,6 km, suma podejść 121 m a czas potrzebny na jej przejście obliczono na ok. godzinę. Podnóża Planai służą z powodzeniem narciarzom na biegówkach. W Schladming jest 16 km łatwych tras.

Najdłuższa i najwyżej wytyczona to trasa Sonnenloipe (760-800 m n.p.m.) mierząca 10 km. Ośrodek Rohrmoos-Untertal ma 62 km tras biegowych w tym 15 km łatwych, 40 km średnich, 7 km trudnych. Najdłuższa trasa to Kristall-Loipe, która ma 32 km. Wysokogórska trasa Silberstein-Loipe (960-1080 m) ma 19 km.

Zdjęcia autorki

Więcej informacji i relacji turystycznych oraz krajoznawczych na: https://www.krajoznawcy.info.pl/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top