ASTRA Polska

ASTRA Polska


Problemy cyfryzacji przekazów medialnych w Polsce i Europie za pośrednictwem platform satelitarnych były tematem pierwszego grudniowego spotkania w „Globtroterze”. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele spółki ASTRA Polska: prezes zarządu Krzysztof Surgowt oraz Marcin Deka. Jest to spółka – córka firmy SES Astra zarządzającej 14 satelitami, której ubiegłoroczne przychody przekroczyły 1,6 mld €. Udziałowcem SES Astra jest m.in. rząd Luksemburga. Z jej usług korzystają tacy giganci jak BBC, BSkyB czy RTL.             


 – W Polsce, która jest opóźniona w cyfryzacji przekazów medialnych w porównaniu z innymi, także niektórymi nowymi, krajami Unii Europejskiej, są problemy z umieszczeniem nowej platformy cyfrowej – powiedział prezes K. Surgowt. Obecnie istnieją u nas 3 platformy płatnej telewizji DTH z około 2,5 mln abonentów, startuje telewizja HD. Z cyfrowego przekazu w sieciach kablowych korzysta około 200 tys. abonentów. Według danych Europejskiej Unii Nadawców Publicznych – EBU, w roku 2012 zaledwie 25% polskich gospodarstw domowych będzie miało dostęp do naziemnej TV cyfrowej. I jeszcze inny fakt: około 25 mln widzów – tj. około 6,2 mln domów nie może u nas odbierać telewizji w technice cyfrowej.  

Daleko do europejskiej czołówki             

 Tymczasem kraje Europy Zachodniej już przechodzą na transmisje cyfrowe, a wyłączenie sygnału analogowego przewidywane jest w roku przyszłym w Niemczech i Włoszech, w roku 2010 w Austrii, Francji i Hiszpanii, w 2012 m.in. w Anglii i Słowacji, a w 2013 na Węgrzech. W Polsce mówi się o roku… 2015. Proces przechodzenia z systemu analogowego na cyfrowy jest długotrwały. Np. Wielka Brytania rozpoczęła przygotowania do niego w roku 1998, sam proces rozpoczęła w 2006, zaś zakończy go w 2012. Szybciej udało się to Włochom, które startując w tym samym roku, cel osiągnąć mają już w 2008, zaś Francja i Hiszpania zaczynając w 2005, Austria zaś w 2006, analogicznie w 2010 roku. Warto wspomnieć, że już obecnie ponad 99% cyfrowych kanałów telewizyjnych w Europie nadawanych jest drogą satelitarną.            

Z ASTRY w Europie nadawane są wiodące platformy satelitarne: Canal Digitaal w Holandii, CanalSat we Francji, Czech Link w Czechach, Digital + w Hiszpanii, Entavio/Premiere w Niemczech, ORF Digital w Austrii, Sky Digital, Freesat w Wielkiej Brytanii, Sky Link na Słowacji oraz UPC na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. W naszym regionie cyfryzacja gospodarstw domowych będzie w najbliższych  latach na niskim poziomie. Szacuje się, że w 2012 roku Czechy zdołają osiągnąć wskaźnik 62%, Estonia 50%. Litwa i Łotwa po 34%, Słowacja 29%, zaś Polska wspomniane już 25%. Pozostałe kraje regionu od 24 do 13%.           

 Tymczasem cyfrowy przekaz satelitarny ( DTH/SMATV ) jako jedyny umożliwia 100% zasięg techniczny dla przekazów wysokiej rozdzielczości oraz daje gwarancję zasięgu ogólnokrajowego od samego początku i to bez dodatkowych inwestycji. Jest on więc podstawowym – chociaż ciągle, zwłaszcza u nas – przyszłościowym sposobem przekazywania telewizji cyfrowej. Jego główne walory to brak problemów z dostępnością pasma, wspomniane już 100% pokrycie obszaru kraju, natychmiastowy dostęp, niski koszt operacyjny oraz jednoczesne  dostarczanie sygnału do sieci kablowych oraz nadajników naziemnych, zarówno cyfrowych jak i analogowych. Ma też zdecydowaną przewagę nad telewizja naziemną ( DTT ) ze względu na ograniczenia w niej pasm i wysokie koszty zwiększania zasięgu, ograniczony zasięg na terenach wiejskich, ograniczoną liczbę kanałów oraz fakt, że jest to najdroższa dla nadawców metoda przekazu cyfrowego  

Czy TVP skorzysta z oferty?          

    Kwestią niezwykle istotna jest zapewnianie przez spółkę SES ASTRA i jej satelity oraz platformy kompleksowych szerokiego wachlarza usług. Zarówno dystrybucji cyfrowych treści telewizyjnych i radiowych, usług telewizji interaktywnej jak i usług interaktywnych IP: szerokopasmowego Internetu, telefonii, liniowego przekazu video oraz dostarczanie treści „na żądanie”. Więcej informacji na temat tej spółki znaleźć można pod: www.ses-astra.com . Prowadzi ona, objęte w szczegółach tajemnica handlową,  rozmowy z TVP na temat satelitarnej platformy cyfrowej w Polsce. Jako operator satelitarny – powiedział K. Surgowt – oferujemy stworzenie infrastruktury neutralnej technologicznie, tj. umożliwiającej odbiór za pośrednictwem różnych dekoderów spełniających określone warunki techniczne, otwartej także dla innych nadawców.         

   W Niemczech np. gdzie już prowadzony jest taki projekt wspólnie z platformą cyfrową, abonenci mogą wybierać sobie taki typ dekodera, jaki jest im potrzebny: najprostszy i najtańszy, wyposażony w dodatkowe funkcję, bądź subsydiowany – w ramach długoterminowej umowy – przez operatora. Poza Niemcami, SES ASTRA prowadzi rozmowy na temat stworzenia platformy cyfrowej z nadawcami – zarówno publicznymi jak i prywatnymi – w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Poza Europą – w RPA. Warto więc z uwagą obserwować efekty pertraktacji tej spółki w Polsce, gdyż być może właśnie od nich zależy tempo cyfryzacji przekazów medialnych oraz szybkie – lub wieloletnie – dołączanie w tej dziedzinie naszego kraju do poziomu Europy Zachodniej.

  Cezary Rudziński
Fot.: Grzegorz Micuła

Dodane 13 12 07

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top