Portal „Wasza Turystyka” opublikował po raz siódmy „Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”, które realnie wywierają największy na nią wpływ. Na tegorocznej znalazło się 15 reprezentantów touroperatorów i agentów, 9 przedstawicieli hotelarzy, 23 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych, 7 urzędników, 10 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych, 5 reprezentantów portów lotniczych, 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki, 5 reprezentantów ubezpieczycieli. 16 osób zadebiutowało na Liście lub wróciło na nią po przerwie.
Siódma edycja Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce – czytamy w omówieniu tego rankingu – to nie tylko drugi z rzędu rok powrotu do normalności. Podobnie jak rok temu na liście dominują ludzie turystyki, zaś urzędników – tak licznych w czołówce Listy w latach covidu – jest mniej i znaleźli się na mniej eksponowanych pozycjach. Portal podkreśla, że nie jest to ranking popularności ani lista najbardziej lubianych osób w branży, lecz osoby, których decyzje biznesowe (niekiedy polityczne), sukcesy (lub porażki) zawodowe mają wpływ na sytuację w branży turystycznej. Wpływ pozytywny – co oczywiście jest wspaniałe dla nas wszystkich oraz wpływ negatywny – z którym musimy się pogodzić. W omówieniu znajdują się też informacje, w jaki sposób, przez grono ekspertów tworzących kapitułę, w dwu etapach, spośród blisko 300 nazwisk z szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce – przedstawicieli biur podróży, hotelarzy, turystycznych izb gospodarczych, działaczy samorządów turystycznych, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, urzędników odpowiedzialnych za turystykę i naukowców wyłoniono finałowa „100” i kolejność miejsc na niej. Pod uwagę brany był wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, stopień przyczyniania się do osiągnięcia sukcesu (lub porażki) przez nią lub poszczególne jej segmenty, zasoby finansowe (własne lub organizacji czy firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudniane osoby, wiarygodność, medialność, popularność (w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu), wizerunek, publiczną i środowiskową aktywność.
W tym roku z list przesłanych przez członków Kapituły utworzyła się rekordowa lista 176 osób i z których utworzono ostateczną „100”. We wstępie do jej publikacji znalazły się również informacje i oceny sytuacji w polskiej turystyce. Rok 2022 – czytamy w nich – był pierwszym post-pandemicznym. Jest też rokiem bandyckiej, barbarzyńskiej napaści Rosji na sąsiadującą z Polską Ukrainę. Wojna ta to kolejny cios w naszą turystykę przyjazdową. Od pierwszego dnia napaści na Ukrainę branża turystyczna branża turystyczna rozpoczęła akcję pomocy zarówno dla uchodźców z Ukrainy, jak i tych, którzy zostali w kraju, walcząc z agresorem. Ta branża, którą zdziesiątkował kadrowo covid, która dwa lata walczyła o przetrwanie, teraz dała przykład mobilizacji i organizacji działania. A jednocześnie w roku 2022 podróżowanie, wypoczynek za granicą, stał się łatwiejszy głównie dzięki zniesieniu restrykcji COVID-19. Pamiętajmy jednak, że w krajach azjatyckich obostrzenia zniesiono stosunkowo późno.
Ożywienie podróży w okresie wakacji 2022 dało nadzieję na pierwszy normalny sezon turystyczny od 2019 roku. Był to rok – dla większości branży – zarabiania pieniędzy i częściowego odrabiania strat. A urzędnicy mniej mieli pracy doraźnej, nie musieli skupiać się na negocjacjach, wyszarpywaniu środków finansowych i pomocowych dla branży, więc… nieco zwolnili. Branża wciąż czeka na co najmniej dwie ważne ustawy. Ustawa, która docelowo będzie regulowała obszar hotelarstwa oraz pilotażu i przewodnictwa turystycznego wciąż istnieje w fazie projektu. Rozmowy o opłacie turystycznej ciągną się bez żadnego widocznego efektu. Lista „100”, podkreśla Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu, nie jest rankingiem biur podróży ani hoteli czy przewoźników. Na ogólną ocenę składają się czynniki wymienione w części „Jak to robimy” tegorocznego rankingu i nie są to tylko i wyłącznie wyniki finansowe danej firmy. Dodaje, że równie ważni są ludzie, którzy w tym roku nie znaleźli się w „100”. Często brakowało naprawdę bardzo niewiele. Podkreśla jeszcze raz, że w tym roku Kapituła przyznała punkty 176 osobom. Branża turystyczna jest wielką siłą. Zatrudnia setki tysięcy osób i po covidzie powinna być traktowana jako odrębna gałąź gospodarki. Nie „dodatek” do kolejnych resortów, których szefowie często zapominają, że mają u siebie również turystykę.
Zamieszczamy, za portalem Wasza Turystyka, ilustrację omawiającą tegoroczny ranking ze zdjęciami 20 pierwszych osób na „Liście 100”, a także nazwiska pierwszych dziesięciu:
1. Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings, 2. Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego. 3. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. 4. Rafał Milczarski, były prezes zarządu PLL LOT. 5. Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanair. 6. Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki. 7. Michał Fijoł, członek zarządu Polskich Linii Lotniczych “LOT” SA. 8. Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. 9. Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. 10. Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.
Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce znaleźć można na stronach: www.waszaturystyka.pl. Natomiast pełne opisy, artykuły i komentarze dostępne są w wydaniu specjalnym Magazynu Wasza Turystyka, do nabycia w salonach empik (od 29 grudnia) oraz online.