Zaproszenie w góry

My, Polacy, kochamy góry i chociaż mamy ich tak niewiele bo zajmują one tylko 2,5 % powierzchni naszego kraju, to, gdy tylko wiosenne słońce i ciepły wiatr halny przegonią śniegi, zjeżdżamy tłumnie na południe Polski, aby podziwiać dostojne sylwetki szczytów czy spacerować wśród polan i lasów.

 

Wydawnictwo Bezdroża proponuje na sezon 2010 niekonwencjonalne wędrówki po najpiękniejszych polskich masywach: Tatrach, Sudetach i Bieszczadach. Przewodniki z barwnej serii rekreacyjnej zabiorą w podróż zarówno miłośników długich spacerów ustronnymi szlakami, jak i weekendowych wypadów na łono natury połączonych ze zwiedzaniem urokliwych zakątków ukrytych w zapomnianych miejscowościach.

 

W tomie „Tatry. Gorce, Pieniny, Orawa i Spisz” możemy znaleźć szereg informacji krajoznawczych i historycznych na temat najwyższego pasma górskiego w Polsce, porady dla osób, które chcą profesjonalnie i odpowiedzialnie przygotować się do wędrówki, a także propozycje wycieczek dla mniej lub bardziej doświadczonych turystów. Wspomniane pasma górskie to także zapierające dech w piersiach panoramy, górskie wędrówki i wieczory przy ogniu i góralskiej muzyce. Sporo miejsca w przewodniku zajmują wiadomości na temat kultury regionu: opisy interesujących miast i zabytków, jak również barwnych zwyczajów.

W Sudetach nie sposób się nudzić. Obok majestatycznych górskich szczytów i torfowisk nie brak tu uroczych miasteczek, stylowych kurortów i ruin piastowskich warowni, a także starych kopalni, tajemniczych lochów i bunkrów. W przewodniku „Sudety. Szlaki pełne skarbów” ukazane są prastare ruiny, cysterskie klasztory, przepiękne pałace i zamki: Książ, Czocha, Bolków, Grodziec czy zamek na górze Chojnik. Leżące w otoczeniu przepięknych gór kurorty stanowią wymarzone miejsca odpoczynku dla pragnących chwili wytchnienia urlopowiczów. Sudety to jednak przede wszystkim prawdziwy raj dla miłośników sportów trekkingowych, kraina rozległych, widokowych pasm górskich i uroczych zakątków, będących ostoją wielu zagrożonych gatunków flory i fauny. Nad całym regionem górują majestatyczne Karkonosze, kuszą zielenią izerskie i bystrzyckie torfowiska, mamią fantastyczne formy piaskowcowych labiryntów Gór Stołowych.

Bieszczady to jeden z najbardziej poruszających wyobraźnię regionów naszego kraju. Przyciągają ludzi z różnych środowisk, o różnym wykształceniu, z których niektórzy na zawsze wiążą z nimi swoje życie. Od stuleci było to  miejsce stykania się i przenikania różnych kultur, narodów i grup etnicznych – ruskich górali  Łemków i Bojków, Polaków, Ukraińców, Żydów, Słowaków i Niemców. Dziś jego wyjątkowy klimat tworzy piękna, drewniana architektura świecka i sakralna, tradycje rolnicze i pasterskie oraz wspaniałe środowisko naturalne.

Przewodnik „Bieszczady. Solina, połoniny, cerkwie” to książka dla aktywnych turystów. Przedstawiono tu liczne trasy piesze i rowerowe prowadzące przez najpiękniejsze zakątki Bieszczadów a także ciekawe, a często niedoceniane pogórza. Są tu opisy miejscowości, ciekawostki krajoznawcze, informacje praktyczne oraz dokładne mapy.

Szkoda jedynie, że te piękne i ciekawe przewodniki prowadząc przez rejony przygraniczne Tatr i Sudetów ograniczają się tylko do ich polskiej części, kiedy obecnie turyści mogą praktycznie bez przeszkód wędrować po obu stronach granicy państwowej, i często tak właśnie robią.

„Tatry. Gorce, Pieniny, Orawa i Spisz. Pomysł na góralską przygodę”, Seria Rekreacyjna, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010, s. 250, cena: 24,90 zł.
„Sudety. Szlaki pełne skarbów”, Seria Rekreacyjna, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010, s. 252, cena: 24,90 zł.
„Bieszczady. Solina, połoniny, cerkwie”, Seria Rekreacyjna, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2009, s. 252, cena: 24,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top