WĘGRY: ŚWIĄTECZNY KONCERT 100 – OSOBOWEJ ORKIESTRY CYGAŃSKIEJ

 

 

Już od 18 lat w dniu 30 grudnia każdego roku w Budapeszteńskim Centrum Kongresowym odbywa się przedsylwestrowy koncert słynnej, 100-osobowej orkiestry cygańskiej zatytułowany Muzyka i Wino, gdyż połączony jest on z kolacją i degustacją znakomitych węgierskich win. Najbliższy, budząc ogromne zainteresowanie, mieć będzie miejsce już za 2 miesiące. W dwuczęściowym repertuarze znajdą się utwory tak sławnych kompozytorów, jak Strauss, Rossini, Brahms, Bizet, Liszt i Czajkowski. A także klasyczne węgierskie melodie ludowe. Dyrygować nim będzie József Lendval „Csócsi”.

 

Impreza ta rozpocznie się o godz. 18.00 i najpierw będzie to degustacja węgierskich win przy dźwiękach ludowej muzyki tanecznej. Koncert właściwy zacznie się o godz. 19.00 i składać będzie z dwu części. W przerwie między nimi, a także po drugiej części, którą zakończy Marsz Radeckiego, podana zostanie kolacja ze specjalnościami kuchni węgierskiej. Bilety sprzedaje, a także udziela bardziej szczegółowych informacji, Argos Art. Produktions Büro: www.argosart.hu, info@argosart.hu.

 

Cena biletów zależy od miejsca i tego, co znajdzie się w programie dla ich kategorii. Najdroższe, po 99 €, będą na parterze, z degustacją win oraz kolacją. Niemal o połowę tańsze, po 51 €, również na parterze i z degustacją win, ale tylko z małymi przekąskami. Najtańsze natomiast, po 41,48 €, na balkonie, ale również z udziałem w degustacji win. I tylko. Warto dodać, że występujący zespół jest największą cygańską smyczkową orkiestrą świata! Składa się ona z najbardziej zdumiewających wirtuozów.

 

Ich występy łączą w sobie najwspanialsze brzmienia tradycyjnych cygańskich melodii kompozytorów takich jak: Lazlo Berki, Grigoras Dinicu, Jeno Hubai, Victorio Monti, Elemer Szentirmay oraz z utworami największych kompozytorów muzyki klasycznej: Johannesa Brahmsa, Hektora Berlioza, Georges’a Bizeta, Arama Chatczaturiana, Franza Liszta, Jaques’a Offenbacha, Gioacchino Rossiniego i Johanna Straussa.

 

Te 100 smyczków, to stu muzyków: skrzypków, wiolonczelistów, kontrabasistów, cymbalistów i klarnecistów, prezentuje żywą i rozdzierającą serce muzykę. Magiczna atmosfera, w której każda nuta jest jak lament, pożegnanie, szloch i jednocześnie niesamowity hymn życia. Powstanie tej orkiestry jest jak legenda. W 1985 roku zmarł niezapomniany solista, węgierski Cygan dyrygent Sandor JAROKA.

 

Na jego pogrzeb muzycy przybyli licznie ze swoimi instrumentami w chłodny i deszczowy dzień, aby po raz ostatni pożegnać swojego duchowego wodza. Ze smutnej serenady wykonanej nad grobem narodziła się fantastyczna orkiestra – Cygańska Orkiestra Symfoniczna z Budapesztu. Od tego czasu orkiestra nigdy nie przestała grać i z sukcesem występowała w najbardziej znanych teatrach i na wielu festiwalach Europy.

 

Zwłaszcza w Niemczech, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Węgrzech, Włoszech, Japonii, Łotwie, Monako, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Turcji. A także w Polsce, w 2008 roku, w Warszawie i Wrocławiu. Za każdym razem kiedy się pojawia, wzbudza entuzjazm swoją wirtuozerią i fantastyczną energią pozostawiając po sobie niezapomniane wspomnienie.

 

To co olśniewa publiczność to sztuka, która wypływa z duszy tych muzyków, sztuka grania bez podziałów, sztuka krótkich i szybkich zmian i wariacji, które nigdy nie zdradzają kompozycji, ale ją wzbogacają. Muzycy przekazują widzom energię narodu, który wybrał muzykę jako język uniwersalny.

 

Spontanicznie jak wieczorne spotkanie cygańskie, dostojnie jak wiedeński koncert, w czarnych smokingach lub tradycyjnych strojach cygańskich orkiestra ta dostarcza słuchaczom i widzom tyle samo wrażeń wzrokowych co słuchowych. Bez wątpienia jest to najbardziej ekscytująca, najwspanialsza na świecie orkiestra cygańskich muzyków.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top