WARSZAWA: KAPLICA SYKSTYŃSKA NA BŁONIACH STADIONU NARODOWEGO

Do 10 lutego 2024 r. na błoniach stadionu PGE Narodowego od strony al. Zielenieckiej można oglądać immersyjną wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Warszawa jest pierwszym miastem, w którym są w ten sposób prezentowane freski Michała Anioła i repliki jego najsłynniejszych rzeźb – Piety i Dawida.

– W trakcie swojego długiego życia byłem w Kaplicy Sykstyńskiej wiele razy i podziwiałem splendor dzieł Michała Anioła oraz rozmach tej budowli. Nigdy jednak nie udało mi się zobaczyć tylu szczegółów, obcować z freskami w taki sposób, jak podczas tej wystawy. Nawet podczas konklawe – komentuje kardynał Kazimierz Nycz.
„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją, oddającą bogactwo oryginalnych fresków, w przestrzeni o naturalnych wymiarach kaplicy w Watykanie, tj. 40m/14m. Całość zajmuje powierzchnię blisko 2000 m kw.

Obrazy są wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu. Wystawa mieści się aż w trzech pawilonach, by zanim wejdziemy do głównej – przestrzeni kaplicy, otrzymać dawkę wiedzy o jej historii.
– W każdej z trzech części ekspozycji widz, chcąc poznać jej wszystkie detale, powinien spędzić 30 minut. Dzięki temu ci, którzy już byli w kaplicy w Rzymie, bardziej docenią to, co widzieli, a ci, którzy jeszcze tam nie dotarli, nabiorą większej ochoty – mówi Dorota Wielgopolan, rzeczniczka wystawy z Domu Emisyjnego Manuscriptum, który przed laty dystrybuował w Polsce monumentalną publikację „La Capella Sistina” („Kaplica Sykstyńska”) – bibliofilski album włoskiego wydawnictwa Scripta Maneant

Ekspozycja na błoniach PGE Narodowego jest wystawą wielojęzyczną, dlatego kierowana jest do osób z różnych kultur, środowisk i krajów. Obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wyjątkowość skarbu Rzymu, a także proces twórczy największego
z renesansowych artystów, czyli Michała Anioła. Przedsięwzięcie jest realizowane pod auspicjami Muzeów Watykańskich i w ścisłej współpracy ze Scripta Maneant.
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest czynna do 10 lutego 2024 r., w godzinach 9 -21. Czas zwiedzania 90 minut.
Fot. Manuscriptum

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top