Do 10 lutego 2024 r. na błoniach stadionu PGE Narodowego od strony al. Zielenieckiej można oglądać immersyjną wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Warszawa jest pierwszym miastem, w którym są w ten sposób prezentowane freski Michała Anioła i repliki jego najsłynniejszych rzeźb – Piety i Dawida.
– W trakcie swojego długiego życia byłem w Kaplicy Sykstyńskiej wiele razy i podziwiałem splendor dzieł Michała Anioła oraz rozmach tej budowli. Nigdy jednak nie udało mi się zobaczyć tylu szczegółów, obcować z freskami w taki sposób, jak podczas tej wystawy. Nawet podczas konklawe – komentuje kardynał Kazimierz Nycz.
„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją, oddającą bogactwo oryginalnych fresków, w przestrzeni o naturalnych wymiarach kaplicy w Watykanie, tj. 40m/14m. Całość zajmuje powierzchnię blisko 2000 m kw.
Obrazy są wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu. Wystawa mieści się aż w trzech pawilonach, by zanim wejdziemy do głównej – przestrzeni kaplicy, otrzymać dawkę wiedzy o jej historii.
– W każdej z trzech części ekspozycji widz, chcąc poznać jej wszystkie detale, powinien spędzić 30 minut. Dzięki temu ci, którzy już byli w kaplicy w Rzymie, bardziej docenią to, co widzieli, a ci, którzy jeszcze tam nie dotarli, nabiorą większej ochoty – mówi Dorota Wielgopolan, rzeczniczka wystawy z Domu Emisyjnego Manuscriptum, który przed laty dystrybuował w Polsce monumentalną publikację „La Capella Sistina” („Kaplica Sykstyńska”) – bibliofilski album włoskiego wydawnictwa Scripta Maneant
Ekspozycja na błoniach PGE Narodowego jest wystawą wielojęzyczną, dlatego kierowana jest do osób z różnych kultur, środowisk i krajów. Obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wyjątkowość skarbu Rzymu, a także proces twórczy największego
z renesansowych artystów, czyli Michała Anioła. Przedsięwzięcie jest realizowane pod auspicjami Muzeów Watykańskich i w ścisłej współpracy ze Scripta Maneant.
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest czynna do 10 lutego 2024 r., w godzinach 9 -21. Czas zwiedzania 90 minut.
Fot. Manuscriptum