VENETO I DOLOMITY ZAPRASZAJĄ

 
 
Wiosna w tym roku nie przybyła jeszcze na dobre, a zapobiegliwi Włosi już prezentują ofertę turystyczną na nadchodzącą zimę2013/2014. W Warszawie przedstawił ją przedstawicielom branży turystycznej i zaproszonych mediów – w tym naszego portalu – Region Veneto obejmujący również Dolomity. I chociaż głównym tematem były wyjazdy zimowe, nie zabrakło również informacji o atrakcjach lata i pozostałych pór roku. Bo Region Veneto – Wenecja Euganejska, przypomnę, należy do najsłynniejszych w Italii. Posiada góry, fragment morskiego wybrzeża Adriatyku, jeziora, parki narodowe oraz słynne, zabytkowe miasta pełne wspaniałej architektury i dzieł sztuki.
 
 
WENECJA, PADWA, WERONA…
 
To w tym regionie leży nie mająca odpowiedników na świecie Wenecja, jedna z trójki – obok Rzymu i Florencji – najpiękniejszych, najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miast Italii. A także Padwa, jedno z głównych włoskich centrów dzieł sztuki, muzeów, pałaców oraz jednego z najstarszych światowych uniwersytetów. To tam studiowali m.in. Mikołaj Kopernik, Stefan Batory i wielu innych wybitnych Polaków.
 
Słynna Capella degli Scrovegni – kaplica o ścianach pokrytych XIV– wiecznymi freskami – arcydziełami Giotta (1267-1337), Bazylika św. Antoniego i inne zabytki oraz muzea przyciągają setki tysięcy turystów z całego świata. Tłumy odwiedzają również Weronę, miasto najsłynniejszych kochanków świata Romea i Julii, również pełne zabytków.
 
A przecież oprócz tych najsłynniejszych, nie brak w Wenecji Euganejskiej również mniejszych i mniej znanych, a wartych poznania. Że wspomnę o Treviso nazywanym „Ogrodem Wenecji” ze względu na znajdujące się w jego pobliżu laguny oraz przecinającą je rzekę Sile i piękne kanały. O Vincenzy słynnej z ville palladine – budowli wzniesionych przez wielkiego XVI – wiecznego architekta Andreę Palladio znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO. I wielu innych zabytków.
 
Pięknie położone w cieniu szczytów Dolomitów, jest najdalej na północ położone miasto tego regionu Italii – Belluno. I ono ma warte zobaczenia średniowieczne place oraz weneckie pałace. Skoro o Dolomitach mowa, trudno nie wspomnieć o położonych w nich tak sławnych centrach sportów zimowych jak olimpijska Cortina D’Ampezzo, Arabba i Marmolada, Alleghe i Civetta, Val Comelico i Sappada oraz kilku innych, z których część zaprezentowała się w Warszawie.
 
GÓRY, JEZIORA, PARKI NARODOWE, MORZE
 
Przy czym Dolomity atrakcyjne są nie tylko w zimie, ale również w pozostałych porach roku jako miejsce wypoczynku – także aktywnego. Na wędrówkach pieszych, rowerowych i konnych. Inne magnesy przyciągające turystów w ten region, to jeziora, termy i ośrodki spa. Królową wśród nich jest wielkie, otoczone górami jezioro Garda oferujące każdemu coś ciekawego praktycznie przez cały rok.
 
Nie jest jednak jedynym. Mniej znane, a też warte podróży, są również jeziora Santa Croce, Mis, Misurina w prowincji Bellono. Podobnie termy Recoaro w Małych Dolomitach, czy Bibione w pobliżu morza lub Valgrande w Dolomitach. Nie zawiodą się również amatorzy przyrody. W regionie Veneto mają do wyboru Parki Narodowe Dolomitów: Belluno i Ampezzo.
 
Regionalne parki: Delty Padu i Wzgórz Euganejskich, czy naturalne parki: rzeki Sile lub górzysty, z ciekawą ofertą archeologiczna, Lessina. No a jeżeli ktoś lubi morze, to ma do dyspozycji tym regionie blisko 100 km adriatyckiego wybrzeża, jego zatok i lagun z tak znanymi kurortami jak Bibione, Jesolo, Wyspa Lido, czy Eraclea Mare. Ale także zabytkowe wioski, że wspomnę o rybackiej Caorle.
 
Warszawską prezentację tego regionu zaszczycił swoją obecnością J.E. Ambasador Republiki Włoskiej w Warszawie Riccardo Guarglia z małżonką. W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, że impreza ta jest dobrym przykładem udanej współpracy między instytucjami, władzami i branżą turystyczną regionu.
 
Stwierdził, że polski rynek turystyczny jest coraz bardziej zainteresowany Włochami. Poznawaniem ich różnych regionów, zabytków, kultury itp. Dodał, że Polacy lubią też góry i dobrą kuchnię, więc zarówno region Veneto jak i Dolomity spełniają ich oczekiwania. Ocenił, że w nadchodzącym sezonie odwiedzi je sporo polskich grup i turystów indywidualnych.
 
15,8 MLN. TURYSTÓW – 15 MLD € WPŁYWÓW ROCZNIE
 
Marino Finozzi – asesor ds. turystyki Regionu Veneto przedstawił jego najważniejsze atrakcje. Podkreślił, że polscy turyści bardzo cenią Dolomity, za co wyraził specjalne podziękowanie polskiej branży turystycznej kurtuazyjnie dodając, że Polska jest dla nich rynkiem nr 1. Poinformował też, że w ub. r. region przyjął 15,8 mln turystów, którzy spędzili w nim 64 mln osobo/dni.
 
Co przełożyło się na wpływy rzędu 15 miliardów €. Dodając, że świadczy to najlepiej jak ważna jest dla tego regionu turystyka. A ma on co zaoferować. Poza atrakcjami, o których wspomniałem na wstępie, również znakomitą kuchnię oraz wina. A jeżeli chodzi o zabytki, to nie tylko te najbardziej znane, ale również wspaniałe małe, sakralne w niewielkich miejscowościach i wsiach.
 
Mówiąc o Dolomitach dodał, że były one miejscem wypoczynku papieży. Wspomniał także o ambitnym planie zwiększenia do 2020 roku liczby turystów odwiedzających Veneto z obecnych blisko 16, do 20 milionów rocznie. W tym, oczywiście, znaczącego wzrostu gości z Polski. Dodatkowym magnesem powinien być fakt, że region znajduje się na Liście Dziedzictwa UNESCO, a wiele potraw i artykułów spożywczych ma status produktów regionalnych UE.
 
Swoje oferty, przede wszystkim w nadchodzącym okresie zimowym 2012/2013, przedstawili reprezentanci pięciu regionów sportów zimowych w Dolomitach. Andrea Dal Farra – przedstawiciel konsorcjum Dolomiti Stars powiedział, że obejmuje ono 12 obszarów narciarskich, oferuje 1280 km tras narciarskich z jednym skipasem. Są wśród nich 2 regiony szczególnie dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi oraz także 2 dla bardzo zaawansowanych narciarzy. Jedną z atrakcji jest jazda nocna na 6 kilometrowej trasie, no i najwyższy szczyt Dolomitów – Marmolada.
 
DLA KAŻDEGO COŚ INTERESUJĄCEGO
 
Ofertę cenową tego obszaru zaprezentowała Jessica De Vallier. Obejmowała ona 460 hoteli i innych obiektów noclegowych od 2 do 5*, dysponujących 35 tys. łóżek. Nie zabrakło informacji także o pakietach promocyjnych na okresy poza szczytami sezonu. O propozycjach, zarówno zimowych, jak i letnich Codere Valley – Tre Cime, regionu położonego najbliżej Wenecji i odległego od niej tylko o 1,5 godziny jazdy, mówił Alde Corte Metteo.
 
Natomiast Fabrizio Piller Roner reprezentujący region Sappada podkreślił, że do nich jest tylko 10 godzin jazdy z Polski. To region o tysiącletniej tradycji, w którym ludzie mieszkają także w 400-letnich domach. Odbywa się tam najsłynniejszy po weneckim karnawał. Jest też znakomita kuchnia – jedna z najlepszych we Włoszech. Zaś na zabawy tylko dla dzieci wydzielony obszar 80 tys. m².
 
Niżej położone obszary górskie regionu Valle Unica Dolomiti i ich ofertę przedstawiła Elizabeth Della Pietra. Jest to dolina otoczona górami. Turyści mogą w niej korzystać ze sportów zimowych, ale także trekkingu, nordic walkingu, turystyki rowerowej, campingów, windsurfingu na jeziorze, lotów na paralotniach itp.
 
Do dyspozycji gości są m.in. 72 hotele i inne obiekty noclegowe oraz 6 kempingów. W ofercie znajdują się też rowerowe wycieczki po miastach. Prezentację Regionu Veneto i Dolomitów zakończyła degustacja przekąsek regionalnych przygotowanych przez znakomitego szefa kuchni z regionu Veneto, Paoalo Pagana oraz lokalnych win.
 
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top