SŁOWACJA: TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA

W samym sercu słowackich Wysokich Tatr stanęła w końcu listopada Tatrzańska świątynia lodowa. Jest to wyjątkowy kościół zbudowany z lodu, z elementami przyrody tatrzańskiej, wzniesiony na Hrebienoku /Siodełko/ koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa bazyliki trwała 3 tygodnie i jej wykonawcami było 15 rzeźbiarzy. Do jej wzniesienia użyto 720 brył lodu o łącznej wadze 90 ton. Lodowa świątynia w tym roku nawiązuje stylem do spiskiego gotyku. Autorem oraz głównym architektem tegorocznego projektu jest Słowak Anton Bakosz, który wraz ze swoimi kolegami realizują największy i najzimniejszy projekt swojego życia.

 

W tym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Polski z Wrocławia. W trakcie budowy rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około minus 7 C pod specjalną kopułą chroniącą lodowe dzieło przed kaprysami pogody, w której dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się stabilna ujemna temperatura.

 

W ciągu prawie 3 tygodni artyści zbudowali gotycką świątynię z ołtarzem z figurą Madonny z błogosławiącym Dzieciątkiem i figurą Mistrza Pawła z Lewoczy, która znajduje się przy sklepieniu po prawej stronie od ołtarza. W świątyni znajdują się także inne interesujące figury nawiązujące do gotyku spiskiego takie jak św. Jakub, św. Barbara, św. Maria Magdalena i św. Antoni Pustelnik.

Oryginalne, majestatyczne dzieło z lodu dopełniają artystyczne witraże w gotyckich oknach wykonane metodą fusingu, których autorem jest Achilleas Sdoukos. Jest on artystą szklarzem i projektantem ze słowacko-greckimi korzeniami, którego twórczość koncentruje się na kreatywnych poszukiwaniach formy w magicznym materiale, którym jest szkło.

Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 218 tysięcy osób. Przez 137 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię.

Wykonane zostało również specjalne chłodzenie oraz zadaszenie chroniące ją przed kapryśną aurą. Podobnie jak w minionym sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane są koncerty, śluby i spotkania. Wstęp do niej jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających jest codziennie w godz. 9.00 – 16.30 do marca 2017 r.

Na Hrebienok /Siodełko/, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokowca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym.

Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km. Więcej informacji na www.regiontatry.sk oraz www.vt.sk.

Zdjęcia: Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Słowackiej w Warszawie

 

                                                     X X X

 

BUSAMI Z KRAKOWA NA NARTY I DO WÓD TERMALNYCH NA SŁOWACJI

 

W sezonie zimowym 2016/2017 bezpośrednio z Krakowa można dojechać na słowackie stoki narciarskie i do wód termalnych. Firma przewozowa TigerExpress prowadzi połączenia busami z Krakowa 2 razy dziennie przez słowackie miasta Dolny Kubin – Ruzomberok – Liptovsky Mikulas – Poprad – Presov do Kosic.

Zimowe kursy umożliwiają dogodne, bezpośrednie połączenia z Krakowa do ośrodków narciarskich Kubinska Hola, Skipark Ruzomberok, Jasna-Chopok, Tatrzańska Łomnica oraz do termalnych parków wodnych, takich jak Tatralandia, Besenova, czy Aquacity. Wszystkie połączenia TigerExpress wymagają obowiązkowej rezerwacji miejsc.

Bilety można kupić za pośrednictwem strony internetowej www.tigerexpress.eu. TigerExpress przygotował atrakcyjną ofertę na połączenia na trasie Polska – Słowacja: przy zakupie przejazdu w dwie strony, cena jednego biletu wynosi tylko 39 zł.

Kursy są obsługiwane nowoczesnymi busami marki Mercedes, Volkswagen oraz Renault, wyposażonymi w klimatyzację, bezpłatne Wifi oraz gniazdka 220V. Kierowcy oraz piloci serwują bezpłatny poczęstunek – kawę, wodę oraz drobne słodycze.

Od 5 grudnia 2016 roku firma przewozowa LUX EXPRESS www.luxexpress.eu uruchomiła na trasie Kraków – Budapeszt nowy przystanek na Słowacji w ośrodku narciarskim PARKSNOW Donovaly. Dostępne są dwa połączenia dziennie. Rozkład jazdy poniżej: Kraków – Donovaly – Budapeszt Budapeszt – Donovaly – Kraków 12.00 – 15:00 – 18:40 15:45 – 19:15 – 22:25 23:50 – 02:45 – 06:15 23:50 – 03:10 – 06:30

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top