SiT: GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Nakładem wydawnictwa Sport i Turystyka ukazał się pierwszy od ponad trzydziestu lat nowy przewodnik po Górach Świętokrzyskich.

 

Wielkie zmiany jakie zaszły w tym czasie w naszym kraju dotyczą także turystyki, która stała się znaczącym czynnikiem rozwoju regionu i ważnym źródłem dochodów.

 

Rozwinęły się formy mniej popularnych niegdyś rodzajów turystyki jak rowerowa czy konna co zaowocowało powstaniem nowych często bardzo interesujących szlaków.

 

 

Coraz większą popularnością cieszy się geoturystyka wiążąca się z poznawaniem bardzo ciekawych w tym regionie obiektów przyrody nieożywionej w tym znajdywanych już właściwie masowo śladów dinozaurów czy światowej sensacji jaką było ogłoszone w styczniu tego roku odkrycie śladów kręgowca starsze o 18 milionów lat od znanych dotychczas.

 

Dla mnie jako geologa i przewodnika po tym regionie są to zaskakujące znaleziska. W latach 70. uczono mnie, że w okresie jurajskim na tym terenie było morze i nie mogło tu być żadnych lądowych stworzeń, a tym bardziej dinozaurów. Tymczasem jak się okazało było ich tu sporo. Znaleziono nie tylko pojedyncze ich ślady jak w Bałtowie czy koło Ostrowca Świętokrzyskiego, ale tropy całych wędrujących stad tych zwierząt.

 

Ponadto poddane zostały konserwacji ocalałe obiekty Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego, na których terenie, jak np. w Starachowicach czy Nowej Słupi. Książka prezentuje wszystkie znakowane, piesze szlaki turystyczne Gór Świętokrzyskich.

 

Autorzy – geografowie, krajoznawcy – z pasją opisują piękno gór, wspaniałe krajobrazy, fascynujący świat przyrody i zabytki przyrody nieożywionej, bogatą historię regionu odzwierciedloną w zabytkach architektury uroczych miasteczek świętokrzyskich oraz coraz bogatszą bazę turystyczną.

 

Na początku przedstawiono stolicę regionu, Kielce – ładnie położone miasto o ciekawej historii z trzema rezerwatami geologicznymi na Kadzielni, Wietrzni i Śluchowicach ze najsłynniejszym chyba w Polsce fałdem obalonym w warstwach dewońskich wapieni.

 

Następnie wędrujemy przez Góry Świętokrzyskie szlakami przez bory jodłowe, gołoborza i miejsca mocy (szlak czerwony), odwiedzamy pogańskie sanktuarium na Górze Dobrzeszowskiej (niebieski), turkusowe jeziorka w Paśmie Klonowskim (żółty), Dworek Henryka Sienkiewicza (czarny), podążamy szlakiem malowniczych ruin i zabytków techniki (zielony), szlakiem pielgrzymów, Stefana Żeromskiego i dowódcy partyzanckiego z czasów II wojny majora „Ponurego”.

 

Są jeszcze inne szlaki partyzanckie, ciekawostek geologicznych i ariańskich pamiątek a także szlak najcenniejszych budowli XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Ale to nie koniec, są jeszcze rowerowe szlaki architektury obronnej oraz miejsca mocy a także bardzo ciekawy Świętokrzyski Szlak Literacki.

 

W przewodniku jest też wiele informacji dla turystów interesujących się geologią i paleontologią, którzy w skałach tych najstarszych polskich gór fałdowych mogą znaleźć ciekawe minerały oraz skamieniałości zwierząt żyjących na tym terenie przed milionami lat m.in. tropy tetrapoda z kamieniołomu w podkieleckim Zachełmiu, uważane za najstarsze na świecie tropy lądowych kręgowców.

 

Szczegółowe (zweryfikowane w terenie) opisy przejść szlaków i lokalizacje obiektów uzupełniają mapy, profile topograficzne i kolorowe ilustracje. W przewodniku znalazł się również słowniczek terminów architektonicznych i „geo-” oraz informacje praktyczne, które ułatwią turyście wędrówkę po tej ciekawej krainie.

 

Góry Świętokrzyskie – Elzbieta i Marek Wołoszyńscy. Wydawnictwo Sport i Turystyka, MUZA SA. Warszawa 2010. 480 stron. Cena 60 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top