PRZEWODNIKI MICHELINA: SZTOKHOLM

 

 

Krótkie wypady weekendowe lub kilkudniowe do interesujących miast europejskich stają się w Polsce coraz popularniejsze. Zwłaszcza tam, dokąd latają tani przewoźnicy lub są inne dogodne warunki transportowe, np. promy. A tak jest w przypadku szwedzkiej stolicy – Sztokholmu. Przewodnik po której ukazał się właśnie, jako kolejny, w serii „Udany weekend” przewodników Michelina , których partnerem wydawniczym są Bezdroża. Zgodnie z przyjętą koncepcją tej serii zawiera on dwa rozdziały wstępne oraz podzielone na dwie części strony czysto przewodnikowe z mapkami, planami i kolorowymi zdjęciami oraz ilustracjami. W „Informacjach praktycznych” obok mnóstwa przydatnych danych na temat podróży, środków transportu, poruszania się na miejscu, noclegów, gastronomii, rozrywek, zakupów itp., a także Informacji A – Z, uwagę zwracają propozycje odkrywania Sztokholmu inaczej. W trakcie wycieczek tematycznych po mieście z przewodnikami, organizowanych przez wymienione firmy. Obok tradycyjnego zwiedzania pieszo i autokarami, można atrakcje szwedzkiej stolicy poznawać też statkami, helikopterami, rowerami, kajakami, a nawet – zimą – na łyżwach od strony zamarzniętego morza. Inną ciekawostką jest poznawanie tamtejszego metra nie tylko w charakterze środka transportu, ale przede wszystkim jako, podobno, najdłuższej na świecie galerii wypełnionej nowoczesnymi dziełami sztuki.

 

W „Zaproszeniu do podróży” przewodnik prezentuje miasto, jego położenie, przyrodę, historię i nowoczesność. Rozdziały czysto przewodnikowe podzielone zostały na 2 części: „Dzielnice i zabytki Sztokholmu” – od Gamla Stan – Starego Miasta – po wchodzące w skład stolicy wyspy. Na końcu z informatorem noclegowo – gastronomiczno – rozrywkowo – zakupowym. I „Okolice Sztokholmu”: Archipelag Sztokholmski, Drottingholm, Birka, parki: Haga i Milesia, zamek Ulriksdal i Wokół jeziora Melar.

 

Obie części zawierają mnóstwo opisów zabytków oraz innych ciekawych obiektów i miejsc, informacji o dojeździe do nich, godzinach otwarcia, ciekawostkach itp. Na końcu przewodnika znajduje się Indeks nazw, zaś na wewnętrznych częściach tylnej okładki Słowniczek polsko – szwedzki. Treść przewodnika wzbogacają informacje monotematyczne, niektóre dosyć obszerne, poświęcone różnym ciekawostkom historycznym, zabytkom, ludziom itp.

 

M.in. „Savoir – vivre”, z przydatnymi informacjami, np. na temat zwyczaju dawania napiwków w restauracjach i taksówkach, ale nieobowiązkowego – wówczas trzeba jednak odpowiednio wypełnić otrzymany rachunek; „Królowa buntowniczka” (Krystyna, 1626-1689); „Wazowie na polskim tronie”; „Kapelusze kontra czapki” (symbole partii politycznych na początku XVIII w.); „Alfred Nobel i jego nagroda”; „Rodzina królewska i Szwedzi”, „Historia źródłem inspiracji”; „Ingmar Bergman”; „Karl Larsson”.

 

Przydatny jest też kalendarz świat i wydarzeń kulturalnych oraz prezentacja szwedzkiej architektury i sztuki, literatury itp.

 

SZTOKHOLM. Przewodnik Michelina z serii „Udany Weekend”. Praca zbiorowa, tłumaczenie: Justyna Nowakowska i Ewa Poniedzielska. Wydawnictwo Helion, wyd. I Gliwice 2014, str. 144, cena 19,90 zł, ISBN 978-83-246-8619-3

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top