PRZEWODNIKI BEZDROŻY: MAZURY I WARMIA

W „wakacyjnej” serii przewodników wydawnictwa Bezdroża ukazała się kolejna, ciekawa pozycja: „Mazury i Warmia. Wakacje nie tylko pod żaglami”.

 

„Do Warmii i Mazur nie trzeba przekonywać – piszą autorzy we wstępie do niego: „Zaproszenie do podróży”. To jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w naszym kraju. Dla mieszkańców centralnej Polski to wręcz weekendowe Eldorado, dla osób z innych regionów miejsce chętnie nawiedzane podczas wakacyjnej kanikuły.

 

Latem mnóstwo tu turystów z Niemiec, co, znając historię tych ziem jest całkowicie zrozumiałe, ale wśród obcojęzycznych przybyszów spotyka się również Anglików, Francuzów, Holendrów, a nawet Amerykanów. Dotyczy to zwłaszcza Pojezierza Mazurskiego, które, znalazłszy się w ścisłym finale międzynarodowego konkursu Nowych Siedmiu Cudów Natury, zyskuje renomę na całym świecie.”

 

 

Zgodnie z reguła tej serii, najpierw wymienione są Hity Warmii i Mazur. Rzeczywiście obiekty chyba najważniejsze, ale trochę zbyt mało liczne. Np. wśród Skarbów Architektury nie znalazł się, a chyba powinien, chociażby ze względu na to, że jest obiektem klasy zerowej, pięknie zrewaloryzowany zabytkowy klasztor marianów w Stoczku Klasztornym.

 

Nie został on uwzględniony także wśród Ciekawych obiektów, a jedynie wspomniany, raczej marginesowo, jako jeden z trzech, w okolicach Lidzbarka Warmińskiego. Uważam, że wśród ciekawych obiektów polecanych na wstępie do tego przewodnika powinno znaleźć się jeszcze co najmniej kilka.

 

Zarówno omówionych dalej w tekście, np. zabytki Reszla czy zespół klasztorny we wsi Wigry, jak i całkowicie pominiętych, np. jedyny zachowany w Polsce zabytkowy spichlerz szachulcowy w Zespole Pałacowo – Parkowym Galiny. I w ogóle ten zespół, z parkiem, za najlepszą w Polsce rewaloryzację którego, nagrodzony przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z również zrewaloryzowanym, chociaż nie do końca, bo we wnętrzach głównej części pałacu prace jeszcze trwają, folwarkiem, stadniną ponad 90 koni oraz odbywającymi się tam imprezami jeździeckimi.

 

Mnóstwo przydatnych informacji na temat kiedy jechać w ten region kraju, czym dojechać, gdzie nocować, jeść, wypoczywać aktywnie itp. znalazło się w Informacjach praktycznych. Podobnie jak na temat tamtejszych krajobrazów, jezior i rzek, przyrody i jej ochrony, dziejów, kultury itp., w Informacjach krajoznawczych.

 

Podstawowa część przewodnika prezentuje poszczególne miejscowości i miejsca w podziale na regiony: Wielkie Jeziora Mazurskie – kompleks Mamr oraz Śniardwy i okolice, a także Pojezierza: Ełckie, Olsztyńskie, Mrągowskie, Iławskie oraz Nad Zalewem Wiślanym. W każdym są opisy wybranych miejscowości, z ich krótką historią, sugestiami co warto zobaczyć – także w okolicach, propozycjami wycieczek pieszych, rowerowych, samochodowych, kajakowych czy pod żaglami.

 

Z licznymi i konkretnymi informacjami praktycznymi o dojeździe do nich, noclegach, gastronomii, aktywnym wypoczynku itp. W tekst przewodnika włamano kilka 2 – 4 stronicowych informacji monotematycznych: „Zamki krzyżackie”, „Puszcza Romnicka”, „Nad Wigrami”, „Grunwaldzkie pola”, „Puszcza Piska”, „Staroobrzędowcy” i „Wysoczyzna Elbląska” oraz mapki regionów i kolorowe zdjęcia.

 

Ponadto, bezpośrednio na stronach opisów, wiele mniejszych informacji w ramkach na barwnym tle, np. „Kuchnia warmińsko-mazurska”, „Pojezierze Mazurskie cudem natury”, „Biały płaszcz z czarnym krzyżem”, „Król Sielaw”, „Sznur pereł”, „Ryńska zjawa”, „Jaćwingowie”, „Kanał Elbląski”, „Łosiery”, „Ełcka Kolej Wąskotorowa”, „Jarmark Wigierski” i wiele innych, nierzadko anegdotycznych, legendarnych lub ciekawostkowych.

 

Na końcu przewodnika znajduje się indeks miejscowości i miejsc, ułatwiający szybkie odszukanie tego, co jest w danym momencie potrzebne. Jest to więc udany przewodnik, który z przyjemnością mogę polecić czytelnikom. Co nie znaczy, że po uwzględnieniu wymienionych wyżej pominięć, czy dalszego wzbogacenia treści, nie może on w następnym wydaniu stać się jeszcze lepszy.

 

MAZURY I WARMIA. WAKACJE NIE TYLKO POD ŻAGLAMI. Autorzy: Krzysztof Szczepanik, Iwona Baturo, Monika Bednarczyk, Marta Pożarska i Zbigniew Klimczak. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I., Kraków 2010, str. 263, cena 24,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top