Ten ciekawy przewodnik to już 5 tom ambitnego zamierzenia jakim jest opisanie całości ziem wschodnich II Rzeczypospolitej leżących obecnie w granicach Ukrainy.
Dotychczas ukazały się: Wołyń, Podole, Ziemia Lwowska i Lwów – w przygotowaniu Pokucie. Grzegorz Rąkowski jest autorem niezwykle skrupulatnym i dokładnym.
Zanim opublikował swój przewodnik dotarł do każdej miejscowość, sprawdził i sfotografował każdy obiekt.
Wielokrotnie posługiwałem się jego przewodnikami w terenie i jestem pod wielkim wrażeniem ich dokładności i rzetelności.
Zachodnia część ukraińskich Karpat nie jest tak spektakularna jak położone bardziej na wschód Gorgany i Czarnohora. Góry są tu niższe, mniej jest pięknych panoram a także kultura ludowa Bojków nie dorównuje niezwykle barwnej i bogatej kulturze Hucułów.
Będące tematem tego przewodnika Wschodnie Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie, Przedkarpacie czy Beskid Skolski to miejsce dla koneserów, ludzi którzy wolą smakować mało znane uroki tej krainy położonej tuż za naszą wschodnią granicą, podziwiać rozległe połoniny drewniane cerkiewki czy archaiczne drewniane chaty. Na turystę czekają zabytki Sambora, Dobromila i Stryja oraz rozsławiony przez Brunona Schulza Drohobycz, jedno z najciekawszych miast historycznych Wschodniej Galicji czy też – słynny ze swoich naftowych zdrojówTruskawiec.
Autor daje nam pogłębiony rys geograficzny a zwłaszcza historyczny tego terenu, a następnie przechodzi do szczegółowego opisu kolejnych miast i miejscowości. Interesujący tekst uzupełniają liczne zdjęcia oraz plany i mapki, także wielu bitew stoczonych na tych terenach przez wieki, jak chociażby mało znana bitwa stoczona przez Jana Sobieskiego pod Żurawnem, miejscowością w której urodził się Mikołaj Rej.
Przewodnik uzupełnia bogata bibliografia oraz indeksy nazwisk i nazw geograficznych. Dołączono doń także mapę.
Grzegorz Rąkowski – Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie, część zachodnia; przewodnik krajoznawczo-historyczny. Oficyna Wydawnicza REWASZ. Pruszków 2013. 568 str. + mapa.