POLSKA TURYSTYCZNA: STARY SĄCZ

 

 

W wydawanych przez Amistad na zlecenie regionalnych lub lokalnych samorządów oraz instytucji i współfinansowanych ze środków unijnych przewodnikach serii Polska Turystyczna ukazał się „Stary Sącz”. Bardzo ciekawy, doskonale napisany i bogato ilustrowany.

 

Jest to rozszerzone i częściowo dosyć gruntownie przerobione powtórzenie polskiej części wydanego 2 lata temu przez to samo wydawnictwo i autora przewodnika „Stary Sącz i Lewoca. Karpackie miasteczka z klimatem”.

 

Recenzowałem go i tekst ten nadal można przeczytać na naszych stronach w dziale „Wydawnictwa”. W porównaniu z tamtym wydaniem, w obecnym część poświęcona Staremu Sączowi i Sądecczyźnie powiększona została z 75 do 126 stron.

 

Równocześnie koncentrując się tylko na tym mieście i częściowo jego okolicach, zrezygnowano całkowicie z prezentacji, jak to określono przed dwoma laty, „młodszego brata” – Nowego Sącza. Zaś w okolicach z tak znaczących miejscowości Sądecczyzny jak Krynica Zdrój, Muszyna, Żegiestów, Wierchomla czy Pieniny.

 

 

Na okładce książki ładnie wydanej w poręcznym „kieszonkowym” formacie pozostały te same dwa zdjęcia detali Starego Sącza. Zrezygnowano tylko, rzecz oczywista, z czołówkowej fotografii Lewoczy zastępując ją nową. Bez zmiany pozostała również informacja o atrakcjach tego miasta na tylniej okładce przewodnika. Treść części rozdziałów pozostała niezmieniona lub tylko nieznacznie rozbudowana pod nowymi tytułami. Inne rozszerzono dosyć gruntownie.

 

Czytelnik otrzymuje więc cenną pozycję pozwalająca mu poznać zarówno zabytki, ciekawe obiekty i miejsca oraz atrakcje Starego Sącza, a także w dużym skrócie jego współczesność i przeszłość. Tytuły rozdziałów przeważnie same mówią o zawartych w nich treściach. Np. I „Którędy i po co do Starego Sącza?” o położeniu miasta, dlaczego warto je poznawać, co trzeba zobaczyć koniecznie, o pamiątkach i produktach regionalnych, cyklicznych świętach i obchodach, miastach partnerskich itp.

 

W II, znacznie rozbudowanym w porównaniu z poprzednią wersją, a atrakcjach przyrodniczych Sądecczyzny. W III tylko trochę powiększonym, o historii miasta i jego wybitnych córkach i synach. Podobnie w rozdziale IV „Dziedzictwo kulturowe”. Dosyć istotnie zmieniła się część ściśle przewodnikowa. „Spacery po Starym Sączu” z 11 „przystankami” zastąpiły „Wędrówki po Starym Sączu” z pięcioma tematami, ale o znacznie powiększonej objętości.

 

Istotne zmiany zaszły, jak już wspomniałem wyżej, w dawnym rozdziale IV, a obecnie VI, poświeconym poprzednio okolicom Starego Sącza, a w nowej wersji atrakcjom w jego okolicach. Nowy rozdział VII „Stary Sącz” w pigułce zawiera informacje praktyczne. Częściowo przeniesiono z poprzedniego poświeconego mu rozdziału I, ale wzbogacone.

 

Są w nim numery telefonów alarmowych i kierunkowych oraz informacje praktyczne. Ponadto sugestie gdzie warto coś zjeść w jednym z 11 zaprezentowanych starosądeckich lokali, gdzie przenocować, z jakich atrakcji ( Zespół parków krajobrazowych, stawy rybne, kąpielisko) skorzystać, wykaz zabytkowych obiektów oraz placówek kultury i sztuki, lista stałych imprez cyklicznych w mieście itp.

 

W tekst przewodnika włamano sporo informacji monotematycznych, w tym ciekawostek, generalnie powtarzając je za poprzednim wydaniem. W sumie jest to więc, powtórzę jeszcze raz polecając ją przy okazji, książka bardzo wartościowa, napisana kompetentnie i ciekawie. Można ją bezpłatnie pobrać w wersji elektronicznej z: www.starysacz.treespot.pl.

 

STARY SĄCZ. KARPACKIE MIASTECZKO Z KLIMATEM. Autor: Marek Styczyński. Wydawca: Amistad w ramach programu Polska Turystyczna, na zlecenie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Wyd. I, Kraków 2013, str. 128. Publikacja współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top