375 ton śmieci i ponad 20 tysięcy uczestników, super sztaby, dwa programy edukacyjne, podcast i pierwszy las! Rok 2023 dla największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic był bardzo intensywny. Wiosenna edycja okazała się rekordowa pod kątem ilości zebranych śmieci oraz liczby zaangażowanych wolontariuszy.
• Zainaugurowano dwa programy: „Rok nad Rzeką” dla szkół oraz „Przystań Czysta Rzeka” dla miejsc zajmujących się wypożyczaniem sprzętu wodnego.
• Wystartował podcast „Temat Rzeka”.
• Przedstawiciele akcji pojawili się wielu wydarzeniach z przekazem ekologicznym.
• Operacja Rzeka była też partnerem innych inicjatyw wspierających edukację prośrodowiskową czy realizację celów zrównoważonego rozwoju.
• Nietypowym zakończeniem tegorocznych działań było posadzenie lasu.
Najczęstszymi obszarami, w których organizowano akcje sprzątania okazały się tereny nad rzeką – 402 akcje. W dalszej kolejności sprzątano miejscowości – 62, wokół jeziora – 57, lasy – 44. Odbyło się także 50 akcji kajakowych.
Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej zaangażowanych było na Mazowszu. W tym roku 3953 osób wzięło tutaj udział w 159 akcjach i zebrało niespełna 90 ton śmieci. Województwo lubelskie uplasowało się także kolejny rok z rzędu na drugiej pozycji, notując 2578 wolontariuszy, 93 akcje oraz ponad 62 ton odpadów. Trzecie miejsce też tradycyjnie zajęło Podlasie – 45 akcje i ponad 22 tony śmieci oraz 1284 uczestników. Na czwartej pozycji pod kątem akcji uplasowało się Podkarpacie z liczbą 42 akcji i 14,6 t śmieci, natomiast na Warmii i Mazurachzorganizowano o jedną akcję mniej, za to podwojono (!) liczbę zebranych odpadów, raportując ponad 29 ton i ponad 1100 uczestników. Sporo śmieci zebrano także w Wielkopolsce (prawie 29 tony) i na Pomorzu(ponad 26 ton).
Super Sztabem zostali strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej OSP w Sarnakach, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Sarnak i ich przyjaciele, gdzie na jednego uczestnika akcji przypadło 139 kg zebranych odpadów. Najczystszy Sztab, czyli sztab lokalny, który zebrał najwięcej odpadów wyrażonych w kilogramach nosi nazwę „Verne Kielce” i jest to społeczność Zespołu Szkół J. Verne’a, która sprzątała teren wokół rzeki Silnica, a efektem ich działań było 15 750 kg odpadów. Największą liczbę uczestników w systemie zarejestrował z kolei sztab „Panko nad Sanem”, który do 6 akcji zaangażował 1055 osób!
Zdjęcie prasowe
Więcej informacji w raporcie podsumowującym dostępnym w naszym biurze prasowym online: https://operacjarzeka.prowly.com/276918-jubileuszowy-rok-operacji-czysta-rzeka-raport-z-dzialan-2023