KAMBODŻA: PAŁAC KRÓLEWSKI JAK Z BAJKI

W stolicy Kambodży – Phnom Penh, mieście liczącym około 2 milionów mieszkańców znajduje się kompleks pałacowy, który swym bogactwem, kolorami, architekturą niezwykle kontrastuje z biednymi domostwami.

 

W Phnom Penh łączą się dwie duże rzeki – Tonle Sap i Mekong. Po spacerze po nadrzecznych bulwarach uważanych za jedne z najpiękniejszych w Azji trafiamy do Pałacu Królewskiego, który tylko w niewielkiej części udostępniony jest turystom.

 

 

Kompleks Royal Palace pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Dachy, mozaiki, figury kapią od złota, a wśród kolorów przeważają żółty, pomarańczowy i biały. Zwiedzamy sale reprezentacyjne, bankietowe, dworskie. Oglądamy zdjęcia rodziny królewskiej. Podoba mi się ekspozycja strojów służących. Okazuje się, że królewskie pokojowe na każdy dzień tygodnia miały odzież innego koloru.

 

W kompleksie pałacowym znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń azjatyckich – Srebrna Pagoda zbudowana dla rodziny królewskiej w 1902 roku. Jej nazwa pochodzi od pięciu tysięcy srebrnych płytek, każda o wadze jednego kilograma, którymi wyłożona jest podłoga świątyni.

 

Przepiękne ogrody z kwitnącymi krzewami i drzewami, rozłożystymi palmami są niewątpliwą ozdobą całego kompleksu. Royal Palace można zwiedzać codziennie, z wyjątkiem tych dni, podczas których w kompleksie przebywa obecny król Kambodży, 57-letni Norodom Sihamom.

 

Zdjęcia autorki. 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top